![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Новий економічний лад – рабовласництво – склався на рубежі
IV – III тисячоліть до н. е. й проіснував до падіння Західної Римської імперії в V ст. н. е.
Процес виникнення рабовласництва в різних країнах протікав
по-різному. У той же час для всіх країн характерні загальні економічні умови (рис. 3.1).
![]() |
Рис. 3.1. Фактори розвитку ранньокласового суспільства
Для рабовласницького виробництва було характерне натуральне господарство. Йому було притаманне просте відтворення. Головними галузями економіки було сільське господарство і ремесло. Разом з тим в умовах рабовласництва з’явилися товарне виробництво і товарний обмін, які поступово перетворилися в систему регулярної торгівлі. З’явилися ринки, де здійснювалися операції з купівлі-продажу товарів, торговельні операції стали виходити за рамки однієї країни, виникла міжнародна торгівля. У міру зростання виробництва і торгівлі розвивався грошовий обіг. З’явилися металеві гроші. З часом функції грошей розширювалися, вони стали використовуватися не тільки як загальний еквівалент і засіб обміну, але і як капітал, що приносить своєму власникові прибуток. Першими формами капіталу в епоху рабовласництва були капітал торговий і капітал лихварський.
Торговий капітал створювався при обміні товарів і приносив прибуток купцям, які були посередниками у здійсненні операцій з товарного обміну.
Лихварський капітал становив надбавку над первісно авансованою величиною, яка виступала у вигляді позики, позички грошей або засобів виробництва, які мають бути повернені з відсотком. Лихварський капітал сприяв розоренню дрібних виробників і перетворенню їх через систему боргового рабства в рабів.
У рабовласницькому суспільстві поряд з великими рабовласницькими господарствами, заснованими на експлуатації праці багатьох рабів, існували господарства вільних виробників – селян і ремісників.
Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 1182 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!