Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Важливе місце в системі роботи щодо ознайомлення дітей п'ятого року з розміром займає навчання їх упорядковуванню предмета за одним з параметрів. Для цього порівнюють три, чотири і навіть п'ять різних за розмірами предметів. Діти розміщують їх від найменшого (низький, вузький, короткий) до найбільшого або навпаки — від найбільшого до найменшого. Вони оволодівають узагальненим способом виділення розміру, діючи за правилом: щоб розмістити ряд предметів за розміром, треба щоразу вибирати найбільший з усіх предметів або, навпаки, найменший. Поклавши предмети в ряд, діти парами порівнюють їх за розміром: спочатку з тим, що лежить зліва, а потім з тим, що справа. Після цього вони роблять висновок, що цей предмет більший (вищий, ширший, довший) від того, що зліва, або менший (нижчий, вужчий, коротший) від того, що справа. Такі вправи дають змогу дітям усвідомити, що розмір — поняття відносне.
Так, на одному із занять вихователь вчить дітей знаходити співвідношення між трьома предметами за довжиною і розкладати предмети в ряд1залежно від довжини, орієнтуючись па зразок: позначати співвідношення за довжиною словами: найдовший, найкоротший, довший, коротший. Для цього педагог вміщує на фланелеграфі дві стрічки контрастного розміру (з різницею за довжиною до 10 см). Запитує дітей: «Скільки стрічок? Якого вони кольору? Що можна сказати про їхні розміри?» Далі вихователь вміщує між двома стрічками третю і з'ясовує, скільки їх стало. «Погляньте, в якому порядку розміщено стрічки. Яка стрічка найкоротша (найдовша)?»— запитує вихователь. Діти показують найдовшу і найкоротшу стрічки, називають порівнювальні розміри всіх стрічок: довга, коротша, найкоротша.
Далі вихователь звертає увагу дітей на те, що стрічки розміщені у ряд по порядку — від найкоротшої до найдовшої. Зліва кінці стрічки лежать на одній лінії (вихователь приставляє лінійку або указку), а праворуч вийшли немовби сходинки. Добре видно, яка стрічка довша, яка коротша.
Розмір стрічок порівнюють попарно: «Що можна сказати про довжину червоної і жовтої стрічок? Яка довша? Яка коротша?»
Вихователь на очах у дітей створює зразок ряду предметів, потім вони розглядають його, звертають увагу на послідовне розміщення предметів, направлення ряду (висхідне або невисхідне), сталу різницю між двома суміжними предметами. Оскільки виявити останню часто дітям буває важко, на перших порах можна відмічати спеціально проведеною лінією (позначкою) або іншим кольором «зайвий шматочок» кожного наступного елемента порівняно з попереднім. Аналізуючи збудовані таким чином ряди величин, діти оволодівають прийомом порівняння, який спрямовано на обстеження наявних предметів і сприяє формуванню поняття «ряд розмірів».
У цій групі значна увага приділяється розвитку окоміру.
Дітям можна давати завдання на знаходження предмета, рівного за довжиною (або іншим розміром), наприклад із чотирьох-п'яти предметів знайти предмет такої самої довжини (ширини, висоти). Знання і вміння, набуті на таких заняттях, необхідно систематично закріпляти на інших (з малювання, аплікації, конструювання), а також під час екскурсій, ігр тощо. Дітям пропонується порівняти розміри різних частин рослин, підібрати смужки потрібних розмірів для ремонту книжок, спостерігати, як змінюються розміри будинку, який будується, та ін.
У роботі з дітьми широко використовуються, ігри та ігрові ситуації: «Побудуємо сходинку», «Наведемо порядок», «Розкладемо по порядку», «На якій сходинці Півник?».
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3259 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!