Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Поділ на групи іменників II відміни з кінцевими -ар, -ир, -яр



Іменники II відміни чоловічого роду з кінцевими -ар, -ир можуть належати тільки до м’якої або твердої групи, а іменники з кінцевим -яр — тільки до мішаної або твердої групи.

До м’якої групи належать ті. іменники з кінцевими - ар та - ир, у яких у родовому відмінку однини -ар та -ир не наголошені. Усі інші, тобто ті, у яких -ар, -ир постійно наголошені, належать до твердої групи. Порівняйте:

М’яка група Тверда група
(наголос не падає на -ар та -ир) (наголос постійно падає на -ар та -ир)
кобзар — кобзаря́ лицар — ли́царя пустир — пустиря́ козир — ко́зиря нашатир — нашатирю́ санітар — саніта́ра куховар — кухова́ра буксир — букси́ра касир — каси́ра мундир — мунди́ра

Крім того, як винятки:

1) до м’якої групи належать ще іменники Ігор, якір, лобур, кучер (про волосся);

2) до твердої — комар, хабар, мо́чар, варвар, долар, кантар, панцир, пластир (хоч - ар, -ир у них і не постійно наголошені).

До мішаної групи належать лише ті іменники з кінцевим -яр, у яких у родовому відмінку однини наголос падає на закінчення. Усі інші належать до твердої групи. Порівняйте:

Мішана група Тверда група
(наголос падає на закінчення) (наголос не падає на закінчення)
школяр — школяра́ каменяр — каменяра́ вапняр — вапняра́ різьбяр — різьбяра́ ювіляр — ювіля́ра столяр — сто́ляра муляр — му́ляра футляр — футля́ра

Групу іменників з кінцевим -яр можна визначати також за їхнім значенням: назви осіб належать до мішаної групи, інші назви — до твердої. Але іменники — назви осіб — ювіляр, столяр, муляр, мадяр, а також ма́ляр з наголосом на першому складі, як виняток, належать до твердої групи. Іменник маля́р з наголосом на другому складі належить до мішаної групи.

Перевірте себе. Випишіть іменники в три колонки за групами: 1) тверда; 2) м’яка; 3) мішана.

Ожеред, вихор, односелець, монастир, кресляр, оборонець, столяр, ковзаняр, зброяр, друкар, лижвяр, пивовар, косар, стелаж, читач.

Ключ. З других букв має скластися прислів’я.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 10044 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...