Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Додаткова. 14. Азарян О.М. Організація і технологія торгівлі : навч



14. Азарян О.М. Організація і технологія торгівлі: навч. посіб. для студ. ВНЗ / О.М. Азарян, Е.М. Локтєв, В.П.Оліфіров. – Донецьк: СПД Дмитренко, 2007. – 527 с.

15. Внутрішня торгівля в Україні: економічні умови ефективного розвитку / [А.А. Мазаракі, І.О. Бланк, Л.О. Лігоненко та ін.]; А.А. Мазаракі (заг. наук. ред.). – К.: КНТЕУ, 2006. – 194 с.

16. Голошубова Н.О.Організація торгівлі: підруч. для вищ. навч. закл. / Н.О. Голошубова. – К.: Книга, 2004. – 560 с.

Тема 9. Правове регулювання роздрібної торгівлі окремих видів

Об’єктом вивчення у цій темі виступають насамперед загальні для провадження роздрібної торгівлі товарами всіх видів нормативні приписи, а також особливі нормативні положення, що стосуються роздрібної торгівлі товарами окремих видів.

Нормативну основу правового регулювання торговельного обслуговування населення складають Закон України «Про захист прав споживачів», «По­рядок провадження торговельної діяльності та правила торговель­ного обслуговування на ринку споживчих товарів», затверджені Постановою КМУ від 15 червня 2006 р., правила, які затверджуються Мінекономіки за погодженням з Мінфіном, та інші норматив­ні акти, які регулюють діяльність сфери торгівлі та ресторанного господарства.

Основні вимоги, що висуваються до суб'єктів господа­рювання, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі та ресторан­ного господарства, відповідно до зазначених актів є такими:

Суб'єкти господарювання повинні забезпечити:

- відповідність приміщення (місця) для провадження діяльності у сфері торгівлі необхідним санітарним нормам, а технічного стану приміщення (місця), будівлі та устаткування – вимогам нормативних документів щодо зберігання, виробницт­ва та продажу відповідних товарів, а також охорони праці;

- наяв­ність на видному та доступному місці куточка покупця, де розмі­щується інформація про найменування власника або уповноваженого ним органу, книги відгуків та пропозицій, адреси і номе­рів телефонів органів, що забезпечують захист прав споживачів;

- розміщення торгового патенту, ліцензії відповідно до встановлених законодавством вимог;

- продаж товарів згідно з установленими правилами і нормами.

Суб'єкт господарювання са­мостійно вирішує питання про забезпечення торговельних приміщень (місць) обладнанням (холодильним, підйомно-транспортним, ваговимірювальним тощо), реєстраторами розрахункових операцій.

Засоби вимірювальної техніки, що використовуються в торговельній діяльності, повинні бути у справному стані, мати повірочне клеймо та проходити періодичну повірку.

На фасаді торговельного об'єкта розміщується вивіска із зазначенням найменування суб'єкта господарювання. Біля входу до торговельного об'єкта на видному місці розміщується інформація про режим роботи. У разі здійснення виїзної (виносної) торгівлі, а також продажу товарів з використанням інших нестаціонарних засобів на робочому місці продавця встановлюється табличка із зазначенням прізвища, імені та по батькові продавця, а також ві­домості про суб'єкта господарювання, що організував торгівлю.

Режим роботи торговельного об'єкта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостій­но, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.

У разі закриття торговельного об'єкта для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання та проведення інших робіт суб'єкт господарювання повинен розмістити поряд з інформа­цією про режим роботи оголошення про дату та період закриття.

Працівники суб'єкта господарювання зо­бов'язані забезпечити реалізацію прав споживачів, визначених За­коном України «Про захист прав споживачів», виконувати ці пра­вила та вимоги інших нормативно-правових актів, що регулюють торговельну діяльність. Працівники, залучені до виготовлення, зберігання та реалізації харчових продуктів і продовольчої сиро­вини, зобов'язані мати спеціальну підготовку.

Забороняється продаж товарів, що не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надій­шли без документів, передбачених законодавством, які, зокрема, засвідчують їх якість та безпеку.

