Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

й тапсырмасын тексеру 7 страница



Аралас санды бұрыс жай бөлшекке айналдыру үшін:

1) Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейтіп, шыққан көбейтіндінің мәнін бөлшек бөлігінің алымына қосамыз да, шыққан қосындының мәнін бұрыс жай бөлшектің алымына жазамыз;

2) Бұрыс жай бөлшектің бөлімін аралас санның бөліміндей етіп қалдырамыз.

Есептер шығару

№ 439, №440

Өзіндік жұмыс

1-нұсқа 2-нұсқа 3-нұсқа
Керіктің орташа өмір сүру уақыты 12 жыл, ең ұзақ өмір сүру уақыты 25 жыл. Керіктің ең ұзақ өмір сүру уақыты орташа өмір сүру уақытынан қанша есе артық? Тиіннің орташа өмір сүру уақыты 7 жыл, ең ұзақ өмір сүру уақыты 15 жыл. Тиіннің ең ұзақ өмір сүру уақыты орташа өмір сүру уақытынан қанша есе артық? Кесірткенің орташа өмір сүру уақыты 7 жыл, ең ұзақ өмір сүру уақыты 12 жыл. Кесірткенің ең ұзақ өмір сүру уақыты орташа өмір сүру уақытынан қанша есе артық?

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Бұрыс жай бөлшекті аралас санға қалай айналдыруға болады?

2. Бұрыс жай бөлшектің бүтін бөлігін қалай айыруға болады?

3. Аралас санды бұрыс жай бөлшекке қалай айналдыруға болады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: Ережелер жаттау №432

Күні: 11.12.2014 ж Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектермен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеуді үйрету.

Дамытушылық: есте сақтау, ойлау, танымдық қабілеттерін дамыту, қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелік: Алғырлыққа, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру

Жаңа сабақ:

Натурал сандар сияқты жай бөлшектерді де координатылық сәулелерде кескіндеуге болады.

Мысалы: Координаталық сәуледе 1/5 бөлшегін кескіндейік.

Жай бөлшектің бөлімі бүтінді қанша тең бөлікке бөлетінін көрсететіні белгілі. Сондықтан бірлік кесінді ретінде ұзындығы бөлімге бөлінетін кесіндіні алған ыңғайлы. Демек, 1/5 жай бөлшегін координаталық сәуледе кескіндеу үшін ұзындығы, мысалы, 5 см болатын ОЕ бірлік кесіндісін алып, оны тең 5 бөлікке бөлейік.

Жай бөлшектің алымы қанша тең бөліктің алынғанын көрсететіндіктен, 1/5 жай бөлшегін кескіндеу үшін координаталар басынан бір бөлікті есептейміз.

 
 
 
О
А
Е
1/5
 


Есептер шығару

№ 448, №449

Өзіндік жұмыс

1-нұсқа 2-нұсқа 3-нұсқа
№447 1) №447 2) №447 3)

Сабақты бекіту кезеңі:

«Кім жылдам?» сұрақ –жауап

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: Ережелер жаттау №450

Күні: 12.12.2014 ж Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектермен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеуді үйрету.

Дамытушылық: есте сақтау, ойлау, танымдық қабілеттерін дамыту, қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелік: Алғырлыққа, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру

Жаңа сабақ:

Натурал сандар сияқты жай бөлшектерді де координатылық сәулелерде кескіндейік.

Мысалы: Координатылық сәуледе санын кескіндейік. Координаталық сәуледе ұзындығы 5 см болатын ОЕ бірлік кесіндісін аламыз. 1 саны үлкен санды кескіндеу керек, сондықтан Е нүктесінің оң жағынан бірлік кесіндіге тең кесіндіні салып, оны тең 5 бөлікке бөлеміз.

Енді =1+ екенін ескеріп, аралас санын кескіндеу үшін координаталар басынан бірлік кесіндіге тең бір кесіндіні және ол кесіндінің оң жағынан бірлік кесіндінің -ін аламыз.

 
 
 
О
А
Е
 
 
 
 


Есептер шығару

№ 452, №454

Өзіндік жұмыс

1-нұсқа 2-нұсқа
№453 1) №453 2)

Сабақты бекіту кезеңі:

«Кім жылдам?» сұрақ –жауап

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: Ережелер жаттау №451

Сабақ № 49

Күні:

Сынып: 5 «б», «ә»

Сабақтың тақырыбы: §18. Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер, аралас сандар ережелерін қолданып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Бекіту сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Есептер шығару

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру

1. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

2. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

3. Қандай сан аралас сан деп аталады?

Есептер шығару

№480,481, 482, 483, 484 жазбаша тақтада орындау

№ 5486, 487 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Бұрыс бөлшек аралас санмен қалай жазылады?

2. Аралас сан бұрыс бөлшекпен қалай жазылады?

3. Натурал сан аралас сан түрінде қалай жазылады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §18 1-6cұрақтар, № 488, № 490, №491

Күні:

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Координаталық сәуле. Бірлік кесінді

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Кординаталық сәуле ұғымымен таныстыру. Бірлік кесіндіні кескіндеуді үйрету

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Қайталау сабағы

Координаталық сәуледегі берілген нүктеге сәйкес келетін сан, осы нүктенің координатасы деп аталады.

