Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Грунтове повітря



Грунт – пориста система, що містить суміш газів, яка заповнює вільний від води поровий простір скелетної частини.

Кількість і склад грунтвого повітря впливає на розвиток і функціонування рослин і мікроорганізмів; розчинність і міграцію хімічних сполук у грунтовому профілі; інтенсивність і спрямованість грунтових процесів. Крім того, грунт поглинає та сорбує токсичні промислові гази, а також очищує атмосферу від технічного забруднення.

Повітря знаходиться в грунті у чотирьох фізичних станах: вільне, защемлене, адсорбоване, розчинне.

Вільне грунтове повітря – це суміш газів і легких сполук, які вільно переміщуються системою грунтових пор і з’єднуються з атмосферою.

Вільне повітря забезпечує аерацію грунтів і газообмін з атмосферою.

Защемлене грунтове повітря – знаходиться у порах, з усіх боків ізольоване водяними плівками. Це повітря нерухоме, не бере участі у газообміні між грунтом і атмосферою. Частіше спостерігається защемлене повітря у суглинистих грунтах.

Адсорбоване грунтове повітря – гази й леткі органічні сполуки, адсорбовані грунтовими частинками на їх поверхні. Чим дисперсніший грунт, тим більш він містить адсорбованих газів при даній температурі. Кількість сорбованого повітря залежить від мінералогічного складу грунтів, від вмісту органічної речовини, вологості. Пісок поглинає в 10 разів менше повітря, ніж важкий суглинок; тонкодисперсний кварц сорбує СО2 у 100 разів менше, ніж гумус.

Розчинне повітря – гази розчинені в грунтовій воді. Це повітря обмежено бере участь в аерації грунту. Але розчинні гази відіграють велику роль у забезпеченні фізіологічних потреб рослин, мікроорганізмів, тварин, а також фізико-хімічних процесів, що протікають у грунті.

Аерація – обмін газами між грунтовим повітрям і атмосферою. Аерація визначається великою кількістю факторів як безпосередньо грунтових так і зовнішніх, а саме:

- атмосферними умовами – коливаннями температури повітря, зміною атмосферного тиску, кількістю опадів та їх розподілом, інтенсивністю та об’ємом випаровування і транспірації води;

- фізичними властивостями грунту – механічним складом, структурою, станом поверхні, щільністю, кількістю пор аерації, їх температурним режимом і режимом вологості;

- фізичними властивостями газів – швидкістю їх дифузії;

- фізико-хімічними реакціями у грунтах по ланцюгу: поглинаючий комплекс – грунтовий розчин – газова фаза.

Сучасний склад земної атмосфери має біогенну природу. Велику роль у формуванні атмосфери відіграє газообмін між приземним шаром і грунтом. Склад атмосферного повітря в об’ємних одиницях (%):

азот (Na) – 78.08

кисень (О2) – 20.95

аргон (Ar) – 0.93

вуглекислий газ (СО2) – 0.03

Грунтове повітря відрізняється динамічністю. Найбільш рухомими в грунтовому повітрі є О2 і СО2. Їх вміст коливається і залежить від інтенсивності споживання О2 і продукування СО2 живими організмами, а також швидкістю газообміну між грунтом і атмосферою.

В грунтовому повітрі може бути СО2 в сто разів більше ніж в атмосферному, а кількість О2 може знижуватись до 10%. В орних, добре аерованих грунтах кількість СО2 в грунтовому повітрі – 1-2%, а О2 – 18%. Кількість азоту в грунтовому повітрі мало відрізняється від атмосферного.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 1223 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...