Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Емісійно-касова діяльність НБУ



Проблема емісійних операцій і забезпечення найефектив­нішого їх впливу на розвиток національної економіки є од­нією з центральних у діяльності НБУ. В сучасних умовах у світовій практиці діють дві основні моделі центрального емі­сійного банку:

- англосаксонська (Великобританія і США);

- континентальна модель (більшість європейських країн).

В англосаксонській системі грошова емісія здійснюється ок ремим від центрального банку органом, який передає потім емісійні банківські білети банківським установам. У США це відбувається в рамках Федеральної резервної системи. У кон­тинентальній системі рішення про грошову емісію приймає без­посередньо центральний банк у межах визначених правових норм.

НБУ згідно з чинним законодавством належить виключ­не право здійснення емісійних операцій - випуску грошей в обіг та їх вилучення з обігу відповідно до функцій резервної системи. Емісійна діяльність НБУ - це операції НБУ, по­в'язані з випуском і вилученням грошей з обігу.

Для здійснення емісійних операцій, тобто забезпечення грошового обороту білетами і монетою різних номіналів, ство­рюються і використовуються резервні фонди грошових білетів і монет у грошових сховищах установ НБУ. Резервні фонди - це запаси грошових знаків. Установи НБУ зобов'язані вчас­но вживати заходи щодо: по-перше, поповнення резервних фондів, якщо в цьому виникає необхідність; по-друге, виве­зення до центрального сховища НБУ надлишків резервних фондів, якщо надлишки грошей постійно накопичуються; по-третє, встановлення контролю за тим, щоб у резервних фон­дах були грошові білети і монети всіх номіналів, необхідних для грошового обігу.

Грошові знаки, що знаходяться в резервних фондах уста­нов НБУ, є лише потенціальними грошима; вони стають ре­альними грошима, коли із сховища будуть перераховані в обо­ротні каси регіональних управлінь НБУ і випущені в обіг.

Регіональні управління НБУ здійснюють контроль за пра­вильністю і обґрунтованістю прохань установ комерційних банків про підкріплення їхніх операційних кас. Регіональні управління НБУ визначають на кожний місяць прогнозну емісійну позицію за установами комерційних банків на підставі затверджених прогнозів касових оборотів (суми випуску гро­шей в обіг або вилучення грошей з обігу), враховуючи фактич­ний емісійний результат, який склався за попередні місяці поточного кварталу. При цьому береться до уваги можливість збільшення надходжень грошей до кас банків, економії у ви­тратах тощо.

Резервні фонди грошових білетів і монети перебувають у виключному віданні НБУ і можуть витрачатися лише на підставі його письмових вказівок про випуск грошей в обіг.

Підкріплення резервних фондів установ НБУ здійснюєть­ся в кожному окремому випадку за письмовим розпоряджен­ням управління емісійно-касових операцій НБУ з Централь­ного сховища при НБУ.

Випуск грошей в обіг здійснюється через оборотну касу установи НБУ. Оборотна каса - структурний підрозділ уста­нови НБУ, який здійснює касове обслуговування комерційних банків. Залишок грошей в оборотній касі лімітується. Надли­шок готівки понад ліміт вилучається з оборотної каси до ре­зервного фонду. У випадку нестачі готівки (незаповненості ліміту) оборотна каса підкріплюється з резервного фонду. Отже, емісія грошей здійснюється шляхом підкріплення оборотної каси.

Підкріплення оборотних кас установ НБУ здійснюється з резервних фондів згідно з відповідними емісійними дозвола­ми НБУ. При цьому складається відомість на підкріплення оборотних кас установ НБУ. Емісійні дозволи на перераху­вання грошей з резервних фондів в оборотну касу можуть бути використані регіональними управліннями НБУ повністю або частково до кінця місяця, в якому ці дозволи видані.

Якщо протягом строку дії дозволу потреба в підкріпленні оборотної каси відпала, невикористана сума дозволу за рішен­ням керівника установи НБУ анулюється. Про анулювання емісійного дозволу робиться відповідний запис у журналі реє­страції емісійних дозволів.

У разі необхідності операційні відділи регіональних управ­лінь НБУ проводять обмін зношених грошових білетів, які знаходяться в оборотній касі, на придатні грошові білети і монети з резервних фондів, а також обмін придатних грошо­вих білетів одного номіналу на придатні грошові білети іншо­го номіналу.

Регіональні управління НБУ проводять і організують кон­кретну роботу з готівкового обігу в регіоні: систематизують показники, що характеризують стан готівкового обігу, вивча­ють і аналізують його, контролюють хід виконання прогнозів касових оборотів; вивчають територіальне розміщення емісії грошей, шляхи і причини міграції грошової маси, пропорції між грошовими доходами і витратами населення в областях, містах і районах; здійснюють у встановленому порядку регу­лювання касових ресурсів, маючи на увазі забезпечення вчас­них розрахунків готівкою в народному господарстві, приско­рення обіговості касових ресурсів; контролюють роботу уста­нов комерційних банків з готівкового обігу.

Робота з готівкового обігу в регіональних управліннях НБУ проводиться відділами готівкового обігу і емісійно-касових операцій (емісійно-касової роботи і резервних фондів).

Регіональні управління НБУ проводять значну роботу з аналізу звітності комерційних банків щодо касових оборотів. У регіональних управліннях НБУ звіти установ комерційних банків (і п'ятиденні, і місячні) узагальнюються і в зведеному вигляді подаються до Правління НБУ. НБУ використовує ці звіти для управління грошовим обігом і регулювання емісій­них операцій в цілому по Україні і по регіонах.

У більшості країн світу врегульовано не тільки технічні принципи емісії та вилучення з обігу банківських білетів, а й розміри емісії. Визначені конкретні види та форми покриття емітованої грошової маси: золото, векселі Державного казна­чейства, державні цінні папери, поручительства у міжнарод­них фінансових організаціях, валюта тощо. В Україні сьогодні необхідно розробити і прийняти вітчизняні законодавчі осно­ви здійснення грошової емісії. Раціональні обсяги цільової емісії можуть створювати необхідний стимулюючий механізм для розвитку національного виробництва.

Емісійно-касова діяльність НБУ, у кінцевому підсумку, спря­мована на підтримання стабільності і зміцнення грошової си­стеми України.





Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 272 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...