Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 5. Закони Ньютона



• Механічний рух тіл або частин тіла змінюється під час їхньої взаємодії один з одним. Унаслідок взаємодії тіла можуть набувати прискорень або деформуватись.

Сила — векторна фізична величина, що є мірою взаємодії тіл. Одиниця вимірювання модуля сили в ньютон (Н): 1 Н = . Модуль сили вимірюють динамометром.

Якщо до матеріальної точки прикладені кілька сил , то їхню дію можна замінити дією однієї сили,що дорівнює векторній сумі всіх прикладених сил і яку називають рівнодійною.

Інертність — це властивість тіла, яка характеризує його здатність набувати прискорення під дією певної
: сили. Більш інертні тіла під дією тієї самої сили набувають менших прискорень.

Маса тіла т — скалярна фізична величина, що є мірою інертності тіл. Одиницею вимірювання маси у СІ є 1 кг. Масу однорідного тіла можна обчислити за формулою , де — густина речовини, з якої виготовлене тіло (у СІ густину вимірюють у кг/м).

Масу тіла можна виміряти зважуванням або при взаємодії з тілом відомої маси.

• І закон Ньютона (закон інерції). Існують системи відліку, відносно яких тіло, що рухається поступально, зберігає свою швидкість (перебуває в спокої або рухається прямолінійно і рівномірно), коли рівнодійна всіх прикладених до тіла сил дорівнює нулю. Тобто в деяких системах відліку , якщо

• Системи відліку, в яких тіло зберігає свою швидкість при умові, що , називають іне рціальними.

Для розрахунку практично всіх рухів поблизу земної поверхні (автомобілів, літаків, деталей машин) можна як інерціальну систему відліку вибирати систему, зв'язану із Землею. Системи відліку, що рухаються без прискорення І відносно інерціальної системи, теж є інерціальними.

• Усі інерціальні системи відліку рівноправні: в усіх цих системах усі механічні явища протікають однаково. Це твердження називають принципом відносності Галілея.

II закон Ньютона. Прискорення, якого набуває тіло при взаємодії, прямо пропорційне до рівнодійної прикладених сил, обернено пропорційне до маси тіла і має напрям рівнодійної:

Для розв'язування задач ІІ закон Ньютона зручно записувати у вигляді:

Це рівняння називають динамічним рівнянням руху. ІІ закон Ньютона справедливий лише в інерціальних і системах відліку та для тіл, що рухаються з невеликими, порівняно зі швидкістю світла, швидкостями. ІІ закон Ньютона також не можна застосовувати для опису руху елементарних частинок.

• ІІІ закон Ньютона. Сили, що виникають при взаємодії двох тіл, рівні за величиною і протилежні за напрямком: Ці сили прикладені до різних тіл і мають однакову фізичну природу.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 287 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...