Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Повышение знаний по охране труда



Основные направления и положення относительно обучения по вопросам охраны труда определены типовым положением ДНАОП 0. 00-4.12.99.

Повышение знаний вопросов охраны труда у работающих на предприятии достигается систематическим ведением пропаганды, которая заключается в ознакомлении работающих с правилами безопасности и производственной санитарии и в воспитании сознательного отношения к их выполнению.

Наиболее широко используемые методы пропаганды:

· Инструктирование.

· Обучение – на курсах повышения квалификации.

· Массово-разъяснительная работа (беседы, лекции, обсуждение несчастных случаев и др.).

· Мероприятия общего порядка (совещания, консультации и др.).

Для обеспечения планового проведения работ по пропаганде вопросов охраны труда на предприятии организуется кабинет по технике безопасности, работу которого можно разделить на учебную, справочно–методическую и информационно–выставочную.

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а также студенты, прибывшие на практику, повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Підготовка працівників для виконання робіт з підвищеною небезпекою здійснюється тільки в закладах освіти (професійно-технічні училища, навчально-курсові комбінати, центри підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, в тому числі створені на підприємствах, тощо), які одержали ліцензію Міносвіти та дозвіл Держнаглядохоронпраці на провадження такого навчання. Для решти робіт підготовка, перепідготовка працівників за професіями можуть здійснюватися як в закладах освіти, так і на підприємстві.

Общее руководство и ответственность за правильную организацию инструктажа и обучения безопасности труда по предприятию возлагается на главного инженера, а контроль за своевременным проведением инструктажа на рабочем месте и обучением в целом по предприятию – на службу по технике безопасности.

По характеру и времени проведения инструктажи работающих подразделяются на вводный, на рабочем месте, первичный, повторный, внеплановый и текущий.

Вводный инструктаж проводится с целью ознакомления с общими правилами по технике безопасности и производственной санитарии, правилами внутреннего трудового распорядка и основами законодательства. Он проводится в кабинете по технике безопасности с использованием необходимых наглядных пособий работником по технике безопасности по программе, разработанной службой охраны труда с учетом особенностей производства. Программа и длительность инструктажа утверждаются руководителем предприятия. Запись о проведении вводного инструктажа производится в журнале регистрации вводного инструктажа. Вступний інструктаж проводиться:

- з усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;

- з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства;

- з учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження виробничої практики;

- у разі екскурсії на підприємство;

Инструктаж на рабочем месте проводится с целью ознакомления с действующей инструкцией по охране труда для данной профессии, специальности или поручаемой работы руководителем участка, в непосредственное подчинение которого поступает данный работник, по “Должностной инструкции для проведения инструктажа на рабочем месте”. Проведенный инструктаж оформляется в журнале (карточке) по установленной положением форме.

По своему назначению инструктаж на рабочем месте подразделяется на первичный, повторный и внеплановый.

Первичный инструктаж проводится, как правило, индивидуально с каждым поступающим на работу в течение нескольких смен и сопровождается показом безопасных приемов работы. Не усвоившие безопасные приемы выполнения им работы к самостоятельной работе не допускаются. Всем поступившим на работу во время первичного инструктажа выдаются инструкции по охране труда по профессии, специальности или виду выполняемой работы.

Повторный инструктаж проводится со всеми работающими независимо от квалификации и стажа работы по данной профессии не реже 1 раза в полугодие. Этот инструктаж может быть групповым (по профессиям или видам работ) или индивидуальным в форме беседы с разбором нарушений правил безопасности, производственных травм и профзаболеваний из практики участка, цеха, предприятия.

Руководитель подразделения обязан лично не реже одного раза в квартал контролировать своевременность и качество проведения повторного инструктажа с отметкой об этом в журнале (карточке) учета проведения инструктажа на рабочем месте.

