Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Контроль за дотриманням касової дисципліни. Ревізія каси



Без належної касової дисципліни неможливе нормальне здійснення готівково-грошового обігу. Виконання всіма гос­подарськими суб'єктами встановлених НБУ правил здійснен­ня операцій з готівкою: правил її зберігання, інкасації, витра­чання за призначенням тощо — необхідна передумова ефек­тивного реформування національної грошової системи. Вирі­шальне значення щодо дотримання касової дисципліни має повне виконання всіма господарськими суб'єктами норм з регулювання обігу готівки.

Контроль за готівковим грошовим обігом має бути постій­ним і всебічним. Актуальність і значимість такого контролю особливо зростає в умовах інфляції і надмірного розширення частки готівки у грошовій масі.

З метою поліпшення стану готівкового обігу, запобігання зловживанням під час здійснення операцій з готівкою, прихо­вуванню доходів в Україні застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за порушення норм з регулювання обігу готівки (Указ Президента України "Про застосування штраф­них санкцій за порушення норм з регулювання обігу готів­ки". 12. 06. 1995 р. № 436/95). В основі цих санкцій лежить принцип забезпечення єдиного державного підходу до встановлення економічної відповідальності господарських суб'єктів за порушення касової дисципліни і норм готівкового обігу. З 1995 р. були застосовані такі штрафні санкції:

за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понад лімітної готівки;

за перевищення норм витрачання готівки на поточні потреби - у розмірі сум їх перевищення;

за неоприбуткування (неповне оприбуткування) у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;

за невстановлення лімітів залишків готівки у касах - у п'ятдесятикратному розмірі неоподаткованого мінімуму до­ходів громадян за кожний випадок (застосовується до комер­ційних банків).

Штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки застосовуються до господарських суб'єктів держав­ними податковими органами на підставі матеріалів проведе­них ними перевірок і подань комерційних банків, державної контрольно-ревізійної служби, органів Міністерства внутрішніх справ України, НБУ шляхом надання банку за місцем зна­ходження розрахункового рахунка платника безакцептної платіжної вимоги-доручення.

Штрафи за порушення норм з регулювання обігу готівки стягуються до державного бюджету у безспірному порядку.

У системі контролю за дотриманням касової дисципліни в народному господарстві важливою є роль комерційних банків. Установи комерційних банків систематично, не менше ніж один раз на два роки, а у разі виявлених порушень — частіше, пере­віряють дотримання касової дисципліни на всіх підприємствах, які вони обслуговують, незалежно від форм власності, і мають право одержувати від них дані про їхні касові обороти за джере­лами надходжень і цільовим призначенням витрачання грошей.

При перевірці дотримання касової дисципліни з'ясовується:

- наявність встановленого ліміту залишку каси;

- відповідність записів касової книги підприємства да­ним банку про суми, одержані з банку і здані в банк;

- забезпечення щоденного дотримання встановлених бан­ком лімітів залишків готівки у касах, строків і порядку здаван­ня грошової виручки, вчасність повернення в банк невитрачених у встановлений строк сум заробітної плати, допомог, стипендій, винагород та інших сум, встановлених норм витрачання гро­шей з виручки на поточні потреби;

- правильність витрачання готівки, одержаної в банку, враховуючи, що підприємства не мають права використовува­ти її на інші цілі, крім зазначених у чеку при одержанні гро­шей; правильність витрачання готівки з власних надходжень;

- правильність ведення касової книги і вчасність обліку в ній надходжень та видач готівки.

Основні види порушень касової дисципліни на підприєм­ствах такі: витрачання касової виручки понад встановлені норми, невчасна здача виручки до банку, перевищення вста­новленого ліміту залишку готівки в касі, витрачання одержа­ної в банку готівки не за призначенням, невчасне повернення в банк невикористаних готівкових коштів, одержаних на ви­плату заробітної плати, допомог, стипендій і винагород, видача готівки з кас у позику іншим підприємствам (організаціям, установам) і фізичним особам та інші.

Пропозиції установ банків про заходи щодо усунення ви­явлених порушень касової дисципліни є обов'язковими для всіх підприємств.

Важливе значення щодо контролю за дотриманням касо­вої дисципліни має ревізійна робота. Вищестоящі організації при проведенні документальних ревізій на всіх підвідомчих підприємствах в обов'язковому порядку проводять ревізію каси і перевіряють дотримання касової дисципліни.

У строки, встановлені керівником підприємства, але не рідше одного разу на квартал, на кожному підприємстві проводиться раптова ревізія каси з повним поаркушним перерахунком усіх грошей і перевіркою інших цінностей, що знаходяться в касі. Для проведення ревізії каси наказом керівника підприємства призначається комісія, яка складає акт інвентаризації.

Особи, винні в систематичному порушенні касової дисципліни, притягаються до відповідальності у встановленому чин­ним законодавством порядку. Відповідальність за дотриман­ня касової дисципліни покладається на керівників підприємств, головних бухгалтерів, керівників фінансових служб і касирів.





Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 544 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...