Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Капітал підприємства. Кругообіг і оборот капіталу



Фонди підприємства, його ресурси, тобто засоби виробниц­тва та грошові кошти - становлять капітал підприємства. Капі­тал, зосереджений у засобах виробництва виступає як постій­ний капітал С; капітал, що витрачається на робочу силу - як змінний капітал V. Внаслідок функціонування постійного і змінно­го капіталів створюється продукт (товар), який реалізуючись, дає можливість не лише відшкодувати витрати ресурсів, а й отримати додаткову вартість (або прибуток).

Капітал, обслуговуючи всі стадії виробництва, знаходиться в постійному русі. В економічному розумінні такий рух - це про­цес створення, збільшення і реалізації вартості. З точки зору орга­нізаційної, рух капіталу — це його кругообіг і оборот.

Капітал У своєму русі послідовно проходить три стадії і тричі змінює свою форму:

І. Стадія — обіг—купівля засобів виробництва і робочої сили.

Ц, Стадія — виробництво.

Ш. Стадія - обіг - реалізація, продаж товару (послуг).

Крім того капітал послідовно набирає трьох різних форм -грошової, продуктивної і товарної. Тому: процес руху капіта­лу, який охоплює три стадії, де він послідовно набуває певних форм, кожна з яких виконує певну функцію, називають круго­обігом капіталу.

Функція грошового капіталу полягає у створенні умов для здійснення процесу виробництва. Функцією продуктивного капіталу є створення і збільшення вартості. Функція товарного капіталу зводиться до реалізації виробленого товару (послуги), що передбачає повернення підприємству авансованого на ви­робництво капіталу разом із реалізованою додатковою варті­стю у формі прибутку.

Кожна з форм капіталу здійснює власний кругообіг.

Грошовий капітал: Г — Т.....В.....Т' — Г'.

Продуктивний капітал: — В.....Т' — Г'— Т.....В.

Товарний: Т' — Г' — Т.....В.....Т",

Наявність трьох форм капіталу містить у собі можливість їх уособлення один від одного й самостійного існування. Від капі­талу, зайнятого в сфері матеріального виробництва, відгалужуються й починають існувати як самостійні торговельний і пози­ковий капітал, одночасно з цим у складі підприємців виділяються промислові підприємці, торговельні підприємці і банкіри.

Рух капіталу не завершується одним кругообігом. Кругообіг капіталу, що визначається не як окремий акт, а як періодич­ний процес, називають оборотом капіталу.

Тривалість цього обороту визначається сумою часу його ви­робництва й часу обігу. Протягом одного кругообороту капітал повертається до своєї первісної (початкової) форми, протягом одного обороту - до первісної (початкової) величини.

Час обороту капіталу охоплює проміжок часу від одного пе­ріоду кругообігу всієї вартості капіталу до наступного. Наприк­лад, якщо початкова вартість капіталу, вкладеного в справу 1000 грн і щороку повертається 2000 грн, то оборот капіталу складаєть­ся із 5 кругообігів. Саме через 5 кругообігів початкова вартість у 1000 грн скуповується (тобто повертається її власнику).

Мірою часу обороту є рік. Загальна міра часу обороту дає змогу встановити швидкість обороту будь-якого капіталу, од­ним і тим самим способом порівнювати швидкість обороту од­ного капіталу зі швидкістю іншого.

Якщо час обороту певного капіталу становить 3 місяці, то число його оборотів буде дорівнювати: п = 12/3 = 4, тобто ка­пітал здійснює 4 оберти за рік.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 450 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...