Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку



Господарські операції відбуваються і реєструються у певній хронологічній послі­довності, а інформація про стан та рух об’єктів обліку відповідно систематизується на рахунках. Тому бухгалтерські записи є хронологічними і систематичними.

Хронологічний запис - це запис операцій у хронологічній (календарній) послідовності їх виникнення. Хронологічний запис здійснюється у спеціальних журналах з обов’язко­вим відображенням нумерації господарських операцій, їх змісту, сум і кореспондуючих рахунків. Підсумок цього журналу показує загальну суму зареєстрованих за місяць гос­подарських операцій і використовується для перевірки повноти і правильності відобра­ження операції на рахунках. Загальні підсумки проведених у журналі сум за дебетом і кредитом мають збігатися з їх оборотами.

Хронологічний запис ще називають хронологічним обліком. Він може здійснюватися за такою формою (табл. 9.7):

Відображення господарських операцій у рахунках називається поточним бухгалтер­ським обліком. Протягом місяця з журналу реєстрації господарських операцій зроблені кореспонденції рахунків (бухгалтерські проводки) переносять на відкриті на підставі балансу синтетичні та аналітичні рахунки. Наприкінці місяця за кожним синтетичним рахунком вираховують обороти за дебетом і кредитом і виводять кінцеве сальдо, залишок на кінець місяця. Поточне узагальнення змін, що відбуваються у складі господарських засобів і джерел, здійснюють за допомогою оборотних відомостей. Оборотні відомості є способом узагальнення оборотів і залишків за звітний період (місяць), а також засобом взаємодії зв’язку між балансом і рахунками, що має важливе значення для контролю правильності облікових записів.

Оборотна відомість за синтетичними рахунками будується у вигляді таблиці, яка включає послідовно: назву синтетичних рахунків, початкове сальдо за дебетом або кре­дитом, обороти за місяць за дебетом і кредитом, а також кінцеве сальдо за дебетом або кредитом. За кожною графою оборотної відомості показують підсумки(табл. 9.8).

Оборотна відомість узагальнює дані поточного синтетичного обліку, даючи інфор­мацію про зміни господарських засобів та їх джерел за звітний період, а також їх стан на початок і кінець звітного періоду. Якщо правильно записані початкові сальдо (залишки) на рахунках, рознесені всі кореспонденції по рахунках (бухгалтерські проводки), під­раховані обороти та виведені кінцеві залишки (сальдо), то в оборотній відомості мають місце три пари рівностей.

Рівність підсумків першої пари граф зумовлена рівністю активу і пасиву балансу, який є підставою для запису на синтетичних рахунках початкового сальдо. Рівність

Таблиця 9.8

Оборотна відомість аптеки (гри) за лютий 200Х р.

Шифр рахунку Назва рахунку Сальдо на 1 лютого200Х р. Оборот за лютий200Х р. Сальдо на 1 березня200Х р.
Дт Кт Дт Кт Дт Кт
  Основні засоби     - -    
  Малоцінні та швидкозношувані предмети            
  Товар            
  Торгова націнка            
  Каса         ЗО  
  Рахунок в банку            
  Розрахунки з покупцями (дебіторська заборгованість)         -  
  Розрахунки з підзвітними особами            
  Статутний капітал            
  Прибуток нерозподілений            
  Кредити банку            
  Розрахунки з постачальниками            
  Розрахунки за страхуванням            
  Розрахунки з заробітної плати           -
  Всього:            

підсумків другої пари граф зумовлена подвійним записом операцій, згідно з якими кожна господарська операція в одній і тій же сумі відображається за дебетом і креди­том різних рахунків. Рівність підсумків третьої пари граф зумовлена двома попередніми рівностями: якщо початкові залишки (сальдо) на синтетичних рахунках рівні між собою (баланс початковий), а також рівні суми оборотів за дебетом і кредитом (оборотний баланс), то і залишки на кінець звітного періоду в підсумку мають бути рівні між собою (кінцевий баланс). Порушення цих рівностей свідчить про помилки, допущені в обліко­вих записах або при складанні оборотної відомості.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 890 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...