Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

З ХХ століття дотепер



Вірменія — незалежна республіка з 1918, зайнята Червоною армією в 1920, стала союзною республікою СРСР у 1936. У зв'язку з пригніченням в Азербайджанській РСРхристиянського вірменського населення на території Нагірно-Карабаської Автономної Області, на мітингах у Єревані в 1988 відбувалися мітинги з екологічними вимогами, окрім яких був заклик перевести Нагірно-Карабаську область з-під управління Азербайджанської РСР під управління Вірмененської РСР, що викликало війну із сусіднім Азербайджаном1987—1994 рр. У 1991 Вірменія бойкотувала проведення референдуму СРСР, провела відкрите голосування за незалежність. Вірменія приєдналася до СНД у грудні 1991, незалежність країни визнана в січні 1992. Стала членом ООН у 1992. 12 травня 1994 у Бішкеку між Республікою Вірменією, Нагірно-Карабаською Республікою та Азербайджаном було досягнуто угоди про припинення вогню. З того часу в регіоні серйозні військові дії не відбуваються.

16. Порівняльна характеристика політико-правових систем Азербайджану, Вірменії та Грузії.

Азербайджан- президентська республ. Глава держави – президент (Ільхам Алієв) Вищий законодавчий орг. – Міллі Меджліс (однопалатний парламент,обир. На 5 років). Вищий виконавчий орг. – Кабінет міністрів на чолі з премєр міністром 1995 р – Конституція – проголошення демократичного напрямку розвитку, запровадження багатопартійності.   Найвпливовіша партія – Новий Азербайджан В опозиції – Народний Фронт,Мусават, Демократична партія, Партія національної незалежності   Судову владу здійснюють Конституційний Суд Азербайджанської Республіки, Верховний Суд Азербайджанської Республіки Вірменія – президентська республ. Глава держави – президент,(Серж Саргсян) що обирається на 5-річн. термін, на 2 терміни. Не молодший 35 років, що проживає ост. 10 р. у країні. Президент призначає пр.міністра, а за його поданням – міністрів.   Вищим законодавчим орг. є Національні Збори – однопалатний парламент, обир. На 4 роки за змішаною системою.   Вищим органом виконавчої влади – уряд Республіки Вірменія. Постанови уряду підписує пр. міністр, а завіряє президент. Місцеве самоврядування – згідно з поділом – 10 областей – керівники яких(марзпет) призн.уряд, а мера Єревану – президент за поданням пр.мін. Суди загал.юрисдикц. (військ,господ). Вищою судовою уст. – Рада правосуддя на чолі з презид. Конституц. Суд (9 членів: 5 парламент, 4 президент) Багатопартійна система. Ліві – Демокр.партія Вірменії (на основі комуністичної) Праві – Вірменський загальнонаціональний рух (на основі комітету «карабах»). Найвпливовіші – блок «Міаснутюн»,Демок.парт.Вірменії, «Право і єднання», «Країна закону». Були відновлені партії,що були заборонені у радянський період (Рамкавар-Азатакан,Гнчакян,Дашнакцутюн).   Грузія – президентська республ. Глава держави – президент, (з 2008 М.Саакашвілі) обир. на 5-річн.термін,не більше ніж на 2 терміни; керівник виконавчої влади. Вищою законодавчою владою є однопалатний парламент, обир.на 5- річний термін за пропорц. Системою Виконавча влада –уряд. Склад уряд визн.президент за погодж.парламенту   Пр.міністр – держ.міністр Формування місц.самовряд муніципалітетів(сакрембуло) – за змішаною системою Мерів призначає президент. Вища судова уст. – Верховний Суд Грузії (нагляд за судочинством у міськ.район,край.судах, а також є касаційною інст.) Голову і суддів обир.парламент за поданням президента. Конституційний суд (9суддів: 3 –президент, 3 – парламент, 3 –Верх.Суд). Термін Конст.Суду – 10 років. Ротація Судді через 5 р.

17.Проблема Нагірного Карабаху та шляхи її розв’язання.

З-поміж низки проблем, що загрожують національній безпеці Азербайджану, найпекучішою залишається нагірнокарабахська. Нагірнокарабахський конфлікт – це територіальний конфлікт між Азербайджаном з одного боку та його автономією Нагірним Карабахом і Вірменією – з іншого. Предметом конфлікту є територія Нагірного Карабаху, на якій мешкають переважно вірмени.

Початком законодавчої війни стало схвалення Радою народних депутатів Нагірно-Карабахської автономної області (НКАО), у якій більшість місць займали етнічні вірмени, рішення від 20 лютого 1988 р. про клопотання перед Верховними Радами Вірменської РСР і Азербайджанської РСР щодо передачі області зі складу Азербайджану до складу Вірменії.

