Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Загальні відомості. У поверхневих водах суходолу силіцій міститься у вигляді малорозчинної ортосиліцієвої кислоти H4SiO4 (розчинність близько 6 мг/дм3)



У поверхневих водах суходолу силіцій міститься у вигляді малорозчинної ортосиліцієвої кислоти H4SiO4 (розчинність близько 6 мг/дм3), продукту її дисоціації Н3SіO4-, полісилікатів та силіційвмісних органічних сполук. До складу колоїдних форм і зависей в основному входять гідратований діоксид силіцію та природні силікати. У річкових водах вміст сполук силіцію зазвичай коливається в межах 1−20 мг/дм3.

Силіцій є постійним компонентом природних вод, що зумовлено великою поширеністю його сполук в гірських породах, і лише їх мала розчинність у воді пояснює низький вміст Si у воді. Головним джерелом сполук силіцію в природних водах є процеси хімічного вивітрювання і розчинення кремнійвмісних мінералів, наприклад, алюмосилікатів:

2NaAlSi3O8 + 2H2CO3 + 9H2O = 2Na+ + 4H4SiO4 + 2HCO3 +Al2Si2O5(OH)4

2KMg3AlSi3O10(OH)2 + 14H2CO3 + H2O = 2K+ + 6Mg2+ + 14HCO3 + 4H4SiO4 + Al2Si2O5(OH)4

Значні кількості силіцію поступають в природні води в процесі відмирання наземних і водних рослинних організмів, з атмосферними опадами, а також зі стічними водами підприємств, що виробляють керамічні, цементні, скляні вироби, силікатні фарби, кремнійорганічний каучук та ін. Форми сполук, в яких знаходиться силіцій в розчині дуже різноманітні і міняються залежно від мінералізації, складу води і значень рН. Частина Si знаходиться в істинно розчиненому стані у вигляді силіцієвої кислоти і полісиліцієвих кислот. Інша частина Si занаходиться в природних водах в колоїдному стані та у вигляді зависей, наприклад гідратований SiO2, силікат заліза та алюмосилікати.

Вміст силіцію визначають фотометричним методом у вигляді жовтої силіціймолібденової гетерополікислоти або продукту її відновлення − синього силіціймолібденового комплексу. Чутливішим і надійнішим є його визначення у вигляді сполуки синього кольору, тому що в цьому разі кольоровість води, зумовлена наявністю жовтих гумусових речовин, практично не впливає на результати аналізу.

Класичний гравіметричний метод визначення вмісту силіцію осадженням його діоксиду потребує наявності в пробі води не менш як 5 мг SiO2, він незручний і довготривалий, тому не знайшов широкого використання в практиці гідрохімічних досліджень.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 218 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...