![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Санітарно-просвітницька робота є одним з елементів функції аптеки як закладу охорони здоров'я. Вона відіграє важливу роль у відповідальному самолікуванні та само-профілактиці, позаяк являє собою систему державних, медичних і виховних заходів щодо освіти і навчання населення навичкам здорового способу життя, основам медичних і гігієнічних знань. її метою є гігієнічне виховання населення і прищеплювання йому санітарної культури на основі придбання корисних навичок і звичок здорового способу життя і переконаності в необхідності їх дотримання. Виділяють три її напрямки:
1) поширення даних про здоровий спосіб життя, шляхи і методи збереження здоров'я, профілактики захворювань;
2) пропаганда дотримання правил і методів здорового способу життя і профілактики шляхом виховання і переконання;
3) гігієнічне навчання і виховання.
За широтою впливу на аудиторію санітарно-просвітницька робота може бути масовою, колективною, індивідуальною. Масова санітарно-просвітницька робота полягає у виданні книг, плакатів, листівок, заміток у газетах, випуску кінофільмів, виступах на телебаченні, радіо; колективна - у використанні доповідей, лекцій, виступів, бесід, випуску санітарних бюлетенів, стінних газет тощо; індивідуальна санітарно-просвітницька робота - у проведенні індивідуальних бесід.
Санітарно-просвітницька робота проводиться за допомогою агітації, пропаганди і навчання. Навчання відбувається шляхом організації шкіл для зацікавлених груп хворих щодо правил поведінки та приймання ліків при певних хворобах. Агітація - це робота, яка завжди адресована конкретній аудиторії (діти, підлітки, дорослі, жінки, робітники тощо) з метою спонукання їх до позитивних реакцій. Якщо розглядати її як поширення ідей, знань, думок, то суть агітації полягає у спонуканні до дії на основі пропагандистських рекомендацій. У центрі уваги пропаганди знаходиться конкретний об'єкт, наприклад, гігієна порожнини рота, засоби і способи профілактики тощо, про які люди повинні одержати інформацію і мати своє судження. Можна вважати, що цілі пропаганди досягаються за допомогою агітації.
При здійсненні пропаганди використовують усні, друковані, наглядні, електронні, а також комбіновані методи. Останні являють собою поєднання вищезгаданих методів.
До усних методів пропаганди відносяться лекції, бесіди, виступи і консультації. їх висока дієвість ґрунтується на безпосередньому спілкуванні аптечного працівника з аудиторією, що забезпечує максимальний психологічний контакт і умови для взаєморозуміння, дозволяє враховувати соціальні, професійні, освітні й індивідуальні особливості слухачів. Разом з тим безпосереднє спілкування з аудиторією висуває високі вимоги до доповідача (уміння привернути увагу, володіння навичками вільної, емоційної і переконливої мови, здатність дохідливо підносити матеріал тощо). Бесіда, виступ, лекція - це завжди свого роду діалог, що вимагає активної діяльності як доповідача, так і слухачів. Ефект переконання при виступі багато в чому залежить від того, наскільки контактує з аптечним працівником його слухач.
Використання брошур, статей в газетах і журналах, санітарних бюлетенів, листівок, буклетів, лозунгів, пам'яток, плакатів являє собою реалізацію друкованих методів пропаганди. Електронними ж методами є використання телебачення, радіо та інтерпет-технологій, засобами наглядної пропаганди - безрецептурні препарати, предмети догляду за хворими, засоби санітарії та гігієни, перев'язувальні засоби та інші вироби медичного призначення.
Санітарно-просвітницька робота може бути активною і пасивною. Активними формами є бесіди, виступи, лекції, доповіді, тобто безпосереднє спілкування аптечних працівників з населенням, що забезпечує найбільший ефект впливу на аудиторію. Пасивні форми санітарно-просвітницької роботи - це видання науково-популярної літератури, статей, листівок, пам'яток, плакатів, санітарних бюлетенів, проведення виставок, показ кінофільмів тощо. Вони не вимагають присутності фармацевтичного працівника, впливають тривалий час на необмежену аудиторію. Недоліком їх варто визнати відсутність зворотного зв'язку.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 8237 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!