![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Розглянемо задачу багатокритеріальної оптимізації
wi (х) ® min, i Î I,
х Î Х,
де 0 < wi (x) < 1, i Î I і задана перевага на множині функцій цілі w.
Л е м а 3.2.Для кожної допустимої альтернативи х Î Х, такої що, 0 < wi (x) < 1, для i Î I, в просторі W Ì ЕМ існує вектор р, який задовольняє співвідношенням:
p = (p 1, p 2, … pM) = { p: pi > 0, " i Î I, }, (3.12)
і число k 0 > 0, таке що альтернатива х Î Х задовольняє одночасно М рівностям
pi wi (x) = k0, i Î I. (3.13)
Доведення
Оскільки wi (х) > 0, для i Î I, то розділивши обидві частини виразу (3.13) на wi (х), отримаємо, що
рi = k 0/ wi (x). (3.14)
Але оскільки величини рi повинні задовольняти умові (3.12) то підставивши в співвідношення вираз для рi, отримаємо
, (3.15)
і, відповідно, . (3.16)
Це і доводить лему.
З а у в а ж е н н я. Вираз (3.15), що визначає параметр k0, є монотонно зростаючою функцією по кожній із змінних wi (х) на інтервалі (0,1), при цьому k0 Î (0; 1/ М).
Л е м а 3.3. Якщо для двох нееквівалентних альтернатив х * та х ** з множини Х вектори р * і р ** співпадають (pi* = pi**, для всіх i Î I), то wi (х*) = γwi (х**), для всіх i Î I і k 0(х*) = γk 0(х**), де γ – коефіцієнт пропорційності g ¹ 1.
Доведення
х* задовольняє рi , тобто wi (х*) = k0 (х*), для всіх i Î I,
х** задовольняє рi , тобто wi (х**) = k0 (х**), для всіх i Î I,
звідси і
.
Якщо тепер врахувати, що pi* = pi**, для всіх i Î I, отримаємо, що
,
це і доводить лему.
Відмітимо, що напрям, визначуваний вектором р Î Р+, задається для альтернатив, що знаходяться в позитивному октанті в просторі W значень функції w.
Довільний вектор вагових коефіцієнтів р Î Р+, що задовольняє умовам (3.12) інтерпретуватимемо як віддавання переваги функції цілі одною перед одною, виражене в кількісній шкалі.
Визначимо напрям, породжений вектором р в просторі W. Задамо цей напрям кутами βi (i Î I) між осями координат і радіус-вектором р.
Тоді
Де ei = (0,..., 0, 1, 0, …, 0), орт на вісі wi, а w* = { wi* } – точка, що знаходиться в просторі W на промені р.
Враховуючи це співвідношення і умову нормування, запишемо систему лінійно-незалежних рівнянь, з яких легко можуть бути знайдені невідомі направляючі косинуси:
.
З іншого боку через лему 3.2, для будь-якої точки w* виконується система рівностей (3.13) звідки
звідси
Розв’язуючи цю систему, отримаємо таку формулу для направляючих косинусів вектора р.
. (3.17)
Вважатимемо функції цілі рівноцінними, якщо рi = 1 / M, , тоді направляючи косинуси вектора р в просторі W визначатимуться за формулами:
.
Таким чином, задавання переваг між цільовими функціями в кількісній шкалі за допомогою співвідношення (3.12) вказує напрям пошуку рішень в просторі значень W вибраних перетворень.
Тому під рішенням задачі векторної оптимізації розумітимемо таку компромісну альтернативу, яка належить множині ефективних альтернатив і лежить на заданому напрямі, визначуваному вектором р Î Р+, в просторі W значень вибраних перетворень функцій.
Якщо для деякої альтернативи x і заданого вектора р Î Р+ виконується співвідношення piwi (x) = k 0, i Î I, то говоритимемо,що альтернатива х лежить на напрямі, визначеному вектором р Î Р.
Знайдемо, яке значення параметра k 0 відповідає ефективній альтернативі, що лежить в заданому напрямі, визначуваному вектором р.
Т е о р е м а 3.4. Якщо х 0 – ефективна альтернатива для заданого вектора р Î Р+, то їй відповідає найменше значення параметра k 0, при якому система рівностей (3.10)виконується одночасно для всіх i Î I.
Якщо за перетворення wi (fi (х)), i Î I обрати перетворення виду (3.10), то з врахуванням цієї теореми рішення задачі векторної оптимізації можна визначити таким чином: під рішенням задачі векторної оптимізації для заданого вектора переваг р Î Р+ розуміється компромісна альтернатива хк Î Х, яка забезпечує однакові мінімальні зважені відносні втрати за всіма критеріями одночасно.
Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 420 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!