Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Промисловий переворот у Франції розпочався пізніше, ніж у Великій Британії (1805 – 1810 рр.), і був затяжним, триваючи до 70-х рр. ХІХ ст. Причинами запізнення промислового перевороту в цій країні було збереження цехової організації виробництва у промисловості; пізнє (порівняно з Великою Британією) утвердження капіталізму; затяжні наполеонівські війни; слабка вітчизняна інженерна думка; інертність мислення французьких промисловців; малопродуктивне парцелярне сільське господарство; орієнтація промисловості на виробництво предметів розкоші (технологія їх виробництва важко піддавалася механізації).
У своєму розвитку промисловий переворот у Франції пройшов три етапи: 1805 – 1810 рр. (перший етап), 1815 – 1848 рр. (другий етап) та 1848 – 1849 рр. – кінець 1860-х рр. (третій етап).
Перший етап промислового перевороту у Франції співпав з правлінням Наполеона І, який активно підтримував промисловість і торгівлю. Інтенсивному переходу до машинного виробництва на цьому етапі сприяли досягнення вітчизняної інженерної думки, зокрема поява прядки "дженні", мюль-машини, жаккарівського верстата з виробництва візерунчатих тканин, жирарівської льонопрядильної машини. Почало розвиватися шовкоткацьке виробництво. У той же час повільними темпами впроваджувалися у виробництво англійські парові машини: якщо на початку ХІХ ст. у англійській промисловості працювало понад 5 тис. таких машин, то у французькій – лише 15 машин. Цьому певною мірою сприяла наполеонівська континентальна блокада Англії, внаслідок чого французька промисловість була позбавлена необхідних для інтенсивної механізації англійських машин.
На другому етапі промислового перевороту хід економічного розвитку Франції суттєво прискорився. У ключових галузях французької промисловості набув широкого розмаху перехід до машинної технології. Упродовж 1830 – 1847 рр. у 4 рази збільшилася чисельність механічних веретен. Текстильні фабрики Франції почали виробляти тканини масового споживання і знаходили для них збут як у самій країні, так і за її межами. Зростання попиту на машини прискорило розвиток французької металургійної та машинобудівної промисловості і використання у технологічних процесах цих галузей кам’яного вугілля, парових молотів та прокатних станків. Варто також зазначити, на цьому етапі у Франції сформувалася фінансова буржуазія, яка мало опікувалася розвитком промисловості і збагачувалася за рахунок лихварства та фінансових спекуляцій.
Третій етап промислового перевороту у Франції – це період
його завершення. Впродовж 1850 – 1860-х рр. промислове виробництво французької промисловості збільшилося у рази: виробництво чавуну – у 3,8 рази, заліза – у 3,5 рази, сталі – у 8 разів, видобуток кам’яного та бурого вугілля – у 4 рази, виробництво і споживання бавовни і шовку –
у 2 рази.
Цікаво знати У 60-х рр. ХІХ ст. найбільшим центром шовкового виробництва став Ліон. Тут переробляли близько 2 млн т шовку-сирцю і виготовляли майже 2/3 усіх шовкових тканин у країні. Половина з них ішла на експорт. Ліон набув статусу великого промислового центру європейського масштабу. Французьке шерстяне виробництво почало становити конкуренцію Великій Британії на європейському ринку. Джерело: Ковальчук В. М. Історія економіки та економічної думки: навч. посібн. / В. М. Ковальчук, М. В. Лазарович, М. І. Сарай. – К.: Знання, 2008. – С. 134. |
Отже, до 70-х рр. ХІХ ст. у французькій економіці відбулося створення самостійної машинобудівної галузі, причому, на відміну від Англії, французький промисловий розвиток мав чіткі ознаки лихварського
характеру.
Німеччина довгий час в економічному і політичному розвитку була однією з найвідсталіших країн Європи. Основними причинами цього були збереження цехової організації виробництва у промисловості; наявність середньовічних феодальних пережитків у сільському господарстві; політична роздробленість країни; відсутність розвинутих шляхів сполучення; ізольованість країни від світових торговельних шляхів; відсутність власного флоту. Тому виникнення великого промислового виробництва, пов’язаного з масовим застосуванням машин, стало можливим лише у другій половині ХІХ ст.
