Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Якість і надійність виробів



Якість ─ це сукупність властивостей, що визначає ступінь відповідності продукції її призначенню. Якість ─ поняття об’єднувальне і складається принаймні з десяти основних показників: відповідність основному призначенню; надійність; вартість; технологічність і матеріаломісткість; безпека; екологічність і енергозатратність; естетичність; ергономічність; стандартизованість; патентоспроможність.

Показники призначення продукції характеризують основні функції, для виконання яких вона призначена (роботоздатність, технічні параметри машин, наприклад продуктивність, швидкість, точність, тощо).

Показники надійності характеризують зміну основних показників призначення в часі. Основні показники надійності ─ це безвідмовність, довговічність, ремонтопридатність, збережуваність і готовність.

Економічні показники характеризують затрати на розроблення, виготовлення та експлуатацію виробу, а також економічну ефективність його експлуатації. Інтегральним економічним показником для споживача є ціна виробу.

Технологічні показники характеризують розподіл затрат матеріалів, засобів праці в часі при технологічній підготовці виробництва, виготовленні та експлуатації продукції (трудомісткість, матеріаломісткість, собівартість).

Показники безпеки кількісно характеризують безпеку людини при використанні виробу (наприклад, імовірність отримання травм під час аварій автомобілів є тим вищою, чим менша маса автомобіля, імовірність вибуху телевізора та ін.).

Екологічні показники характеризують рівень зовнішніх дій, що виникають при експлуатації і споживанні виробу (токсичність вихлипних газів двигунів, наявність нітратів та ядохімікатів у продуктах і воді тощо).

Естетичні показники характеризують композиційну цілісність, інформаційну виразність, раціональність форми, культуру виконання виробу. Кількісні показники тут встановити важко і вони замінюються системою рівнів у п’ятибальній системі: 5─кращий зі світових; 4─на рівні світових; 3─національний рівень; 2─для внутрішнього ринку; 1─нижче від рівня внутрішнього ринку.

Ергономічні показники пов’язані з участю людини в роботі чи експлуатації виробу. До таких показників належать гігієнічні, антропологічні, фізіологічні, психологічні, вплив умов експлуатації на людину (вібрація сидіння, шум, загазованість тощо).

Показники стандартизації й уніфікації характеризують насиченість продукції уніфікованими та оригінальними частинами, а також рівень уніфікації з іншими виробами (наприклад, можливість використання програмного забезпечення на різних ЕОМ, касет на різних магнітофонах).

Показники патентоспроможності (патентна чистота, захист авторськими свідоцтвами, патентами) сприяють підвищенню конкурентоспроможності виробу.

Забезпечення одних показників, як правило, суперечить виконанню інших. Розроблення комплексних показників — одне з необхідних завдань оптимізації якості. У багатьох випадках беруть два основних показники: вартість і надійність. Розв’язок задачі оптимізації в цьому разі ілюструється графіком (Рис.2).

Рис. 2. Визначення оптимального рівня надійності виробу:

С в— затрати на виготовлення; С е—затрати на експлуатацію; С Σ—сумарні затрати; Р — надійність (імовірність безвідмовної роботи)

Очевидно, існує деяка оптимальна надійність, до якої слід наближатися. При цьому буде досягнуто найкращого співвідношення затрат на виготовлення й експлуатацію виробу.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 489 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...