Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Форми навчальної роботи



Лекція – форма аудиторного заняття студентів, що на проблемному рівні забезпечує доведення викладачем навчальної інформації шляхом викладення загальних і особливих положень теми курсу „Соціологія права”.

Метою лекції є висвітлення лектором проблемних аспектів курсу, характеристика основних наукових концепцій соціології права, ретельний розгляд окремих особливостей тематики та визначення певних сучасних тенденцій. Лекційна форма аудиторних занять не орієнтована на дублювання підручників та навчальних посібників.

Завдання, що визначають напрям лекційних занять:

- характеристика загальної структури курсу та її взаємозв’язок з тематикою курсу;

- розкриття змісту основних термінів та вчень;

- розгляд певних історичних етапів виникнення та розвитку науки;

- аналіз співвідношення соціології права з правовими та соціальними науками;

- визначення функціональної значущості певних вчень на сучасні суспільні відносини;

- аналіз та класифікація окремих вчень соціології права, що впливають на формування та функціонування загальних категорій;

- відображення змісту та напрямів застосування методології курсу і науки;

- висвітлення складних питань соціологічного знання в теоретичному правознавстві;

- розкриття сутності та змісту правового буття та визначення його впливу на юридичну практику та суспільні відносини;

- аналіз функціонування та перспектив розвитку окремих соціальних явищ;

- висвітлення зв’язку теоретичних категорій з практичною формою їх втілення в життя.

Форми лекційних занять можуть різнитися у залежності від рівня підготовленості студентів, аудиторії та обсягу часу, що відводиться на викладення курсу. Поточні семестрові лекції, крім того, орієнтовані на доведення програмного матеріалу у відповідності до навчального плану. Серед різних форм лекційних занять можна виділити:

Проблемні лекції – тобто лекції, присвячені окремим складним проблемам курсу, що не досить повно та зрозуміло викладені у підручниках, або містять у собі суперечливі елементи, дискусійні підходи.

Оглядові лекції – форма лекції, що допомагає студентам за короткий термін часу отримати корисну інформацію про загальну структуру курсу „Соціологія права”, його найважливіші розділи, сучасні тенденції викладення. Особливо важливе значення такі лекції мають в процесі підготовки до іспиту.

Завдання студентів на лекції. Перед початком лекції студенти дізнаються на кафедрі чи з методичних матеріалів про тематику лекції та рекомендовану літературу. Бажано до лекції ознайомитися з основними положеннями теми. Під час лекції студенти в окремому зошиті конспектують матеріал, який викладає лектор. Не варто дослівно записувати текст лекції, а потрібно фіксувати лише головне, залишаючи місце для внесення під час самостійної роботи доповнень та приміток. Лекційна форма аудиторних занять передбачає також вільну форму спілкування викладача зі студентами та відповіді на їх запитання.

Семінарські заняття – форма аудиторних занять, що містить у собі різноманітні варіанти прояву студентами рівня засвоєння лекційного матеріалу, інформації, яка була здобута при опрацюванні наукової літератури, нормативних матеріалів та інших джерел.

Метою семінарських занять є, з одного боку, перевірка рівня засвоєння програмного матеріалу студентами (мета викладача), а з іншого – це форма активної участі студентів в процесі отримання знань та навичок у сфері професійної підготовки (мета студентів).

Формою семінарських занять можуть бути колоквіуми (заняття, що проходять у вигляді опитування всіх студентів групи за темою семінарського заняття викладачем), виконання контрольних письмових робіт, що виконуються на протязі заняття. Крім того, семінари відбуваються у формі заслуховування та обговорення (дискусії) окремих питань чи наукових повідомлень (доповідей) студентів. Водночас ця форма аудиторного заняття використовується викладачем для більш детального розгляду окремих тем та категорій курсу. Це дає можливість, також, перевірити повноту засвоєння матеріалу, виявити недоліки, сприяти формуванню знань на проблемному рівні.

Підготовка до семінарського заняття відображається студентом у „робочому зошиті”. В цитатній, тезовій, схематичній та інших формах фіксується результат роботи з рекомендованою літературою по темі семінарського заняття. Такі матеріали використовуються для відповіді на аудиторних заняттях, а також для усної доповіді по окремій тематиці і обов’язково при відпрацюванні пропущених занять.

У обов’язковому порядку студенти спираються у підготовці на рекомендовану методичними посібниками і настановами літературу: підручники, навчальні посібники, монографії, наукові статті у періодичних виданнях.

У випадку пропуску студентами семінарських занять, необхідно відпрацювати їх у двотижневий термін під час індивідуальних занять та консультацій.

Консультації – форма аудиторного або індивідуального заняття, яка сприяє більш глибокому і повному засвоєнню студентом матеріалу, який вивчається на лекціях та семінарських заняттях, в процесі самопідготовки.

Метою консультації є з’ясування окремих питань, або елементів теми, що не достатньо були засвоєні студентом, а також роз’яснення їх змісту, структури, особливостей розуміння для окремого студента, групи студентів, лекційного потоку.

Завданням консультування є забезпечення формування відповідного до загальних вимог рівня знань у студентів програмного матеріалу та навичок його викладення і використання.

Консультації по проблемам, окремим проблемним аспектам тем курсу – невід’ємна частина лекційної роботи, семінарських занять, а також проводиться як самостійне аудиторне заняття. Наприклад, консультування студентів по проблемам, що виникають у зв’язку з опануванням певного правового вчення і таке ін.

Консультації з питань підготовки і оформлення курсових, контрольних робіт, рефератів, наукових доповідей проводяться у індивідуальному порядку під час чергових консультацій викладачами по кафедрі (один, або два рази на тиждень, не менше 2 годин), або у вигляді окремого заняття чи частини семінарського заняття. Наприклад, перше семінарське заняття.

Під час проведення чергових консультацій по кафедрі викладачами також приймаються студенти, що відпрацьовують (відповідають на запитання усно або письмово) пропущені семінарські заняття. Тут використовуються можливість для консультування студента, який відпрацьовує пропуски, для подальшої його ретельної підготовки з курсу.

Консультації можуть здійснюватись і без безпосередньої участі викладача через інформаційну мережу Інтернет з використанням електронної пошти. Таке консультування передбачає наявність в учбових підрозділах відповідної техніки і навичок роботи викладачів і студентів з інформаційними комп’ютерними технологіями.

Індивідуальні заняття – форма навчальної персоніфікованої роботи зі студентами з метою досягнення підвищення ефекту в отриманні, засвоєнні та застосуванні програмного та додаткового матеріалу з дисципліни. Як правило, за одним викладачем закріплюється певна обов’язкова кількість студентів, які навчаються за індивідуальним планом. Крім того, щотижнево проводяться індивідуальні заняття (до 2-х годин) на кафедрі, під час яких програмний матеріал подається у більш детальному обсязі, або з використанням індивідуальних методик, дидактичного, наочного навчального матеріалу, у вигляді ділової гри.

ПРОГРАМА КУРСУ ”СОЦІОЛОГІЯ ПРАВА”





Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 353 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...