У своєму розвитку промисловий переворот у Німеччині пройшов три етапи: 1810 – 1850 рр. (перший етап), 1850 – 1870-ті рр. (другий етап) та 1870 – 1890 рр. (третій етап).
На першому етапі найбільш активно промисловий переворот відбувався у текстильній промисловості (особливо у бавовняній). Бавовняне виробництво розвивалося переважно у Саксонії і зводилося до переробки готової англійської пряжі. У 1846 р. нараховувалося 313 прядилен і 750 тис. механічних веретен.
Після утворення Митного союзу (1833 р.) інтенсивно почала розвиватися шовкова промисловість. У 1846 р. тільки у Крефельді працювало понад 8 тис. шовкоткацьких станків.
Значні зміни відбулися й у важкій промисловості. З появою парових машин попит на вугілля збільшився. Видобуток вугілля у 1824 – 1843 рр. збільшився з 1,2 млн до 3,1 млн т, а загальна чисельність шахтарів упродовж 1800 – 1848 рр. майже у 4 рази.
З 1825 р. у Німеччині почали використовувати пудлінгування. Винахід Бессемера і Томаса дав змогу використовувати для виробництва металу залізні руди з високим вмістом фосфору. При цьому руда йшла на виплавку металу, а зі шлаків (відходів доменного процесу) виготовляли мінеральні добрива у вигляді фосфорного борошна.
Важливу роль у прискоренні промислового перевороту у Німеччині відіграло будівництво залізничних доріг. Перша залізнична дорога у Німеччині була побудована ще у 1825 р., з’єднавши Нюрнберг з Фюртом. У 1848 р. довжина залізничної мережі досягла 2,5 тис. км і тепер Німеччина у цій галузі поступалася лише Великій Британії і Франції. Залізничне будівництво ліквідувало економічну роздробленість Німеччини, сприяло консолідації її внутрішнього ринку.
Слабким місцем німецької промисловості залишалося транспортне машинобудування. І хоча паровозобудівний завод Борзинга виник у Берліні ще у 1833 р., а пізніше (40-ві рр. ХІХ ст.) у Касселі і Хемніце, їх продукція залишалася незначною.
Вирішальне значення для промислового розвитку Німеччини мав період двох наступних десятиліть (другий етап промислового перевороту). Цьому сприяла революція 1848 р., яка хоча остаточно й не ліквідувала феодальних пережитків, однак створила сприятливі політичні умови для капіталістичного розвитку.
Упродовж 60-х рр. ХІХ ст. різко збільшилася загальна потужність парових двигунів. Унаслідок цього прискореними темпами почали розвиватися важка промисловість, зокрема військово-промисловий комплекс. Провідну роль у цьому відігравали заводи Круппа. Велике значення надавалося будівництву залізниць, яке набуло загальнонаціонального характеру.
Додаткова інформація Набули розвитку нові галузі промисловості, насамперед, хімічна індустрія. Відкриття анілінових барвників (1856 р.) було покладено в основу виробництва не тільки фарб, але й фармацевтичної продукції, вибухових речовин, каучуку. Нарощувалися потужності фабрик з виробництва калійних і фосфорних міндобрив. Хімічна промисловість посіла третє місце серед галузей німецької промисловості, а за часткою у світовому виробництві – друге місце після США. Джерело: Ермашкевич Г. И. Экономическая история зарубежных стран: учебн. пособ. / Г. И. Ермашкевич. – Мн.: Экоперспектива, 2009. – С. 49. |
Третій етап промислового перевороту відбувся після об’єднання німецьких земель і утворення Німецької імперії (1871 р.). Особливістю цього етапу є тісне переплетення фабричної промисловості з монополіями.
Темпи третього етапу промислового перевороту у Німеччині характеризують такі економічні показники: продукція важкої промисловості, виплавлення чавуну, споживання бавовни зросли у 3 рази, видобуток вугілля – у 4 рази, потужність парових двигунів – у 9 разів, протяжність залізниць – у 3,3 раза (19,6 тис. км).
