Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Вище вже йшла мова про специфіку практичної психології у порівнянні з науковою та побутовою. До того ж практична психологія має відмінності й за своєю структурою. Якщо наукова психологія структурується за принципами розвитку (вікова, диференціальна, психологія особистості) або за основними якісними виявами психічного (соціальна психологія, психологія праці, медична психологія), то практична психологія має єдиний принцип, за яким розрізняються її окремі галузі — сфери соціальної практики, що є специфічними для діяльності практикуючих психологів.
Як правило, організаційною формою практичної психології у тій чи іншій сфері суспільного життя є психологічна, соціальна або соціально-психологічна служба (скажімо, психологічна служба системи освіти, соціально-психологічна служба Збройних Сил тощо). Названа служба — це система закладів, установ та штатних одиниць, що забезпечують виконання практичної психосоціальної роботи. Звичайно вона складається з методичних центрів, спеціалізованих консультативних кабінетів, центрів, груп, класів або спеціальних закладів соціально-психологічної реабілітації, включаючи посади консультантів, радників, аналітиків, соціальних працівників.
У різних країнах існують різні структури та ступені розвитку практичної психології. У Сполучених Штатах шкільна соціально-психологічна служба, що зветься гайденс, має багатий досвід роботи та більш як 80-річну історію. У багатьох розвинутих країнах функціонують соціальні служби різного профілю — для молоді, для безробітних, для пенсіонерів, для емігрантів зі східних країн і т. ін. Перед ведуть Франція, США, Голландія, Канада, Ізраїль. Основною фігурою у цих службах є соціальний працівник.
Якщо порівнювати функції та зміст підготовки соціальних працівників у нас та за кордоном, то побачимо значну різницю. Наші соціальні працівники — це в основному співробітники різноманітних соціальних служб — пенсійного забезпечення, Червоного Хреста, інтернатів для інвалідів, сиріт та ін. Вони не мають спеціальної психологічної підготовки для роботи з людьми і виконують або адміністративні функції (розподіляють гуманітарну допомогу, реєструють біженців, пенсіонерів), або функції медичної сестри, няньки, вихователя.
Робота соціального працівника за кордоном передбачає ґрунтовне володіння психологічними прийомами роботи з людьми. Численні університети й коледжі готують спеціалістів, які можуть проводити індивідуальні консультації, організовувати й вести групи підтримки, спілкування, зустрічей. їхня робота передбачає добре розуміння психологічної термінології та вміння застосовувати основні психологічні прийоми роботи. У свою чергу психологи виконують вузькоспеціальну працю: поглиблена психодіагностика, психокорекція та психотерапія, індивідуальна робота з психічно хворими та акцентуйованими особами. Соціальні працівники тісно співпрацюють із психологами.
Вищезгадана служба гайденс пересічної американської школи може включати від трьох до п'ятнадцяти консультантів. Це, зокрема, консультант із проблем працевлаштування й профорієнтації, консультант по роботі з сім'ями учнів, вчитель "домашньої кімнати", спеціаліст із проблем насильства, консультант із проблем здорового способу життя — і тільки один психолог. У наших школах усі перелічені функції виконує практикуючий психолог.
У Великій Британії в системі освіти працюють два різновиди практикуючих психологів: психолог, що займається проблемами навчального процесу, та клінічний психолог. Функція першого — забезпечення навчального процесу, другого — діагностика й корекція відхилень в індивідуальному розвиткові дітей.
Отже, з наведених прикладів стає зрозумілою різниця між нашими практикуючими психологами й практикуючими психологами та соціальними працівниками зарубіжних держав. Причина такого явища — несформованість системи соціальних і психологічних служб в Україні. Поступово наші служби мають стати більш комплексними, а розрізнення функцій соціального працівника та практикуючого психолога — чіткішим.
Діяльність кожної з психологічних служб вносить свою частку в формування структури практичної психології. Разом із тим не можна ототожнювати психологічну службу з конкретним напрямом практичної психології. Деякі зі служб асоціюються одночасно з кількома напрямами. Скажімо, психологічна служба системи освіти розвиває не тільки практичну психологію навчання, а й клінічну, консультативну, психологію управління та ін.
Як ми вже говорили, структура практичної психології визначається основними сферами її застосування у суспільстві. Зупинимося на кількох основних видах практичної психології та їхніх завданнях.
Політична психологія виконує функції психологічного забезпечення політичних процесів, агітації та реклами, управління процесами, що відбуваються у великих соціальних групах. Основним завданням політичної психології вважають формування громадської думки засобами практичної психології. Але відбувається це, як правило, із застосуванням засобів масової комунікації — телебачення, радіо, газет, іншої друкованої продукції.
