Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Виконавчі органи місцевих рад та організація їх роботи



Відповідно до статей 140, 141 Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. (ЗМС), до виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад належать їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші виконавчі органи, які створюються зазначени­ми радами. Згідно з Конституцією та ЗМС, районні й обласні ради виконавчих органів не мають, а створюють лише власний вико­навчий апарат. Відповідно до змін Конституції, започаткованих Верховною Радою у грудні 2004 року, ці ради також отримають можливість формувати власні виконавчі структури.

Згідно із ЗМС, до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності виконавчих органів ради, витрат на їх утримання; утворення за поданням відповідного голови інших виконавчих органів ради. Окрема глава ЗМС визначає повнова­ження виконавчих органів рад. Крім того, повноваження вико­навчих органів місцевих рад визначаються й іншими, так звани­ми галузевими, законами.

У ЗМС також визначено порядок формування, організації ро­боти органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Зокрема, в окремих розділах ідеться про виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті ради; про повноваження вико­навчого комітету та про організацію його роботи; про відділи, управління та інші виконавчі органи рад.

Відповідно до ЗМС, виконавчі органи рад мають всі ознаки самостійно структурованих органів місцевого самоврядування. Вони є юридичними особами, наділені виконавчо-розпорядчими функціями й повноваженнями, від свого імені видають норматив­но-правові акти, які є обов'язковими для виконання на території відповідної ради. Вони є відповідальними і підзвітними перед радою, що його утворила. Виконавчі органи рад не можуть самостійно здійснювати державно-владні повноваження, оскільки не належать до органів виконавчої влади. У той же час, відповідно до Конституції і ЗМС, виконавчі органи рад здійснюють надані цим законом (делеговані) повноваження органів виконавчої влади. З цих питань, відповідно до ст.143 Конституції і ЗМС, виконавчі органи рад підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.

Виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті ради є виконавчий комітет ради. Він утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голо­ви районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої пов­новаження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Основні функції виконавчого комітету ради:

а) попередній розгляд проектів місцевих програм соціально-економічного й культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проектів рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;

б) координація діяльності відділів, управлінь та інших вико­навчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що на­лежать до комунальної власності відповідної територіальної гро­мади, заслуховування звітів про роботу їх керівників;

в) зміна або скасування актів підпорядкованих йому відділів, уп­равлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших вико­навчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входить також за посадою секретар відповідної ради.

У сільських радах, що представляють територіальні громади, які налічують до 500 жителів, за рішенням відповідної тери­торіальної громади або сільської ради виконавчий орган ради може не створюватися. У цьому разі функції виконавчого органу ради (крім розпорядження земельними та природними ресурса­ми) здійснює сільський голова одноособово.

Депутати відповідної ради, крім секретаря ради, не можуть входити до складу її виконавчого комітету.

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради — голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

Повноваження, надані законодавством виконавчим органам місцевих рад, можна розділити за такими сферами (галузями):

соціально-економічного й культурного розвитку, плануван­ня та обліку;

бюджету, фінансів і цін;

управління комунальною власністю;

житлово-комунального господарства, побутового, торговель­ного обслуговування, громадського харчування, транспорту й зв'язку;

будівництва;

освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури й спорту;

регулювання земельних відносин і охорони навколишнього природного середовища;

соціального захисту населення;

зовнішньоекономічної діяльності;

оборонної роботи;

вирішення питань адміністративно-територіального устрою;

забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, сво­бод і законних інтересів громадян;

відзначення державними нагородами, відзнаками Президен­та України та присвоєння почесних звань України.

Суттєвою особливістю комплексу повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, як уже зазначалось, є те, що у кожній з названих сфер вони поділяються на власні, або самоврядні (віднесені законом до їх повного відання) та делеговані повноваження (окремі повноваження, надані їм згідно із законом органами місцевого самоврядування або органами місцевої дер­жавної виконавчої влади).

Основною організаційною формою роботи виконавчого коміте­ту сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створен­ня) ради як колегіального органу є засідання. Засідання виконав­чого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - зас­тупником голови ради) у міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, засідання є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

Основним документом, який визначає організаційно-процедур­ні питання діяльності виконавчого комітету ради, є регламент ви­конкому, який затверджується з метою забезпечення здійснення виконавчим комітетом покладених на нього повноважень та впо­рядкування документування управлінської діяльності.

Виконком ради діє до затвердження виконкому нового складу за пропозицією сільського, селищного міського голови.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1482 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...