Основними галузями німецької промисловості стали гірнича, металургійна, хімічна, машинобудівна, військова. Почало розвиватися калійне виробництво. З’явилася нова галузь – електротехнічна, що обслуговувала телеграф і електричну сигналізацію.
Отже, у ХІХ ст. німецька промисловість пройшла шлях від ремесла і мануфактури до машинного виробництва. Зміни у структурі промислового виробництва дозволили Німеччині вийти на провідні позиції в Європі за багатьма економічними показниками.
Промисловий переворот у США (північних штатах) розпочався в останньому десятилітті XVIII ст. і тривав до середини ХІХ ст.
Передумовами промислового піднесення Америки у цей час стали:
1) вигідне територіально-географічне розташування, що дало їй можливість відмежуватися від європейської боротьби за гегемонію;
2) активна колонізація західних американських земель, що сприяло формуванню ємкого внутрішнього ринку і сприяло зростанню попиту на промислові та сільськогосподарські товари;
3) наполеонівські війни, які стали "золотим періодом" американської торгівлі;
4) відсутність докапіталістичних пережитків, зокрема цехових порядків;
5) відсутність ринку вільних робочих рук, що зумовило їх високу вартість і викликало необхідність заміни цього дорогого компонента витрат виробництва дешевшим – машинами;
6) проголошення і дотримання прав власності, що стимулювало розвиток промислового підприємництва;
7) економічна політика, яка полягала у встановленні протекціоністських тарифів і переорієнтації американських інвестицій зі сфери торгівлі і мореплавства у промисловість;
8) демографічний фактор, e результаті чого кількість жителів США впродовж першої половини ХІХ ст. збільшилася майже у 4,5 раза за рахунок переселенців з Європи – людей підприємливих і енергійних;
9) державна підтримка промислового винахідництва, що стимулювало розвиток вітчизняної інженерно-технічної думки.
Промислова революція в США мала як східні риси із західноєвропейськими, так і характеризувалася певною специфікою. Особливостями промислового розвитку США є те, що він:
відбувся на основі європейських ресурсів: робочої сили, інтелекту і капіталів;
засновувався на вітчизняних інженерно-технічних досягненнях;
був вкрай нерівномірним по територіях (північний Схід – більш промисловий, Південь – сільськогосподарський);
як основний вид палива та для виготовлення деревного вугілля довгий час використовувалася деревина.
Промисловий переворот у Америці розпочався у текстильному виробництві Північного Сходу. У першому десятилітті XIX ст. відбувся стрімкий розвиток прядкових фабрик. Однією з найвідоміших прядильних фабрик була фабрика, яку у 1790 р. заснував робітник-текстильник С. Слейтер (він приїхав з Англії і по пам’яті відновив схему ватерної машини).
Поступово впровадження машин розпочалося й у харчовій (передусім, борошномельній), взуттєвій, швейній та шкіряній галузях. Значною мірою цьому сприяли винахід у 1841 р. швейної машини, а також машини для виготовлення взуття у 1846 р.
На початку ХІХ ст. розпочалося будівництво каналів. У 1825 р. був побудований канал Ері, який з’єднав район Великих Озер з Атлантичним океаном. Вартість транспортування вантажів з Нью-Йорка до Буффало знизилася майже на 90 %. У середині XIX ст. довжина річних каналів
у США досягла 6 тис. км. Будівництво Р. Фултоном у 1807 р. першого
у світі колісного пароплава "Клермонт" сприяло розвитку судноплавства. У 1814 р. Фултон побудував і перше військове колісне парове судно "Демалогос". Перехід у 1840-х рр. до гвинтових пароплавів дав поштовх рішучим перетворенням у військово-морській справі. За якістю і тоннажем у середині XIX ст. американські судна практично зрівнялися з британськими. Розпочалося будівництво перших залізничних доріг, що з’єднали міста Балтимор і Огайо. Це стимулювало інтенсивний розвиток металургійної, вугільної, машинобудівної, корабельнобудівної і лісопереробної промисловості.
Таким чином, за 100 років незалежного існування США здійснили стрімкий промисловий розвиток. Це створило сприятливі умови для подальшого індустріального розвитку американської економіки.
Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 4656 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!