![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Для класичної філософії вихідною можна вважати ідею єдності буття. Ще з часів Арістотеля це розуміли як єдність у множинності, з одного боку, і таке загальне, яке само по собі виступає як множинність, і отже, як тотожність собі, – з іншого. Ця філософія уявляла світ як цілісність. Єдність світу – необхідна умова раціонального пізнання. Результатом такого пізнання є об’єктивно істинне знання. З цих позицій уявлялося, що на основі загальних принципів, універсальних методів можна пізнавати речі і явища такими, якими вони є, або принаймні виробити раціональні моделі світу і відповідно до них орієнтуватися у ньому. Типовим зразком моделювання світу є натурфілософія. Дедукція уможливлювала одиничні особливості зіставляти із загальними поняттями і нехтувала тим, що не вкладалося в раціональні схеми. У некласичній філософії буття постає як внутрішньо релятивне. Його не можна відобразити універсальними дедуктивними засобами пізнання. Адекватні моделі чогось загального і цілісного неможливі. Замість моделювання світу як самодостатнього і цілісного завданням філософії стає його інтерпретація. Філософію єдності буття представники некласичної філософії піддають критиці, вважаючи її суперечливою від самого початку.
Класична філософія відзначається диференціацією напрямів і їх розмежуванням. Проблематика окремих галузей філософського знання: онтології, гносеології, філософської антропології, аксіології, філософії історії, історії філософії, соціальної філософії істотно відрізнялася і не змішувалася. У некласичній філософії ця різниця була пом’якшена, дослідження здійснювалися у межових ділянках, на стиках традиційних галузей філософського знання.
Для мислення класичної філософії характерне надання логосу універсального значення і розуміння його як трансцендентної основи буття універсуму. Завдяки цьому раціональним шляхом пізнаються єдині закони і загальні взаємозв’язки усього існуючого. Метафізика постає основним ученням і методом філософування. У некласичній філософії спостерігаємо критичний підхід до метафізичного стилю мислення. Представники некласичної філософії піддають сумніву здатність метафізики адекватно осмислювати світ і людське буття. Значного поширення набуває діалектичний метод, його застосовують у різних ділянках філософського знання.
У класичній філософії ідеалом поставала гармонія світобудови, людини і світу, людських відносин у суспільстві. Гармонізація основних типів взаємозв’язків у природі і суспільстві була джерелом головних цінностей класичної культури, що істотно спиралася на античні зразки. Для некласичної філософії основні типи взаємозв’язків постають як суперечності. Осмислення суперечностей є істотною складовою діалектичного методу. Їх розглядають як основу змін і розвитку, як іманентну характеристику буття.
Істотною засадою класичного філософствування виступає співвідношення суб’єкта та об’єкта. Це відношення було стрижневим для будь-яких класичних філософських побудов і систем. Некласична філософія не відмовляється від суб’єкт-об’єктного позиціонування, проте різке розрізнення суб’єкта і об’єкта вже не має такого фундаментального значення, як у класичному філософському мисленні. Для некласичного типу філософствування дуже важко зберігати визначеність і непорушність меж цього відношення.
Для класичної філософії характерні понятійна форма мислення, визначення (дефініції) понять і категорій, логічна коректність їх змісту, намагання свідомо застосовувати закони і правила логіки, а також ґрунтовність і системність філософських творів. У некласичній філософії стабільність і традиційність категоріального апарата, стилю викладу, жанрів філософської роботи не вважаються обов’язковими. Представники некласичної філософії інколи демонстративно обирають незвичні форми висловлювання своїх думок, популярною стає афористичність стилю. З’являються нові жанри філософських творів: філософська поезія, філософські есе, філософське кіно і живопис.
У соціальній філософії класичного періоду пануючою парадигмою був реалізм, а в некласичній відбувається зміна парадигми. У класичній філософії людину розглядали як носія свідомості, як розум у контексті пізнання. У некласичній філософії сфера філософського осмислення значно розширюється: предметами дослідження стають позарозумні чинники, проблеми буття людини в соціокультурному середовищі, фізіологічні і психічні основи людського життя (феномени сексуальності, смерті, хвороби, божевілля тощо).
Зазначені відмінності не вичерпують усього, що відрізняє класичну і некласичну філософії. Некласична філософія була значною мірою розривом з попередньою традицією і у багатьох питаннях її орієнтація мала протилежне спрямування, ніж у класичну добу.
28 Некласична методологія пізнання історії філософії в XIX - XX ст.
Некласична наука відкидає об'єктивізм класичної науки, відкидає уявлення реальності як чогось не залежного від засобів її пізнання, суб'єктивного фактора. Вона осмислює зв'язки між знаннями об'єкта і характером засобів і операцій діяльності суб'єкта. Експлікація цих зв'язків розглядається в якості умов об'єктивно-істинного опису та пояснення світу. З некласичної наукою пов'язана парадигма відносності, дискретності, квантування, ймовірно, додатковості.
Становлення некласичного типу філософствування пов'язане з сумнівом в метафізичному стилі мислення. Некласичний тип раціональності відрізняється від класичного тим, що принцип об'єктивності знання доповнюється в ньому принципом урахування позиції суб'єкта пізнання: позиції як власне когнітивної, так і позиції соціокультурної - в широкому сенсі цього слова.
В некласичному типі філософствування, суб'єкт-об'єктна опозиція в значній мірі втрачає свій основоположний статус: некласична філософія задає семантико-аксіологічний вектор філософствування, перебуваючи усередині якого практично неможливо поставити жорстку подвійність суб'єкта та об'єкта.
у філософії некласичного типу: у філософській традиції конституюються такі некласичні жанри, як есеїстика, філософська поезія і (як найбільш радикальний і епатажний відмова від традиції, характерний для модернізму) - вневербальние форми філософствування, починаючи від моделювання можливих світів в сфері живопису модерну і закінчуючи феноменом "філософського кінематографа". Некласичний відрізняється від класичного тим, що принцип об'єктивності знання доповнюється в ньому принципом урахування позиції суб'єкта пізнання: позиції як власне когнітивної (що сходить до гносеології Копенгагенської школи і, далі, - до принципу додатковості Н. Бора), так і позиції соціокультурної - в широкому сенсі цього слова (що сходить до класичного марксизму з його презумпцією розуміння суб'єкта пізнання як соціально артикульованого). Еволюція некласичної філософії деформує традиційно-класичне розуміння суб'єкта як носія чистої когнітивної раціональності: монолітність суб'єкта розхитується в некласичної філософії процессуальностью протистояння "Воно" і "Над-Я" в класичному фрейдизмі, перманентним марксистським трансцензусамі до абстракції суспільства, фокусуванням феноменологією уваги на інтенціональності свідомості, структуралістських перенесенням центру ваги з особистого суб'єкта на безособовий текст і ін.
29 Філософія мови В.Гумбольдта. «Про завдання історика»
Гумбольдт займає в науці про мову особливе місце. Він висунув оригінальну концепцію природи мови і підняв ряд фундаментальних проблем, які і в даний час знаходяться в центрі жвавих дискусій. Гумбольдт є засновником загального мовознавства і філософії мови. В руслі його філософсько-лінгвістичної програми сформувалося гумбольдтіанство (сукупність поглядів на мову і способи його вивчення). Теоретико-методологічну базу цієї програми становить антропологічний підхід до мови, відповідно з яким адекватне вивчення мови має здійснюватися у тісному зв'язку зі свідомістю і мисленням людини, її культурою і духовним життям.
Дата публикования: 2015-01-26; Прочитано: 14161 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!