У документах на товари, що підлягають обов'язковій серти­фікації, повинні зазначатися реєстраційні номери сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або де­кларації про відповідність, якщо це встановлено технічним рег­ламентом.

Забороняється безпідставне вилучення, приховання або затримання реалізації виставлених для продажу товарів.

Забороняється примушувати покупця придбавати товари неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

Не допускається продаж товарів, вільна реалізація яких заборонена.

Обслуговування окремих категорій громадян, яким згідно із законодавством надаються відповідні пільги, як правило, здійснюється в спеціально відведених торговельних приміщеннях (від­ділах, секціях).

Ціни на товари і продукцію зазначаються на ярликах (цінни­ках) або в покажчиках цін, у сфері ресторанного господарства – на ярликах (цінниках) на закуплені товари та в прейскурантах і меню на продукцію, виготовлену в закладі ресторанного господарства.

Суб'єкт господарювання зобов'язаний:

- надавати споживачеві в доступній формі необхідну, достовір­ну та своєчасну інформацію про товари;

- усіляко сприяти споживачеві у вільному виборі товарів і додаткових послуг, на його вимогу провести перевірку якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни товарів з наданням йому контрольно-вимірювальних приладів, документів, які. підтверджують якість, безпеку, ціну товарів;

- перевірити справність виробу, продемонструвати по можли­вості його роботу та ознайомити споживача з правилами ко­ристування;

- забезпечити приймання, зберігання і продаж товарів та про­дукції, виготовленої у закладі ресторанного господарства, від­повідно до законодавства.

Разом з товаром споживачеві в обов'язко­вому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт купівлі товару та/або надання послуги.

У закладі ресторанного господарства, у якому обслуговуван­ня здійснюють офіціанти, оплата проводиться безпосередньо офі­ціанту відповідно до рахунка, що виписується на бланку встанов­леної форми. Після розрахунку офіціант видає споживачеві роз­рахунковий документ (касовий чек, розрахункову квитанцію).

Касир та інший працівник, з якими споживач розраховується за товар, під час проведення розрахунку повинен чітко назвати суму, що підлягає сплаті, суму, одержану від споживача, і покла­сти гроші окремо на видному місці, оформити розрахунковий до­кумент на повну суму покупки, назвати споживачеві належну йому суму здачі та видати її разом з розрахунковим документом.

Касир та інший працівник, які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов'язані приймати без обмежень банкноти і монети Національного банку (у тому числі пам'ятні, ювілейні монети, зношені банкноти та монети), які є засобами платежу, за номінальною вартістю, а також забезпечу­вати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі.

Забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (у касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить су­б'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Вибрані споживачем непродовольчі товари за домовленістю з адміністрацією торговельного об'єкта можуть зберігатися в торговельному залі із зазначенням на виписаному товарному чеку часу оплати. Якщо споживач не вніс плату у визначений час, то­вар надходить у продаж.

Придбані великогабаритні товари (меблі, будівельні матеріа­ли, піаніно, холодильники, пральні машини тощо) споживач має право залишити на зберігання в суб'єкта господарювання на узго­джений строк шляхом укладення договору зберігання відповід­ного товару.

Для здійснення продажу непродовольчих товарів для особис­того користування (одяг, взуття, трикотажні вироби тощо) суб'єкт господарювання повинен створити умови для їх примірки, а тех­нічно складних та інших товарів, які потребують перевірки, – умови для її проведення.

У закладі ресторанного господарства забороняється встановлювати мінімум вартості замовлення і пропонувати споживачеві обо­в'язковий асортимент продукції, виробленої в такому закладі. Про­даж продовольчих товарів, готових до вживання, а також тих, що швидко псуються, інших продовольчих товарів (у тому числі овочів і фруктів) за межами торговельного приміщення (виїзна, виносна торгівля) здійснюється у відведених для цього місцях за наявності у суб'єкта господарювання дозволу на розміщення пересувних малих архітектурних форм та за умови дотримання встановлених для та­ких товарів температурного режиму зберігання і санітарних норм. На кожну партію таких товарів видається супровідний доку­мент, яким підтверджується їх якість та безпека, із зазначенням найменування товару, виробника, його адреси, дати виробництва (виготовлення), строку придатності.

