Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Економічні показники надійності



Підвищення безвідмовності та довговічності машин пов’язане з одного боку, з додатковими матеріальними витратами, а з іншого, — з підвищенням ефективності капітальних вкладень, зменшенням витрат на ремонт, підвищенням продуктивності машин.

Критерієм ефективності підвищення надійності може бути сума затрат, пов’язаних з виготовленням і експлуатацією технічного об’єкта, віднесена до терміну його доцільної експлуатації:

; (1)

де K e — економічний показник надійності, грн/год;

Q B — вартість виготовлення нового виробу, грн;

Q e — сумарні витрати на експлуатацію, ремонт, обслуговування;

Т е — термін доцільної експлуатації виробу, год.

Цей показник має бути мінімальним, що можна забезпечувати за рахунок раціонального розподілу капіталовкладень між сферами виробництва і експлуатації.

За інших однакових умов, чим дешевший виріб, тим більше затрат припадає на його експлуатацію. Наприклад, при зниженні вартості середньостатичного електродвигуна на 5 % затрати на його експлуатацію зростають на 13 %.

Співвідношення між вартістю виготовлення і експлуатації виробу характеризується коефіцієнтом експлуатаційних витрат:

(2)

де Q B – затрати на виготовлення виробу; Q E – затрати на його експлуатацію;

Вищої надійності виробу завжди досягають за рахунок додаткових затрат, тому часто користуються поняттям “ціна надійності”.

Загальні затрати на виготовлення виробу складаються з постійних затрат Q П, які не залежать від вимог надійності, та змінних складових затрат Q н, зумовлених вимогами надійності:

Q заг = Q П + Q н. (3)

Для прогнозування затрат, пов’язаних з підвищенням надійності, часто застосовують метод порівняння з прототипом на основі загальних емпіричних залежностей, отриманих у результаті оброблення дослідних даних про ціну надійності. У багатьох випадках така залежність для ціни надійності Q н має степеневий характер:

, (4)

де Q н0 — ціна надійності аналога або прототипу виробу; Т 0 — напрацювання на відмову (середній термін експлуатації) прототипу; Т — напрацювання на відмову виробу, що проектується; — емпіричний показник, який характеризує рівень прогресивності виробництва з погляду можливостей підвищення надійності (»0,5…1,5).

Запитання для самоперевірки:

1. Назвіть головні завдання, які розв’язує наука про надійність і довговічність технічних об’єктів.

2. Охарактеризуйте зв’язок надійності й довговічності з працездатністю виробів.

3. Назвіть основні чинники, що впливають на надійність і довговічність технічних об’єктів.

4. Які властивості й показники надійності стандартизовані?

5. Чим відрізняються одиничні й комплексні показники надійності?

6. Визначте основні властивості надійності.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 550 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...