Передвиборна боротьба — найблагодатніше поле для залучення психологів. Вони передусім мають забезпечити таку організацію інформації у межах листівки, газетної статті або телевізійного виступу, яка б могла бути засвоєна виборцями з найбільшою ефективністю. Тут головно йде мова про виділення окремих вузлових думок, гасел, назв та прізвищ у передвиборчих текстах. Важливою є розробка позитивного емоційного фону, на якому подається інформація, співвідношення фону й тексту, супровідних ілюстрацій, фотографій та ін.
Прямим завданням політичної психології є створення позитивного іміджу політичного лідера. Консультування в цьому напрямі не обмежується порадами щодо зовнішнього вигляду, манери одягатись або поводити себе. Важливими складовими спеціалісти вважають також особливості мови й мовлення, побудову промов та виступів, знання запитів аудиторії, відповідні реакції промовця (посмішки, жести, мовні звороти та ін.). Психолог має передбачати громадський резонанс на виступи й дії політичного лідера та його оточення, планувати й брати участь у реалізації заходів, спрямованих на підвищення рейтингу консультованого.
Перехідний період у розвитку суспільства вимагає від професіоналів здійснення соціально-психологічної експертизи проектів законів, указів, державних програм та рішень місцевої влади з метою запобігання небажаних соціальних явищ: страйків, стихійних масових заворушень, актів непокори та ін. Це – чи не найважливіше завдання політичної психології.
Практична психологія економіки та бізнесу пов'язана в основному з виконанням робіт з підбору та управління кадрами, забезпечення рекламної діяльності, вивчення ринку товарів та послуг, ведення переговорів, соціально-психологічного тренінгу персоналу фірм.
У сучасних умовах особливої ваш набуває психологічне забезпечення процесу приватизації та постприватизаційних процесів. Центральною проблемою тут є перебудова ставлення населення та персоналу підприємств до власності. Практикуючі психологи залучаються до соціально-психологічного навчання людей, що починають працювати у нових економічних умовах. Основними формами роботи спеціалістів є вивчення індивідуальних можливостей, здібностей та нахилів персоналу підприємств для визначення найбільш оптимальних умов участі у виробництві. Консультанти-психологи працюють над створенням найбільш ефективної структури управління підприємством та навчають управлінців психологічно доцільним прийомам їхньої діяльності.
Процес виробництва часто породжує конфлікти та непорозуміння між управлінцями, наймачами та найманими. Тому психологи залучаються до розв'язання різного роду конфліктних ситуацій та розробки заходів щодо попередження непорозумінь у майбутньому. Іноді це називають стратегією соціального партнерства.
Реклама багато в чому забезпечує ефективну діяльність фірм, тому практично кожна з них користується послугами психологів. У цьому виді діяльності психологи займаються оцінкою потреб споживачів і створюють попит на відповідний продукт. Тут застосовуються психологічні механізми актуалізації потреб людей.
Практична психологія освіти розв'язує у даний час різноманітні завдання. За традицією, що склалась у педагогіці в минулі роки, ці завдання розділяють на освітні та виховні.
Підвищення ефективності процесу навчання постало нині з особливою гостротою у зв'язку з урізноманітненням навчальних програм та навчальних закладів (ліцеї, гімназії, спеціалізовані школи). Ці процеси породили необхідність розробки методів оцінки педагогічних інновацій з огляду суб'єктивної цінності навчання. Крім того, індивідуалізація та диференціація навчання втрачають свій сенс без психологічного відбору учнів та адаптації їх на початкових стадіях навчання. Найважливіше для психолога — визначити інтелектуальну, особистісну та мотиваційну готовність учня до навчання у тому чи іншому класі.
Іноді психологові доводиться вивчати причини неуспішності або відставання учнів. Як правило, визначаються: рівень розумового розвитку учня, умови його виховання й навчання, стан здоров'я та ін. Іноді достатньо дослідити рівень розвитку когнітивних, мотиваційних та операційних складових розумової діяльності, іноді необхідно провести патопсихологічне обстеження, що наближає даний вид діяльності шкільного психолога до психолога клінічного.
Окремий напрям роботи практикуючого психолога системи освіти — профорієнтація та рекомендації щодо вибору професії. Основні завдання: вивчення здібностей та нахилів учнів з метою правильного вибору ними професії, рекомендації у пошуку психологічно виправданих програм індивідуального навчання, визначення шляхів саморозвитку та самовиховання для учнів.