Незабаром було проголошено Нагірно-Карабахську Республіку. Цей крок був підтриманий масовими демонстраціями у Вірменії й одночасно викликав протест в Азербайджані. Зіткнення поблизу Аскерана між натовпом азербайджанців і місцевою міліцією, під час якого було використано зброю, що призвело до людських жертв, стало початком збройної фази конфронтації. Обидві сторони розпочали формування бойових загонів, придбання озброєнь і військової техніки. Азербайджан вдався до економічної блокади Нагірного Карабаху. У відповідь 1 грудня 1990 р. Верховною Радою Вірменської РСР було прийнято рішення про створення єдиної Вірменської Республіки, до складу якої в односторонньому порядку включено Нагірний Карабах. Із розпадом СРСР конфлікт фактично перетворився з внутрішнього міжетнічного у міждержавний – між Азербайджаном та Вірменією.

На початку 1992 р. азербайджанська армія розгорнула наступ на півночі Нагірного Карабаху, але, незважаючи на чисельну та технічну перевагу, не змогла досягти значних успіхів. У відповідь армія Нагірного Карабаху та з’єднання збройних сил Вірменії розгорнули контрнаступальну операцію на південному напрямку, головною метою якої було захоплення Лачинського коридору, що з’єднував територію Вірменії з територією Нагірного Карабаху. У результаті успішних дій вірменські збройні формування захопили Лачинський коридор та стратегічно важливий вузол Шуші і 27 березня 1993 р. розгорнули широкомасштабний наступ на східному та південному напрямках. Цей наступ було сплановано з метою створення так званої “розширеної зони безпеки” навколо Нагірного Карабаху. Наступальні операції вірменських збройних формувань навесні-влітку 1993 р. принесли значні успіхи. Було відкрито другий коридор між Вірменією та Нагірним Карабахом через Кальбакар, захоплено територію Азербайджану, загальною площею 40 тис. кв.км.

Ескалація Нагірнокарабахського конфлікту спричинила втручання ООН, НБСЄ та інших міжнародних організацій, які намагались припинити збройну конфронтацію. Але спроби посередництва в переговорах принесли лише тимчасове зниження інтенсивності бойових дій. У жовтні 1993 р. на південно-східному напрямку було проведено черговий наступ вірменських сил, у результаті якого азербайджанській армії було завдано нищівної поразки. Були захоплені шість адміністративних районів (25 % території Азербайджану) з містами Фізулі та Кельбаджар, 700 тис. азербайджанців стали біженцями. У грудні 1993 р. азербайджанська сторона здійснила спробу контрнаступу в північній частині Нагірного Карабаху, але безуспішно.

18 лютого 1994 р. в Москві міністрами оборони Азербайджану й Вірменії за посередництвом міністро оброни Росії П.Грачова був підписаний Протокол про повне припинення вогню та воєнних дій, а також досягнуті умови розведення військ ворогуючих сторін на узгоджені рубежі.

Створена 24 березня 1992 р. під час Гельсінського засідання Ради НБСЄ на базі конференції НБСЄ щодо Нагірного Карабаху, Мінська група (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, ЧСФР, Франція, Німеччина, Італія, Росія, Швеція, Туреччина і США) з 1999 р. ініціювала близько 20 зустрічей президентів Вірменії та Азербайджану щодо врегулювання конфлікту. Але суттєвого прогресу протягом цих зустрічей так і не було досягнуто.

Карабахський конфлікт серйозно вплинув на етнодемографічну ситуацію і оголив цілу низку соціальних проблем. Так, упродовж 1989-1997 рр. з Азербайджану виїхало близько 330 тис. вірмен, понад 220 тис. росіян і кілька десятків тисяч “російськомовних” азербайджанців. Останні виїхали через посилення позицій ісламу, кланових і сімейних зв’язків у соціально-економічному і політичному житті республіки.

Ще більшою проблемою для сьогоднішнього керівництва республіки є виїзд за її межі власне азербайджанців. За різними даними тільки в Росії знайшли пристановище від 1,5 до 3 млн. громадян Азербайджану, понад 60 % населення республіки живе за кошти, зароблені в Росії.

Серйозною проблемою для Азербайджану є велика кількість біженців (близько одного мільйона осіб), що опинилися в республіці внаслідок нагірнокарабахського конфлікту. Четверту частину біженців становлять колишні мешканці Вірменії, решту – біженці з Нагірного Карабаху.

Конфлікт у Нагірному Карабасі породив проблему сполучення Азербайджану з Нахічеванською автономією, адже комунікації, що з’єднують Азербайджан з анклавом Нахічевань проходять територією Вірменії. Таким чином, газопровід, лінія електропередач, автодорога і залізниця, що проходять через вірменську територію, на сьогоднішній день – заблоковані (потрапити з Нахічевані в Баку автобусом можна лише через територію Ірану).

18.1 Особливості державного устрою й територіально-адміністративного поділу Республіки Грузія.





Дата публикования: 2015-02-18; Прочитано: 561 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...