Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Вплив господарських операцій на баланс



У процесі господарської діяльності відбувається безперервний рух засобів, зміна їх складу, розміщення та зміни в джерелах їх формування. Господарські засоби та їх дже­рела під впливом господарських операцій збільшуються або зменшуються, що приво­дить і до зміни окремих статей балансу в активі й пасиві. У деяких випадках ці зміни зумовлюють появу нових статей балансу або зникнення інших.

Наприклад, початковий баланс аптеки складав 10 ООО грн. Протягом місяця в аптеці було здійснено такі господарські операції.

Операція 1. Отримано в касу аптеки з поточного рахунка готівку для виплати заро­бітної плати працівникам у сумі 10 000 грн. Внаслідок цієї операції залишок грошо­вих коштів у касі збільшиться на 10 000 грн. Водночас на поточному рахунку в банку кошти на 10 000 грн. зменшаться. Початковий баланс після першої операції поданий в табл. 9.9.

Таблиця 9.9

Баланс (після першої операції)

Актив Сума, грн Пасив Сума, гри
Баланс початковий 10 000 Баланс початковий 10 000
Каса + 10 000    
Рахунки в банках - 10 000    
Баланс кінцевий 10 000 Баланс кінцевий 10 000

Зміни відбулися тільки в активі балансу, тобто відбулося переміщення коштів, а загальна сума їх не змінилася, відповідно, і підсумок балансу залишився тим самим. Рів­ність підсумків активу і пасиву балансу не порушилася. Це перший тип операцій, який спричиняє зміни тільки в активі балансу: одна стаття активу збільшується, а друга змен­шується на однакову суму. Загальний підсумок балансу не змінюється.

Операція 2. За рішенням зборів засновників аптеки частку прибутку в сумі 9 000 грн. розподілено на збільшення статутного капіталу. Внаслідок цієї операції відбулися зміни в джерелах засобів: сума нерозподіленого прибутку зменшилася на 9 000 грн, а статут­ний капітал при цьому збільшився на цю суму. Отже, друга операція внесла зміни тільки у статті пасиву балансу: вона зумовила перегрупування в джерелах засобів, що не позна­чилося на загальному підсумку балансу. Рівність підсумків активу і пасиву балансу також не порушилася. Баланс після другої операції поданий в табл. 9.10.

Таблиця 9.10

Баланс (після другої операції)

Актив Сума, грн Пасив Сума, грн
Баланс початковий 10 000 Баланс початковий 10 000
    Статутний капітал +9 000
    Прибуток -9 000
Баланс кінцевий 10 000 Баланс кінцевий 10 000

Це другий тип операцій, який спричиняє зміни тільки в пасиві балансу: одна стаття пасиву збільшується, а друга зменшується на однакову суму. Загальний підсумок балансу не змінюється.

Операція 3. Від постачальників надійшли і були оприбутковані товари на суму 7 000 грн.

Внаслідок третьої операції відбулося збільшення запасів товарів на 7 000 грн. Одно­часно відбулося збільшення заборгованості постачальникам за одержані товари на цю ж суму.

Ця операція відрізняється від попередньої: водночас викликає зміни в активі й пасиві балансу. Оскільки зміни в статтях активу і пасиву відбулися на одну й ту саму суму в сторону збільшення, то загальний підсумок балансу також збільшився до 17 000, але рівність не порушилася. Баланс після третьої операції поданий в табл. 9.11.

Це третій тип операцій, який спричиняє зміни в активі й пасиві балансу на одну й ту саму суму в сторону збільшення. Це, як правило, операції, пов’язані з додатковим залу­ченням господарських засобів (майна, запасів, коштів) в оборот аптеки

Таблиця 9.11

Баланс (після третьої операції)

Актив Сума, грн Пасив Сума, грн
Баланс початковий 10 000 Баланс початковий 10 000
Товар +7 000 Заборг. постач. +7 000
Баланс кінцевий 17 000 Баланс кінцевий 17 000

Операція 4. Перераховано аптекою з поточного рахунка в банку заборгованість за раніше отриманим кредитом на суму 5 000 грн. Ця операція викликала зменшення гро­шових коштів на поточному рахунку в банку на суму 5 000 грн. і одночасно зменшення заборгованості банку за кредитом на цю ж суму. Четверта операція, як і попередня, вно­сить зміни одночасно у дві статті балансу - активну і пасивну. Оскільки актив і пасив зменшуються на одну й ту саму суму (5 000), рівність підсумків зберігається, а загальний підсумок балансу зменшиться і становитиме 12 000 грн. (17 000 - 5 000). Після четвертої операції баланс матиме такий вигляд (табл. 9.12)

Таблиця 9.12

Баланс (після четвертої операції)

Актив Сума, грн Пасив Сума, грн
Баланс початковий 17 000 Баланс початковий 17 000
Рахунки в банку -5 000 Кредити банку -5 000
Баланс кінцевий 12 000 Баланс кінцевий 12 000

Це четвертий тип операцій на балансі, який спричиняє зміни в активі й пасиві балансу на одну й ту ж суму в сторону зменшення. Це, як правило, операції, пов’язані з вибуттям активів аптеки з господарського обороту.

Зміни у балансі під впливом чотирьох типів операцій можна зобразити схематично (рис. 9.9).

Кожна господарська операція відображається не менше ніж у двох статтях балансу, при цьому зберігається збалансованість активу і пасиву. Усі різновиди господарських операцій, що мають місце в діяльності аптеки, за характером змін, які вони виклика­ють у балансі, зводяться до чотирьох типів операцій. Підсумок активу і пасиву балансу змінюється тільки тоді, коли господарська операція стосується одночасно засобів і дже­рел їх утворення.

Контрольні питання

1.Зміст господарського обліку.

2.Мета, завдання, предмет, метод та принципи бухгалтерського обліку.

3.Суть облікової політики аптек.

4.Стадії та складові забезпечення якості бухгалтерського обліку в аптеках.

5.Структура балансу та його складові частини.

6.Рахунки як елемент бухгалтерського обліку.

7.Класифікація бухгалтерських рахунків за економічним змістом

8.Класифікація бухгалтерських рахунків за призначенням і структурою

9.Класифікація бухгалтерських рахунків за видами та рівнем впливу на показники фінансової звітності

10.План рахунків бухгалтерського обліку.

11.Взаємозв’язок бухгалтерських рахунків з фінансовою звітністю.

12.Порядок відображення господарських операцій у бухгалтерських рахунках.

13.Метод подвійного запису господарських операцій.

14.Узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку.

15.Вплив господарських операцій на баланс.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 1676 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...