Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Напруги і струму



Періодичні ЕРС, напруга і струм, крім митєвих і амплітудних значень, характеризуються їх середніми та середньоквадратичними, або діючими, значеннями за період.

Середнє значення будь-якої періодичної функції за період визначають так:

(6.7)

Із формули (6.7) випливає, що середнє значення функції за період дорівнює висоті прямокутника при основі , площа якого дорівнює пло-щі, обмеженій функцією і віссю абсцис за один період (рис.6.5). Якщо функція синусоїдна, то її середнє значення за період дорівнює нулю, оскільки площа, що обмежена додатньою півхвилею і віссю абсцис, компенсується площею, обмеженою від’ємною півхвилею і віссю абсцис. Тому для синусоїдних функцій користуються поняттям середнього зна-чення функції за період, беручи це значення за абсолютною величиною. Це означає,що можна взяти середнє значення цієї самої функції за по-ловину періоду, що відповідає додатній півхвилі синусоїди (рис. 6.5).

Рис.6.5

Середнє значення синусоїдного струму .

Отже,

. (6.8)

Аналогічно середні значення синусоїдних ЕРС і напруги

; (6.9)

Вимірювальні прилади магнітоелектричної системи реагують на середнє значення вимірюваної величини за період . Для вимірювання середнього півперіодного значення, що відповідає додатній півхвилі, синусоїдний струм пропускають через випрямний прилад.

Теплова дія струму, а також механічна сила взаємодії двох провідників, по яких протікає один і той самий струм, пропорційні до квадрата струму. Тому струм оцінюють його середньоквадратичним, або діючим, значенням за період. Діюче значення будь-якої періодичної функції за період обчислюють за формулою

. (6.10)

Із формули (6.10) випливає, що вличина є середнім значенням функції за період , тобто дорівнює висоті прямокутника при основі , площа якого дорівнює площі, обмеженій функцією і віссю абсцис за період (рис. 6.6).

Визначимо діюче значення періодичного струму. Згідно з (6.10)

. (6.11)

Піднісши до квадрата рівняння (10.11) і помноживши його на , дістанемо

. (6.12)

Рис.6.6

Із рівняння (6.12) бачимо, що діюче значення періодичного струму дорівнює за величиною постійному струму , який, протікаючи через незмінний опір за період часу , виділяє в цьому опорі таку саму кількість теплоти, що й даний періодичий струм .

Аналогічно діюче значення періодичних ЕРС і напруги

; . (6.13)

Для синусоїдного струму діюче значення

,

oскільки .

Отже, .(6.14)

Аналогічно для синусоїдних ЕРС і нарпуги

; . (6.15)

Електровимірювальні прилади електромагнітної, електродинамічної та теплової систем реагують на діючі значення вимірюваних величин.

Номінальні значення струму та напруги електротехнічних пристроїв визначаються, як правило, діючими значення. Тому діюче значення є найпоширенішим електричним параметром.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 479 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...