Що стосується так званих виховних проблем, то тут існують також досить великі за обсягом і різноманітністю види роботи. Насамперед варто назвати профілактику та корекцію девіантної поведінки дітей. Психолог має засоби для раннього виявлення відхилень у поведінці, алкоголізму, наркоманії та ін. Виявивши такі тенденції, він уживає заходів для корекції розвитку дітей, аби не допустити поглиблення небажаних тенденцій.
Велике значення для психологічної служби системи освіти має робота з контактними групами (академічні групи, класи). Тут психолог має справу з великим комплексом соціально-психологічних проблем: визначення неформальної структури класу, діагностика та корекція становища особистості у неформальних взаєминах, керівництво розвитком контактної групи, регуляція стосунків між учителем та учнівським колективом, профілактика та розв'язання конфліктів.
Індивідуально-психологічна робота з усіма учасниками навчально-виховного процесу пов'язана з охороною їхнього психічного здоров'я. Здійснюється вона в основному шляхом консультацій і націлена на розв'язання проблем особистого життя, корекцію та проектування життєвого шляху індивідуальності.
Психологія сім'ї та соціально-психологічного захисту населення. Численні консультативні служби — як правило, недержавні — забезпечують регуляцію подружніх стосунків та надають допомогу щодо виховання дітей у сім'ї. Головними тут виступають проблеми терапії міжособових взаємин, іноді доводиться вирішувати питання сексуального характеру. Діагностично-корекційна робота психолога з сім'єю неодмінно торкається й найближчого соціального оточення людини, яке у західній психології позначається терміном "община" (англ. community).
Стосовно соціально-психологічного захисту населення варто зауважити, що останнім часом відбулося кілька соціальних і технологічних катастроф, до того ж на тлі великих соціальних проблем та економічної кризи. Такі явища передусім відбиваються на психічному житті людей. Численні дослідники зазначають зростаючу кількість самогубств, підвищене емоційне напруження та тривожність серед населення. Тому особливої ваги набувають служби, що працюють з населенням району чи населеного пункту, що розташований у зоні підвищеного екологічного контролю, або у місцевостях, де живуть відселені з місця аварії на ЧАЕС.
Для психологів та соціальних працівників головним завданням тут є прищеплення нових форм поведінки в оточенні та сім'ї, котрі сприяли б реабілітації та збереженню психічного здоров'я кожного їхнього члена, активізація суспільних механізмів психологічної підтримки та розвиток навичок взаємодопомоги, робота з психотравмами та психотравмуючими життєвими ситуаціями, формування позитивної життєвої перспективи.
Центри соціально-психологічної допомоги та реабілітації виконують широкий спектр робіт — від індивідуального консультування до організації вечорів відпочинку й зустрічей. Центри стають осередками громадського життя, тут активно працюють жіночі й підліткові клуби, клуби колишніх воїнів-інтернаціоналістів, різноманітні гуртки й групи. Одними з перших у нашій країні почали функціонувати центри соціально-психологічної реабілітації населення, що постраждало від Чорнобильської катастрофи, які були створені Мінчорнобилем України за програмою ЮНЕСКО — Чорнобиль.
Клінічна психологія основним завданням має реабілітацію людей, що перенесли захворювання, зазнали психічної травми або слабують на хронічні захворювання. Основна сфера докладання зусиль клінічного психолога — клініки, реабілітаційні центри, санаторії, центри психічного здоров'я, консультативні служби. Можна назвати два головних завдання, що їх вирішує клінічна психологія: формування здорового способу життя (прищеплення навичок саногенної поведінки) та психологічна корекція особистості у зв'язку із перенесеним захворюванням або іншими життєвими ускладненнями.
Одначе неправильно думати, що клінічний психолог займається допомогою лише психічно хворим людям. Такий вид роботи становить лише невелику частку у клінічній психології. Основна робота клінічного психолога — це психокорекція та психореабілітація, розв'язання психологічних проблем клієнтів. Витоки клінічної психології лежать, мабуть, у роботах 3. Фрейда та його наслідувачів.
Військова та спортивна психологія — дуже схожі між собою галузі. Центральною проблемою тут є проблема протиборства, змагальності. В обох цих видах діяльності психолог має забезпечити досягнення мети, поставленої перед індивідом або групою, чітке виконання розподілених функцій, підготовку до активної діяльності військових або спортсменів, терапію психічних травм, одержаних унаслідок виконання професійних функцій. Важливим напрямом є й підготовка людей до дій в екстремальних умовах.
