Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Принцип суверенної рівності держав



Суверенна рівність — поняття юридичне. Фактично вплив держав на міжнародне життя та міжнародне право неоднаковий. Він залежить від могутності держави, кількості і складу населення, рівня економічного розвитку, під тієї ролі, яку відіграє держава на світовій арені. Отже, поняття суверенна рівність — це термін для позначення юридичної рівності учасників міжнародних правовідносин. Усі держави однаково суверенні, мають рівні права і відповідні обов'язки і у міжнародних відносинах виступають як рівноправні учасники і суб'єкти міжнародного права.

Оскільки підтримування міжнародного правопорядку може бути забезпечене тільки при повній повазі юридичної рівності учасників, суверенна рівність держав складає основу сучасних міжнародних відносин.

Принцип суверенної рівності означений ще в процесі підготовки Статуту ООН (Сан-Франциско, 194,5 р.), став загальновизнаним (п. 1 ст. 2 і ст. 78 Статуту ООН) як формула «суверенна рівність держав» і являє собою синтез принципів рівноправності й суверенітету. Його тлумачення дається в багатьох міжнародних документах, і, насамперед, у Декларації про принципи міжнародного права 1970 року і в Заключному акті загальноєвропейської наради 1975 року.

Згідно з Декларацією 1970 року, поняття суверенної рівності включає такі елементи:

а) держави юридичне рівні;

б) усяка держава користується правами, властивими повному суверенітету;

в) кожна держава зобов'язана поважати правосуб'єктність інших держав;

г) територіальна цілісність і політична недоторканість держав є недоторкані;

д) кожна держав має право вільно обирати і розвивати свої політичні, соціальні, економічні й культурні системи;

е) кожна держава зобов'язана виконувати повністю і сумлінно свої міжнародні зобов'язання і жити в мирі з іншими державами.

Практика міждержавних-відносин переконливо свідчить, що доки існують суверенні держави, принцип суверенної рівності держав залишається найважливішим елементом системи принципів міжнародного публічного права. Суворе його дотримання забезпечує вільний розвиток кожної держави і народу, міждержавної системи в цілому.





Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 934 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...