Координаталық сәуле бойында үлкен сан оң жақта, ал кіші сан сол жақта кескінделеді

Бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу үшін:

  1. Бөлшектің бөлімінде қандай сан болса, бірлік кесіндіні сонша тең бөлікке бөлу керек.
  2. Координаталық сәуле
    Нүкте
    Дұрыс бөлшек < 1
    Санақ басы
    Бұрыс бөлшек > 1
    Бірлік кесінді
    Аралас сан ≥ 1
    Бөлшектің алымында қандай сан болса, бірлік кесіндінің сонша бөлігін алу керек

Есептер шығару (оқулық бойынша)

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Координаталық сәуле қалай сызылады?

2. Бірлік кесінді деп нені түсінесіңдер?

3. нүктенің координатасы деп нені түсіненсіңдер?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма:

Күні:

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Координаталар басы. Нүктенің координатасы

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Кординаталық сәуле ұғымын қалыптастыра отырып, координата басы, оның белгіленуін, нүктенің координатасын табуды үйрету

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау

Сабақтың көрнекілігі: |Деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру:

1. Координаталық сәуле қалай сызылады?

2. Бірлік кесінді деп нені түсінесіңдер?

Үйге берілген есептің шығарылу жолымен шешуін тексеру.

Есептер шығару

№38

Координаталар басынан

1) P, S, T және Q нүктелеріне дейінгі қашықтық неге тең? 16- сурет

2) X, Y және Z нүктелеріне дейінгі қашықтық неге тең? 17-сурет

№40 Координаталық сәуледе A, B, C, D, E нүктелері берілген. 18-сурет

1) С нүктесінің сол жағында;

2) В нүктесінің оң жағында орналасқан нүктелерді атаңдар.

№45 1) 98 және 103; 2) 379 және 383 сандарының арасында орналасқан барлық натурал сандарды жазыңдар.

№46 Егер В нүктесінің координатасы А нүктесінің координатасына қарағанда 1-ге 1) артық; 2) кем болса, онда В нүктесі А нүктесіне қарағанда қалай орналасқан?

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Координаталық сәуле қалай сызылады?

2. Бірлік кесінді деп нені түсінесіңдер?

3. Нүктенің координатасы деп нені түсінесіңдер?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: №44 есеп. Координаталық түзудегі нүктелердің координаталарын табу

Күні: 18.12.2014 ж Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру ұғымымен таныстыру. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге үйрету.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

1. Координаталық сәуле қалай сызылады?

2.Бірлік кесінді деп нені түсінесіңдер?

3. Нүктенің координатасы деп нені түсіненсіңдер?

4. Координаталық сәуленің санақ басы қайсы нүкте?

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Берілген қысқартылмайтын бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі, сол бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болады.

Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін:

  1. Берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін табу керек, сол ең кіші ортақ бөлім болады;
  2. Ортақ бөлімді берілген бөлшектердің бөлімдеріне бөліп, бөлшектердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табу керек;
  3. Әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін сол бөлшектердің толықтауыш көбейткішіне көбейту керек.

Мысалы: 1/4және 3/7 жай бөлшектерін ортақ бөлімге келтірейік.

Дамыту кезеңі: Есептер шығару

№465, №466, №467

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

2. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтамыз?

3. Толықтауыш көбейткіш қалай табылады?

4. Бөлшектерді ең кішіортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: №463

Күні: 19.12.2014 ж Сынып:

Сабақтың тақырыбы: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруге есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру ұғымымен таныстыру. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге үйрету, есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі: кеспе қағаздары, тапсырмалар.

Сабақтың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

1. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

2. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтамыз?

3. Толықтауыш көбейткіш қалай табылады?

4. Бөлшектерді ең кішіортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Есептер шығару

Сыныпты топқа бөлу:

1-топ №467 1) №468 1)

2-топ №467 2) №468 2)

3-топ №467 3) №468 3)

Шығармашылық жұмыс: №471

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

2. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтамыз?

3. Толықтауыш көбейткіш қалай табылады?

4. Бөлшектерді ең кішіортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: №469

Күні: 20.12.2014 ж Сынып:

Сабақтың тақырыбы: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруге есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге арналған есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық: ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

1. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

2. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтамыз?

3. Толықтауыш көбейткіш қалай табылады?

4. Бөлшектерді ең кішіортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Есептер шығару

№472, №473, №475 жазбаша тақтада орындау

Деңгейлік тапсырмалар:

1-нұсқа 2 нұсқа
1.Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп жазыңдар жазыңдар: а) және , б) және 2.Бұрыс бөлшегін алдымен қысқартып, сонан соң аралас санға айналдырыңдар, сонан соң оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер: а) және , және ,   1. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп жазыңдар жазыңдар: а) және , б) және 2.Бұрыс бөлшегін алдымен қысқартып, сонан соң аралас санға айналдырыңдар, сонан соң оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер: а) және б) және  

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

2. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтамыз?

3. Толықтауыш көбейткіш қалай табылады?

4. Бөлшектерді ең кішіортақ бөлімге қалай келтіреміз?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: №470

Күні:22.12.2014 ж Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Жай бөлшектерді салыстыру ұғымымен таныстыру, жай бөлшектерді салыстыруды үйрету.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру





Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 1946 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.038 с)...