Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Найхарактернішим, найбезпосереднішим виявом словесної творчості є віршування, або версифікáція (від лат. versus — вірш та facio — роблю). Це — мистецтво творення поетичних текстів та наука про нього, тобто система певних правил побудови віршового твору.
1. Мова прозова і віршова
Мова художнього твору може бути або прозόва, або віршовá. Віршовóю є мова, підпорядкована певній ритмічній орґанізації і відмінна від живої розмовної мови. Прозова ж мова позбавлена чіткої ритмічної орґанізації і вельми близька до розмовної.
Хоча межі між цими двома ґатунками художньої мови невиразні: трапляється ритмізована проза («Слово о полку Ігоревім», фраґменти романів Ю.Яновського «Чотири шаблі» та «Вершники»), а з іншого боку, верлібр чи навіть вірші у прозі.
Вірш у прозі – це невеликий ліричний твір, наближений за формою до прози і водночас за ритмомелодикою, настроєвим характером, підвищеною емоційністю та ліричним сюжетом – до поезії. Нерідко до цього жанру вдавалися Ш. Бодлер, А. Рембо, М. Коцюбинський, В. Стефаник, Ю. Липа.
Серед найновіших зразків – збірка віршів у прозі «Flesh»Оксани Пахльовської [61]. Процитуємо звідти бодай один твір:
«З червоної книги.
Гори. Гори і гори навколо — і ми. У глибині самраґдових хащ — темно-рожевий вогник цикламену.
— Дарую тобі цю квітку, — кажеш ти. — Але не зірву. Бо вже мало залишилось таких квітів. Їх більше тепер у Червоній Книзі, як на Землі...
Мені дарували троянди вищі мого зросту. Ти — єдиний, хто подарував мені не зірвану квітку. Квітка — єдина, яка не зів’яла».
Основою віршової мови є ритм (гр. rhýthmos — такт, розмірність, узгодженість). Це — впорядкований рух, періодичне повторення певних явищ у житті, природі, мистецтві (зміни пір року, дня і ночі, стук серця, рух вагадла, музична мелодія тощо).
Найважливішим для літературознавства різновидом ритму є поетичний ( або мовний) ритм, що являє собою рівномірне чергування однорідних мовних одиниць, які називаються ритмічними одиницями. Найменша одиниця поетичного ритму — склад, головна — вірш (тобто рядок).
Основні чинники ритмічної орґанізації мови поетичного твору — клавзула, рима, римування, віршовий розмір, строфа.
2. Клавзула та рима.
Клáвзула (лат. clausula — закінчення) — всяке римоване і неримоване закінчення віршового рядка, починаючи з останнього наголошеного складу.
Розрізняють такі види клавзул:
♣ Окситόнна (грец. oxýtonos — слово з наголосом на останньому складі) — клавзула з наголосом на останньому складі (ніч, кінець).
♣ Парокситóнна (грец. parxýtonos — слово з наголосом на передостанньому складі) — клавзула з наголосом на передостанньому складі (поле, сміється).
♣ Пропаракситόнна (грец. propaxýtonos — слово з наголосом на третьому складі з кінця) — клавзула з наголосом на третьому складі з кінця (яблуко, посмішка).
♣ Гіпердактилічна (грец. hyper — понад і dáktylos — палець) — клавзула з наголосом на четвертому і далі складі з кінця віршового рядка (Котúгорошко).
Цей ґатунок клавзули зустрічається в поезії дуже рідко:
Човен на воді вих úтується,
Козак дівчини випúтується.
Народна пісня.
Рима (гр. rhýthmos — сумірність, узгодженість) — суголосся закінчень у суміжних та близькорозташованих словах на місці клавзул чи в середині рядка.
Рима — явище не графічне, буквенне, а звукове: т а ця — смі я ться.
Рими поділяються на
♣ прості — що творяться двома словами (колискова — мова; фоліянти — читати); і
♣ складні — що творяться трьома чи й чотирма словами (характерника — химерний кат).
Так як і клавзули, рими бувають
♣ окситонні (весн ú — у сн ú),
♣ парокситонні (т é мні — та є мні),
♣ пропарокситонні (св я тонько — б á тенько),
♣ гіпердактилічні (ó гниками — к ό никами).
Також рими поділяють на точні і приблизні (неточні).
Точна — рима, у якій всі звуки точно збігаються (д éнь – піс éнь),
приблизна – у якій співзвучність неповна (блискав и ці — кр и ця).
Рима розглядається, починаючи з останнього наголошеного звука.
Часом зустрічаються і т.зв. внутрішні рими. Це римування слів у середині рядків. Найчастіше подибуємо такі рими у народній творчості та відповідно в поезії Т.Шевченка:
Може, вернеться надія з тією водою
Ціл ю щою, жив у щою, — дрібн о ю сльоз о ю.
Ще один зразок внутрішньої рими — у вірші І.Качуровського:
Г о ле неоране п о ле...
З б о лем проходжу я п о лем:
Марно ми Господа молим
І кленемо тебе, доле!..
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 1139 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!