Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Операції з приймання та видачі готівки із застосуванням платіжних карток та їх облік



Операції з приймання та видачі готівки можуть здійснюватися також за допомогою банківських ідентифікаційних карток та ба-нкоматів. У першому випадку касові операції здійснюються у на­веденому вище порядку, тільки замість прибуткових чи видатко­вих паперових документів застосовуються пластикові ідентифі­каційні картки.

У другому випадку (при застосуванні банкоматів) в організа­цію та технологію касового обслуговування вносяться істотні зміни.

Банкомат - це пристрій для автоматизованого касового самообслуговування клієнтів. Банкомати входять до системи авто­матизації банків і застосовуються з метою:

- скорочення поточних витрат банків на ведення касових опе­рацій;

- розширення спектра банківських послуг для клієнтів;

- розширення частки банку на ринку роздрібних послуг.

Досягнення цих цілей виправдовує значні первинні витрати на придбання банкоматів та їх встановлення, тому вони набули широкого застосування в розвинутих країнах. Банкомати актив­но запроваджуються в банківську практику в Україні.

Сучасні банкомати можуть виконувати такі операції:

- інформувати клієнтів про стан їх рахунків;

- видавати готівку з рахунків;

- приймати готівку для розміщення на рахунках клієнтів;

- приймати готівку для погашення позичок;

- приймати доручення про переказ грошей з одного рахунку клі­єнта на інший тощо.

Надання банкоматами зазначених послуг здійснюється за до­помогою пластикових ідентифікаційних карток та РIN- кодів клі­єнтів. Після кожної операції банкомат видає клієнту квитанцію з повною її характеристикою (сума, час, порядковий номер, вид операції, назва банку тощо).

Порядок надання касових послуг через банкомати досить про­стий. Уклавши договір з клієнтом, банк видає йому за невелику плату пластикову картку та РIN-код, повідомляє мережу розмі­щення банкоматів, якими він може користуватися, та режим їх роботи. Для клієнта важливо, щоб банкомати працювали цілодо­бово і розміщувалися не тільки в приміщенні банку чи його філій, а й у багатьох інших місцях. Тому банки прагнуть розмістити свої і банкомати і в таких місцях, як великі- торговельні, сервісні центри, вокзали, центри розваг тощо.

Для одержання касової послуги клієнт за допомогою пластикової картки входить через зчитувальний пристрій у «пам'ять» банкомата і вводить туди за допомогою цифрової клавіатури свій РIN-код. Упевнившись в ідентичності одержаної з двох каналів інформації, банкомат дає дозвіл клієнту здійснювати будь-яку з операцій, висвітлених на спеціальному табло. За допомогою кла­віатури клієнт дає банкомату команду на виконання вибраної опе­рації, вказує її суму та за яким рахунком (поточним чи ощадним) здійснювати. Прийнявши та обробивши цю інформацію, банкомат через спеціальний пристрій (вікно) приймає або видає банк­ноти, а також видає квитанцію клієнту.

Використання банкоматів у касовому обслуговуванні пов'яза­не з підвищеним ризиком, особливо якщо вони розміщені поза приміщеннями банку. Тому банкомати налагоджуються так, щоб посилити безпеку здійснюваних операцій. Якщо клієнт не може «ввійти» в банкомат за певну кількість спроб (наприклад, дві) чи «спілкується» з ним довше за встановлений час (наприклад, 2,5 хвилини), банкомат конфіскує пластикову картку.

Облік готівки в банкоматах банку здійснюється на рахунку № 1004 «Банкноти і монети в банкоматах».

Облік видачі готівки через банкомат наведено в табл. 5.3.

Таблиця 5.3. Облік видачі готівки через банкомат





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 730 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...