Внеплановый инструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці:

- при введенні в дію нових або переглянутих нормативних актів про охорону праці, а також при внесенні змін та доповнень

до них;

- при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;

- при порушеннях працівниками вимог нормативних актів про охорону праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо;

- при виявленні особами, які здійснюють державний нагляд і контроль за охороною праці, незнання вимог безпеки стосовно робіт, що виконуються працівником;

- при перерві в роботі виконавця робіт більш ніж на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт - понад 60 днів.

Цільовий інструктаж проводиться з працівниками:

- при виконанні разових робіт, не передбачених трудовою угодою;

- при ліквідації аварії, стихійного лиха;

- при проведенні робіт, на які оформлюються наряд-допуск, розпорядження або інші документи.

Стажування (дублювання) та допуск працівників до роботи.

Новоприйняті на підприємство працівники після первинного інструктажу на робочому місці до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених, кваліфікованих фахівців пройти стажування протягом 2 - 15 змін або дублювання протягом не менше шести змін.

Працівники, функціональні обов'язки яких пов'язані із забезпеченням безаварійної роботи важливих і складних господарчих потенційно небезпечних об'єктів або з виконанням окремих потенційно небезпечних робіт (регулировщики и испытатели радиоаппаратуры, электровакуумных приборов, рабочие установок ВЧ – по перечню, приложенному к приложению, порушення технологічних режимів які являють загрозу для працівників та навколишнього середовища), до початку самостійної роботи повинні проходити дублювання з обов'язковим суміщенням з протиаварійними і протипожежними тренуваннями відповідно до плану ліквідації аварій.

Допуск до стажування (дублювання) оформлюється наказом (розпорядженням) по підприємству (структурному підрозділу), в якому визначаються тривалість стажування (дублювання) та прізвище відповідального працівника. Перелік посад і професій працівників, які повинні проходити стажування (дублювання), а також тривалість стажування (дублювання) визначаються керівником підприємства. Тривалість стажування (дублювання) залежить від стажу і характеру роботи, а також від кваліфікації працівника. Керівнику підприємства надається право своїм наказом (розпорядженням) звільняти від проходження стажування (дублювання) працівника, який має стаж роботи за відповідною професією не менше 3 років або переводиться з одного цеху до іншого, де характер його роботи та тип обладнання, на якому він працюватиме, не змінюються.

Стажування (дублювання) проводиться за програмами для конкретної професії, посади, робочого місця, які розробляються на підприємстві і затверджуються керівником підприємства (структурного підрозділу) на робочих місцях свого або іншого подібного за технологією підприємства. У процесі стажування працівники повинні виконувати роботи, які за складністю, характером, вимогами безпеки відповідають роботам, що передбачаються функціональними обов'язками цих працівників.

На должности руководителей подразделений (участков, цехов, отделов, лабораторий и др.) могут быть допущены только лица, аттестованные по вопросам техники безопасности, производственной санитарии и трудовому законодательству и имеющие соответствующую квалификационную группу.

Питання для перевірки опанованого матеріалу.

1. Законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі.

2. Права й обов’язки роботодавця та працівника з питань охорони праці.

3. Організація службі охорони праці на підприємстві.

4. Відповідальність працівників за порушення вимог щодо охорони праці.

5. Навчання з питань охорони праці працівників при прийнятті на роботу і в процесі роботи. Інструктажі з охорони праці.

6. Основні форми контролю за станом охорони праці. Державний нагляд та громадський контроль.

7. Мета та завдання розслідування нещасних випадків.

8. Обов’язки роботодавця щодо розслідування нещасних випадків, хронічних професійних захворювань і отруєнь на виробництві.

9. Спеціальне розслідування нещасних випадків.

10. Організація розслідування, склад комісій з розслідування, основні документи.

Глава 2. Меры безопасности при эксплуатации геофизической аппаратуры и оборудования и защита от воздействия электрического тока.





Дата публикования: 2015-01-15; Прочитано: 630 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...