Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Системи оплати праці



Під системою оплати праці розуміється спосіб обчислення розмірів винагороди, належної виплати працівникам відповідно до витрат праці, а в ряді випадків і до її результатів.

На підприємстві системи оплати праці встановлюються в ко­лективному договорі. Переведення працівників на іншу систе­му оплати праці є зміною істотних умов праці й вимагає попе­редження працівників за 2 місяці.

Практика виробила дві основні системи, які застосовуються як у "чистому" вигляді, так і з різними модифікаціями, — погодин­ну і відрядну системи оплати праці.

За погодинної системи розмір заробітної плати визначається залежно від тривалості відпрацьованого часу і кваліфікації пра­цівника.

Відрядна система передбачає визначення заробітку залежно від фактичного виробітку продукції належної якості.

Погодинна система може мати три підвиди: погодинна, поден­на, помісячна. Праця оплачується за фактично відпрацьований час: години, дні, місяць. При щомісячній оплаті розмір окладу не залежить від кількості робочих днів у місяці.

Відрядна система також має декілька різновидів. Пряма від­рядна — заробіток підраховується шляхом множення відрядної розцінки на кількість придатної продукції. Непряма відрядна застосовується для допоміжних робітників (наприклад ремонт­ників), розмір зарплати залежить від результатів праці праців­ників основного виробництва, яке обслуговують допоміжні пра­цівники. Відрядно-прогресивна — оплата за продукцію в межах норми проводиться за незмінними розцінками, а за продукцію понад норму — за прогресивно зростаючими розцінками.

Відрядна система може бути індивідуальною або колективною, залежно від способу організації праці. Індивідуальна відрядна система застосовується на виробничій дільниці, де забезпечений чіткий облік праці окремих працівників. Колективна відрядна встановлюється за загальними результатами праці бригади. При цьому розподіл заробітку провадиться із застосуванням коефіці­єнта трудової участі (КТУ). На підприємствах приймаються ло­кальні положення про КТУ, встановлюються конкретні показ ники, порядок обчислення заробітку. Враховується також квалі­фікація працівника. Розмір заробітної плати не може бути ниж­чим встановленого розміру мінімальної зарплати.

Застосовується також система акордної оплати праці — ви­нагорода за виконання комплексу робіт (об'єкт будівництва). Остаточний розрахунок провадиться за акордним нарядом після прийняття всього обсягу робіт, про що складається акт.

Зарубіжний досвід показує переважне застосування погодин­ної оплати праці в різних її модифікаціях: погодинна (чиста), погодинна з колективним преміюванням, погодинна з індивіду­альним преміюванням. Головною умовою виплати зарплати є виконання повного обсягу робіт, розрахованого на основі прогре­сивних нормативів витрат праці.

Програмними документами щодо розвитку соціальної політи­ки передбачено поступове запровадження погодинної системи оплати праці з застосуванням мінімального розміру погодинної зарплати.





Дата публикования: 2014-10-23; Прочитано: 559 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...