Відповідальна робота практикуючого психолога в середовищі армійського підрозділу або спортивної команди — це також відбір кандидатів на ту чи іншу посаду (місце). Відповідальність полягає у необхідності прогнозування поведінки людини в умовах спортивних змагань або бойових дій, у визначенні надійності та психологічної стійкості кандидатів. Отже, психологія має тут не тільки активізувати усі особистісні ресурси для досягнення поставлених завдань, а й забезпечити збереження й захист психічного здоров'я професійних вояків та спортсменів.
Юридична психологія передбачає дуже великий спектр функцій. Передусім це робота з психодіагностики та здійснення психологічної експертизи. Причому цей вид діяльності значно відрізняється від психодіагностики в інших галузях. Якщо в останньому випадку добровільна участь клієнта є неодмінною умовою його участі у професійних діях психолога, то тут досить часто принцип добровільності не зберігається. Тому психологи юридичних служб застосовують прийоми, що забезпечують вірогідність психологічної інформації поза волею клієнта або всупереч його волі. Відтак найважливіше для психолога — розрізнити, коли клієнт подає правдиву інформацію, а коли ні.
Під час здійснення психологічної експертизи іноді доводиться за мінімальної інформації (сліди, речі, листи або інші Докази, якими володіє слідство) побудувати психологічний портрет людини, котра їх залишила, розробити опис поведінки та звичок, що можуть бути притаманними для підозрюваного.
Значна робота проводиться в юридичній психології щодо Перевиховання, виправлення особистості засудженого (пенітенціарна психологія). Головне завдання тут — корекція структури особистості або окремих и рис у людей, що перебувають в ув'язненні. По-перше, розробляється програма деструкції негативного досвіду, звичок та настанов. По-друге, здійснюються заходи стосовно адаптації людини до вимог і правил неконфліктної поведінки в суспільстві, прищеплюються навички саморегуляції та самоадаптації, які стануть необхідні після звільнення.
Крім названого вище, практикуючі психологи юридичних служб займаються психологічною реабілітацією співробітників правоохоронних органів та потерпілих, здійснюють професійний відбір та контролюють процес професійної адаптації, беруть участь в аналізі криміногенного стану, проводять спеціальну підготовку з особовим складом.
Екологічна психологія — відносно новий напрям у практичній психології. Головне її завдання — віднайдення психологічних можливостей зміни способу життя людей у нових умовах проживання. Проблеми довкілля нині є чи не найважливішими. Маємо констатувати, що умови життя людини — як соціальні, так і природні — змінюються дуже швидко. Тому досвід та звички, притаманні минулим поколінням, уже "не працюють". Практикуючі психологи здійснюють терапію ускладнень та травм, що виникають в цьому процесі, сприяють формуванню відповідальної та свідомої поведінки людей. Прикладом такої діяльності є робота з населенням, що постраждало від Чорнобильської катастрофи.
Ми коротко описали лише основні галузі застосування практичної психології у нас та за кордоном. Разом із тим практична психологія — це дуже динамічне й неоднозначне явище. Тому можна бачити, як зароджуються й розвиваються нові її галузі — консультативна психологія, психологія здорового способу життя, онтопсихологія та ін. Саме життя вносить свої корективи у структуру практичної психології.
Запитання й завдання
1. У чому полягає різниця між структурою наукової психології та структурою психології практичної?
2. За якими критеріями виділяють структурні елементи практичної психології?
3. Опишіть специфіку та завдання політичної психології.
4. У чому полягає специфіка юридичної психології?
5. Дайте характеристику військової психолога.
6. Назвіть основні завдання спортивної психології.
7. У чому полягає специфіка психології сім'ї та роботи з общиною?
8. Які завдання вирішує екологічна психологія?
9. Схарактеризуйте суть та основні завдання клінічної психології.
10. Назвіть основні завдання практичної психології системи освіти.
11. Опишіть застосування практичної психології у різних сферах суспільного життя.
Література
Годфруа Ж. Что такое психология: В 2 т. Москва, 1992.
Грановская Р. М. Элементы практической психологии. Ленинград, 1988.
Коновалова В. Е. Правовая психология: Учебн. пособие. Харьков, 1990.
Общая психология / Под ред. А. В. Петровского. Москва, 1986.
Основи психології / За ред. О. В. Киричука, В. А. Ромен-ця. Київ, 1995.
Овчарова Р. В. Справочная книга школьного психолога. Москва, 1993.
Панок В. Г. Українська практична психологія: визначення, структура та завдання // Практична психологія та соціальна робота. 1997. № 10; 1998. № 1.
Панок В. Г. Мониторинг сопиально-психологической ситуации в зоне Чернобыльской катастрофы. Кнев. 1997.
Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 4269 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!