![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
«Запам ’ ятайте».
Заструктуроютермінирозподіляютьнагрупи:
1. Терміни – кореневі слова (власне українські слова: дім, двері, скло; запозичена лексика: атом, амвон).
2. Терміни – похідні слова:
- власне українська лексика: терміни, утворені за допомогою префіксації (НАгрів); терміни, утворені за допомогою суфіксації (мурувАННЯ, армувАННЯ); терміни, утворені за допомогою суфіксально-префіксального способу (ПЕРЕпланувАННЯ).
- запозичена лексика – терміни, утворені за допомогою префіксації, суфіксації та суфіксально-префіксального способу (конструкЦІЯ, деформАЦІЯ).
3. Терміни – складні слова:
- корінна лексика (самонагрівання, самохід);
- гібридотерміни (автоколивання, антитіло);
- запозичена лексика (геодезія, геоморфологія, автобіографія).
4. Терміни – словосполучення (дорична капітель; тосканська колона; брус малої кривини, центр ваги перерізу, полегшений бетон).
5. Терміни – абревіатури:
- ініціальні (АПС – архітектурна планувальна структура);
- складові (спецспоруда, промбудівля);
- мішані (УВЧ-терапія, МГД-генератор).
6. Терміни – слова-символи (вітамін А, і-область).
7. Терміни – слова-моделі (П-подібне сполучення, S-подібні натяжні пристрої).
3.3. Поняття «термінологія», «терміносистема»
«Запам ’ ятайте».
Термінологія - уся сукупність термінів, що склалася стихійно у певній галузі наукового знання. Термінології мають тривалий шлях свого формування, який починається разом з формуванням певної галузі знання або діяльності.
Далі відбувається розвиток термінології на власній основі у таких напрямках:
1) поглиблення наукового знання, тобто термін стає родовим поняттям, а навколо нього з’являється кілька видових понять і відповідних термінів (ордер – коринфський, іонічний, доричний тощо);
2) виникнення нових об’єктів техніки, виробництва внаслідок науково-технічного прогресу (локомотив – паровоз, тепловоз, електровоз);
3) виникнення у певній галузі знання нових підгалузей знань. Це може вплинути на саму термінологію (космічні дослідження змінили авіаційну термінологію).
«Запам ’ ятайте».
Терміносистема – це система термінів у певній галузі наукового або технічного знання, що обслуговує наукову теорію або наукову концепцію.
Джерелом терміносистем є термінологія, але, на відміну від термінології, терміносистема формується не разом з формуванням певної галузі, а відповідно до етапів формування теорії або теорій цієї науки. Проте в основі терміносистеми не обов’язково має бути наукова теорія. Іноді достатньо, щоб була лише концепція або узагальнені ідеї.
Розрізняють три етапи формування й функціонування терміносистеми:
- перший етап – це перехід від етапу відсутності теорії до стану її формування, тобто перехід від неупорядкованої сукупності термінів до терміносистеми;
- другий етап - це зростання обсягу знань у межах прийнятої теорії, наприклад, збагачення терміносистем технічних наук, коли з’являються нові машини, прилади;
- третій етап – це зміна теорії і, як наслідок, зміна терміносистеми. Спочатку нову теорію описують термінами попередньої теорії, потім впроваджуються нові терміни, що відображають нові поняття. Таким чином, формують систему понять нової теорії, і кожне місце в цій новій системі посідає новий термін, а у сукупності з’являється нова терміносистема.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 6424 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!