Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Право автора на плату за використання його твору



Автор має право на плату за використання його твору, якщо інше не встановлено цим ЦК та іншим законом. Право на винагороду є наслідком використання твору і може бути реалізоване в разі:

отримання прибутку від введення в комерційний оборот твору чи його носія, способами, що охоплюються поняттям використання твору;

отримання винагороди за використання твору іншими особами:

а) на підставі укладеного договору;

б) на підставі безпосередньої вказівки закону в разі вільного використання твору іншими особами за плату;

в) на інших підставах (гідна винагорода від власника чи уповноваженого ним органу; зайняття призового місця на конкурсі, отримання державної чи іншої премії чи подібної до неї винагороди);

3) через подання позову в разі встановлення контрафакту про:

а) відшкодування завданого збитку;

б) стягнення неправомірно отриманого прибутку чи іншого доходу;

в) відшкодування (компенсації моральної шкоди;

г) компенсації замість відшкодування збитку чи компенсації моральної шкоди;

д) інші виплати.

Право на винагороду (гонорар) презюмується за автором чи іншою особою, яка має авторське майнове право. Вона може вимагати виплати винагороди за будь-яке використання твору (крім випадків вільного використання твору) без виплати винагороди. Винагорода може здійснюватись у формі одноразового (паушального) платежу або відрахувань за кожний проданий примірник чи кожне використання твору (роялті), або з комбінованих платежів.

Порядок та розмір виплати авторської винагороди за створення і використання твору встановлюються з урахуванням положень постанов KM України «Про затвердження мінімальних ставок, винагороди (роялті) за використання об'єктів авторського права і суміжних прав». Відповідно до нього можуть установлюватися мінімальні ставки авторської винагороди та порядок їх індексації. За загальним правилом розмір авторської винагороди, визначений сторонами в авторському договорі, не може бути нижчим від мінімальних ставок, визначених зазначеною постановою KM України. При встановлені розміру гонорару враховується не тільки певні економічні показники, але й суб’єктивний фактор: популярність автора, видання якого користуються популярністю тощо.

Закон України «Про авторське право і суміжні права» встановлює певні особливості виплати авторської винагороди при вільному використанні, про що говорилось у попередній статті.

За загальним правилом відповідно до вказаної вище постанови КМ виплата винагороди виробникам фонограм і відеограм та іншим особам, які мають авторське право і (або) суміжні права, здійснюється у формі відрахувань (відсотків) від вартості обладнання і (або) матеріальних носіїв виробникам та (або) імпортерам обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можна здійснити відтворення виключно в особистих цілях у домашніх умовах творів, зафіксованих у фонограмах і відеограмах, крім:

професійного обладнання та (або) матеріальних носіїв, не призначених для використання в домашніх умовах;

обладнання і матеріальних носіїв, що експортуються за митну територію України;

обладнання і матеріальних носіїв, що ввозяться фізичною особою на митну територію України виключно в особистих цілях і без комерційної мети.

Розміри відрахувань (відсотків), що мають сплачуватися виробниками та (або) імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, визначаються KM України. Ці кошти перераховуються організаціям колективного управління, уповноваженим організаціям і розподіляються між організаціями колективного управління, що є на обліку, на основі договорів, які уповноважені організації укладають з усіма організаціями колективного управління. Імпортери перераховують ці кошти уповноваженій організації під час ввезення товару на митну територію України, а виробники — у кінці кожного місяця після реалізації обладнання і матеріальних носіїв.

Зібрані кошти від використання твору розподіляються між авторами, та іншими особами, що мають майнові права: виконавцями, виробниками фонограм (відеограм). Якщо угодами між організаціями колективного управління не передбачено інше, то ці кошти розподіляються у таких пропорціях: авторам — 50 відсотків, виконавцям — 25 відсотків і виробникам фонограм (відеограм) — 25 відсотків. Втім тут не вказаний відсоток, що стягується відповідно до договору самою організацією з колективного управління авторськими та суміжними правами. Він визначається договором між організацією з колективного управління авторськими правами та володільцем цих прав.

Окремими випадками спеціальної виплати винагороди за використання тво­ру є виплата за використання музичного твору, створеного для аудіовізуально­го твору та передбачає один випадок виплати винагороди не за використання твору, а за його створення. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про авторське право і суміжні права» за створення і використання службово­го твору автору належить авторська винагорода, розмір та порядок виплати якої встановлюються трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем. Така винагорода повинна бути гідною і стимулювати автора-працівника дло створення нових творчих результатів.





Дата публикования: 2014-10-30; Прочитано: 786 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...