Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
При всій схожості ринкової діяльності оптових фармацевтичних фірм, в їх організаційних структурах спостерігаються певні розходження, що обумовлює класифікаційні відмінності посередників (рис. 1.4). Насамперед різниця визначається формою власності. В Україні функціонують державні (ДАК "Ліки України"), комунальні (аптечні склади обласного підпорядкування), колективні (наприклад, львівське АТ "Данфарм") і приватні (наприклад, харківська приватна фірма "Мегаполіс") оптові фармацевтичні підприємства, а також фірми з частковою (СП ТзОВ "Гедеон Ріхтер - Укрфарм" у м. Києві) та стовідсотковою (київська фірма "Протек-фарма") іноземною інвестицією.
Інша відмінність визначається кількісним і якісним складом працівників та економічними результатами діяльності фармацевтичної фірми. З цих позицій прийнято виділяти малі, середні і великі оптові підприємства.
На малих оптових фармацевтичних фірмах працює до 25 осіб. Місячний оборот діяльності в них не перевищує 100 тис. умовних одиниць. Середній за розмірами фармацевтичний оптовий посередник може налічувати від 25 до 100 осіб, а їх місячний товарообіг - до 500 тис. умовних одиниць. На великих оптових фармацевтичних підприємствах зайнято більше 100 осіб, місячний товарообіг досягає 1-2 млн умовних одиниць, їх діловими партнерами-постачальпиками виступають фармацевтичні компанії з країн
Європи, Азії та Америки. Рівень сервісу, який пропонують великі фармацевтичні оптові фірми, впритул наближається до світових стандартів. Кількість останніх не перевищує 15 фірм.
Провідними за обсягом реалізації в 2007 р. серед 348 оптових підприємств були: Альба Україна (м. Бориспіль Київської обл.), БаДМ (м. Дніпропетровськ), Оптіма-Фарм, ВВС-ЛТД і Артур-К (усі - м. Київ), група компаній "Аптечний холдинг" (м. Донецьк), Фармако (м. Київ), Едельвейс (м. Львів), Фра-М (м. Донецьк), Вента (м. Дніпропетровськ), Фалбі (м. Київ), Протек-фарма і Галафарма (обидві - м. Київ), Медфармком (м. Одеса), оптова компанія "Дарниця" (м. Київ). Вони забезпечують щонайменше дві третини загального обсягу національного оптового фармацевтичного ринку.
З позиції охоплення території держави, оптових посередників молена розділити па такі групи:
1. Національні оптові фармацевтичні фірми, які через територіальні представництва, філії, аптечні склади, фірмові аптеки постійно розробляють усі економічні регіони країни (схід, захід, центр, північ, південь). Так, фірма "Артур-К" (м. Київ) здійснює свою діяльність через 11 регіональних аптечних складів та 7 представництв і власну аптечну мережу (22 роздрібні точки), підприємство "Фалбі" (м. Київ) - через 16 територіальних філій і представництв та 49 аптек. Інші оптові фірми (наприклад, столичні підприємства "ВВС-ЛТД" та "Оптіма-фарм") розробляють регіональні ринки лише через територіальні аптечні склади (їх у них 15 і 14 відповідно). Для таких фірм характерна відсутність роздрібної мережі. Більшість із них не планують її розвитку з причин можливої конкуренції стосовно аптек-партнерів та конфлікту інтересів між оптовими та роздрібними підрозділами. Оптові структури провідних вітчизняних виробників також відіграють роль національних посередницьких фірм. Для приклад)', оптова компанія "Дарниця" має 18 територіальних представництв і філій, а "Фармація-2000" (фірма-філіал виробника "Фармак") представлена в 11 обласних центрах.
2. Міжрегіональні фірми, які через свої структурні підрозділи постійно присутні в кількох регіонах держави. До них можна віднести столичне підприємство "Інтерфарма-Київ", яке, крім основного, має по одному регіональному представництву па півночі і в центрі, по два - на сході і півдні, львівську фірму "Едельвейс", у якої два філіали на заході і один на півдні, та ін.
3. Регіональні фірми, які через свої структурні підрозділи постійно працюють у межах окремого регіону. їх прикладом є бердичівська фірма "Фармія", яка має представництва у м. Вінниці і м. Житомирі, луганська фірма "Сапа", у якої три представництва на сході країни.
4. Місцеві фірми, у яких, крім базових, відсутні територіальні оптові структурні підрозділи і які на постійних умовах функціонують у межах однієї чи кількох. Цс такі фірми, як "Данфарм" (м. Львів), "Кримфарма" (м. Сімферополь), "Рута-фар.м" (м. Тернопіль") тощо.
Враховуючи, що в Україні зареєстровано майже 22 тисяч лікарських засобів (із них третина - вітчизняні) на основі майже 3 тисяч діючих речовин і їх комбінацій та понад 4 тисячі виробів медичного призначення, а пропозиції найбільших оптових фармацевтичних підприємств рідко перевищують 4 тисячі назв, то їх успішне функціонування найбільше визначають дві базові концепції: асортиментний процес та спеціалізація.
Асортиментний процес полягає у формуванні та позиціонуванні товарного асортименту, необхідного конкретним споживачам, і включає три основні етапи:
• концентрування, тобто формування оптимальних товарних запасів па основі закупівлі лікарських засобів різних виробників із метою своєчасного та повного задоволення потреб аптек і лікувально-профілактичних закладів;
• змішування, під яким розуміється процес відбору й групування лікарських засобів в окрему партію згідно із замовленнями покупців;
• розподіл, суть якого полягає у поставці окремих партій лікарських засобів покупцям у задане місце й час.
Надбудовою асортиментного процесу оптових фармацевтичних підприємств є спеціалізація, яка представляє собою організаційну форму їх збутової політики. Можна виділити три основні напрями спеціалізації:
• за специфікою суб'єктів постачання (зарубіжні та/або вітчизняні виробники та/ або інші посередники, великі та/або малі виробники тощо);
• за специфікою переважного збуту окремих груп лікарських засобів (спеціалізація за інсулінами, антибіотиками, онкопрепаратами, дерматологічними й косметичними засобами тощо);
• за специфікою покупців (аптеки та/або лікувально-профілактичні заклади). При цьому, добираючи лікувально-профілактичні заклади, враховують їх профілі) (кардіологічний, психоневрологічний, туберкульозний тощо, стаціонар) із метою забезпечення повного асортименту лікарських засобів, які застосовуються при тих чи інших схемах лікування.
У більшості оптові фармацевтичні фірми поєднують вказані напрямки спеціалізації.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 4849 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!