Заклад ресторанного господарства зобов'язаний забезпечити зберігання речей споживача в гардеробі (за його наявності). Відповідальність за збереження речей споживача в гардеробі несе заклад.

Адміністрація торговельного об'єкта, у якому здійснюється продаж продовольчих товарів, зобов'язана забезпечити кожного працівника одягом, що відповідає санітарним нормам. Для зберігання верхнього одягу та особистих речей працівни­ків обладнується окреме приміщення.

У разі зберігання товарів у підсобних приміщеннях і розміщен­ня їх у торговельних залах чи на об'єктах дрібнороздрібної мережі працівники суб'єкта господарювання зобов'язані дотримуватися принципу товарного сусідства, санітарних норм, норм складуван­ня і вимог протипожежної безпеки.

Торговельний об'єкт обладнується відповідно до вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, здоров'я та навко­лишнього природного середовища, протипожежної безпеки, а та­кож санітарних норм.

Суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити наявність у працівників, що здійснюють продаж продовольчих товарів, осо­бистих медичних книжок установленого зразка, організацію і своєчасність проходження ними медичних оглядів та контроль за допуском їх до роботи за наявності необхідного медичного висно­вку. Медичні книжки пред'являються на вимогу працівників са­нітарно-епідеміологічної служби.

Продаж продовольчих та непро­довольчих товарів, а також продаж товарів на ринках має певні особливості.

Торгівля продовольчими товарами здійснюється також відповідно до Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверд­жених наказом Міністерством еконо­міки та з питань європейської інтеграції України № 185 від 11 липня 2003 р. Ці Правила регламентують порядок приймання, зберігання, підготовки до продажу і продаж продовольчих товарів через роз­дрібну торговельну мережу, а також визначають вимоги з дотри­мання прав споживачів щодо якості й безпеки товару та рівня то­рговельного обслуговування.

Загальні положення Правил торгівлі продоволь­чими товарами багато в чому дублюють вимоги щодо здійснення торговельної діяльності, які передбачені Постановою КМУ від 15 червня 2006 р. Про спе­цифічні вимоги, які зазначені Правила висувають до продажу окремих видів продовольчих товарів, йдеть­ся в розділі «Особливості продажу окремих груп товарів».

Особливі вимоги законодавець встановлює для здійснення торгівлі: хлібом та хлібобулочними виробами; кондитерськими виробами і медом; крупами, макаронними виробами, борошном, крохмалем, цу­кром та кухонною сіллю; м'ясом і м'ясопродуктами; молоком, молокопродуктами, майонезом, морозивом, харчо­вими жирами, сиром, яйцями курячими харчовими; рибою і риботоварами; безалкогольними та слабоалкогольними напоями.

Особливість торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами полягає в тому, що основним нормативним актом, який регулює цей вид діяльності, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодо­вого, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 р. Цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом ети­ловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифі­кованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, за­безпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а та­кож посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Правила торгівлі продоволь­чими товарами поширюються на всіх суб'єктів господарської діяль­ності незалежно від форм власності, які здійснюють на території України роздрібний продаж продовольчих товарів.

Основним документом, який регулює торгівлю непродовольчими товарами, є Правила роздрібної торгівлі непродовольчими товара­ми, затверджені наказом Міністерства економіки України від 19 квітня 2007 р. Ці Правила регламентують порядок приймання, зберігання, підготовки до продажу та продажу непродовольчих товарів через роздрібну торговельну мережу, а також визначають вимоги щодо дотримання прав споживачів стосовно належної якості та безпе­ки товарів і рівня торговельного обслуговування.

Працівники суб'єкта господарювання, які здійснюють обслуговування споживачів, повинні мати спеціальну професійну підготовку: знати асортимент і якісні характеристики товарів пев­ної групи, ознаки дефектів виробничого характеру; правила під­готовки товарів до продажу; принципи розміщення, викладки товарів і оформлення вітрин; способи показу і пакування товарів; правила зберігання товарів і терміни їх реалізації; порядок тав­рування засобів міри та ваги; правила роботи реєстраторів розра­хункових операцій і порядок розрахунку зі споживачами; види торговельного обладнання, інвентарю, інструментів і правила ко­ристування ними; правила поводження з тарою; правила санітарії і гігієни, а також техніки безпеки та пожежної безпеки тощо.

