Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
1. Аркушин Г. Л. Словник західнополіських говірок: у 2-х т. — Луцьк:
Вежа, 2000.
2. Гуцульські говірки: Короткий словник / За ред. Я. В. Закревської.
Львів, 1997.
3. Словник діалектної лексики Середнього і Східного Полісся. — К.:
Вид-во Акад. наук УРСР, 1961.
4. Онишкевич М. Й. Словник бойківських говірок. — К.: Наукова
думка, 1984.
СЛОВНИКИ МОВИ ТВОРІВ ПИСЬМЕННИКІВ
1. Словник мови творів Г. Квітки-Основ'яненка: в 3 т. — X.: Харк.
держ. ун-т ім. О. М. Горького, 1978-1979.
2. Словник мови Шевченка: в 2 т. — К.: Наукова думка, 1964.
2.4. Соціопсихолінгвістичний аспект культури мови
Соціолінгвістика - галузь мовознавства, що вивчає функціонування мови в суспільстві, вплив соціальних чинників на мову, стан і статус національної мови у зв'язку з мовною політикою.
Соціолінгвістика займається дослідженням мовної ситуації, розподілом соціальних функцій між різними мовами і діалектами, що побутують у суспільстві, проблемою вироблення й поширення соціально престижного зразка - нормативної літературної мови. Отже, соціолінгвістика пов'язана з питанням захисту престижу мови, дотриманням її користувачів норм літературної мови: орфоепічних (вимови), орфографічних (правильності написання - отримання єдиних для всіх користувачів правописних правил), морфологічних (словозміни і словотворення), синтаксичних і пунктуаційних (побудови словосполучень, речень, дотримання єдиних правил вживання розділових знаків), стилістичних.
Психолінгвістика - наука, яка вивчає процеси мовної діяльності, сприймання й творення мови, тобто сприймання новостворених слів - неологізмів, сприймання нових синтаксичних конструкцій, а також наміри мовця у процесі здійснення мовного акту.
У сферу психолінгвістики входять питання мовного впливу, зокрема й через засоби масової інформації, на суспільну свідомість, отже, й мовного впливу на свідомість людини у процесі фахової діяльності.
Психолінгвістика досліджує зв'язки між змістовою стороною мови, її реалізації в конкретному мовленні, як зазначено вище, та суспільним мисленням. У результаті вивчення асоціативного мислення мовців створюються словники асоціативної сполучуваності, добирається базовий, необхідний матеріал для навчання рідної, а також іноземної мови. Метод психолінгвістики застосовується в судовій практиці, медицині, педагогіці.
Отже, соціопсихолінгвістика (термін "соціопсихолінгвістика" складається із трьох частин: соціо- (від лат. зосіеіаз - суспільство), психо— спільна частина зі словом психологія (від грец. рзусЬе - душа) і лінгвістика (від лат. 1іп§иа - мова) - це поєднання двох наук - соціолінгвістики і психолінгвістики, що вивчають процеси мовної діяльності, функціонування мови в суспільстві, збереження самобутності національних мов, дотримання норм літературного мовлення, статус національної мови у зв'язку з мовною політикою в державі, а також особливість вивчення рідної мови та мов інших національностей громадян держави або іноземних мов міжнародного спілкування.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 2577 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!