Забороняється приймати до продажу та реалізовувати товари, на які нормативними документами встановлено гарантійні стро­ки, без експлуатаційних документів (технічного паспорта або іншого документа, що його замінює, тощо).

У разі продажу товару, який підлягає гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, продавець зобов'язаний:

- у присутності споживача здійснити перевірку споживчих властивостей товару, наявності експлуатаційних документів, у тому числі гарантійного талона та відривних талонів на гара­нтійне обслуговування, комплектності товару, зазначеної в експлуатаційних документах;

- поінформувати споживача про правила користування товаром;

- заповнити відповідні розділи гарантійного і відривного тало­нів на гарантійне обслуговування;

- надати інформацію про підприємства (майстерні), що здійсню­ють гарантійний ремонт.

У разі, коли товар потребує проведення робіт з уведення в експлуатацію, суб'єкт господарювання зобов'язаний надати спожива­чу відповідну інформацію або забезпечити виконання таких робіт.

Загальні правила торгівлі непродовольчими товара­ми конкретизуються правилами продажу окремих груп товарів. Особливості, наприклад, має продаж побутових холоди­льників, морозильників, машин і приладів для механізації побу­тових робіт, побутових приладів для очищення, зволоження, кондиціонування повітря, електроосвітлювальної арматури і елект­роламп, електронагрівальних приладів, провідникових і встано­влювальних виробів – електропобутових товарів. Особливості продажу всіх видів шкіряного, текстильного, ком­бінованого, гумового, полімерного, валяного взуття (чоловічого, жіночого, дитячого) також встановлюються відповідними Прави­лами.

Питання для самостійного опрацювання

1. Правила роздрібної торгівлі продовольчими товарами. Правила роздрібної торгівлі картоплею і плодоовочевою продукцією. Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Правила роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

2. Правила продажу непродовольчих товарів. Правила торгівлі лікарськими засобами. Роздрібна торгівля нафтопродуктами. Правила роздрібної торгівлі примірниками аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних. Правила комісійної торгівлі непродовольчими товарами. Правила торгівлі антикварними речами. Правила торгівлі у розстрочку. Правила продажу товарів поштою. Правила продажу товарів на замовлення та вдома у покупців.

Глосарій: по­рядок провадження торговельної діяльності, правила торговель­ного обслуговування населення, права споживачів, продовольчі товари, непродовольчі товари, строк придатності, гарантійний строк.

З авдання для самостійної роботи та самоконтролю знань:

1.Ознайомитися з рекомендованими джерелами і літературою та підготувати опорний конспект питань теми.

2. Скласти термінологічний словник до теми.

3. Розробити структурно-логічну схему «Нормативно-правові акти про роздрібну торгівлю окремих видів».

4. Виконати тестові завдання:

1. У дрібнороздрібній торговельній мережі не забороняється продаж:

а) коштовного каміння та виробів з них;

б) алкогольних напоїв;

в) робочого одягу;

г) технічно складних та великогабаритних товарів.

2. Реалізація алкогольних напоїв дозволяється в торговому приміщенні (будівлі) з торговельною площею не менше ніж:

а) 5 кв. м.;

б) 10 кв. м.;

в) 20 кв. м.;

г) 30 кв. м.

3. У закритих спортивних спорудах не забороняється продаж:

а) алкогольних напоїв усіх видів;

б) пива;

в) пива у пластиковій тарі;

г) слабоалкогольних напоїв усіх видів.

Індивідуальні завдання для самостійної роботи

Теми презентацій, рефератів:

1. Правове регулювання роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

2. Особливості правового регулювання торгівлі у розстрочку.

3. Правове регулювання роздрібної торгівлі алкогольними напоями.





Дата публикования: 2015-02-28; Прочитано: 559 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.012 с)...