Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Historie rekonstrukční transformace



Na prvním obrázku je jedna z prvních rekonstrukčních transformací sošky z Avdějeva s diagonálními ozdobnými pásy. Na této transformaci jsem si pod vlivem silného kulturního zastínění nedal tu mravenčí práci, abych se snažil rozlišit ryté čáry od prasklin na fotografiích a přimíchal jsem do vyobrazení jako řešení dva náhrdelníky. Neakceptoval jsem zde ani gravettienský kánon a tak má mnou vytvořená žena nahoře menší pánev a dole je širší v kyčlích. Nákrčník a bederní pás jsem však už tehdy interpretoval poměrně dobře a i sestřih vlasů odpovídá východoevropské gravettienské tradici.

Na druhém obrázku vpravo vidíme další z předešlých variant rekonstrukční metamorfózy ženy z Avdějeva. Celková kompozice této varianty odváděla pozornost od diagonálních pásů. Ty byly na definitivním obraze pak zvýrazněny barvou a také zmizela pánevní oblast ženy. Tím se můžeme detailněji seznámit s ozdobnými pásy.

Kostěnki - typický východní střih (rekonstrukční metamorfóza)

Rekonstrukční metamorfóza typického kostěnkovského sestřihu z východní Evropy je dokladována na řadě sošek. Tato soška nese naprosto jasnou informaci o kratším sestřihu vlasů.

Avdějevo (rekonstrukční transformace)

Soška nese pro specialisty velmi dobře čitelnou informaci o složitější úpravě vlasů. Laik však pukliny ve slonovině nedovedl rozlišit od umělých čar. Soška je tedy upravena tak, aby matoucí pukliny byly jen naznačeny. Copy jsou evidentní také u maltsko-bureťskéko materiálu.

Více informací o gravettienských venuších naleznete na Personě gravettienu - http://tvarpraveku.wz.cz/

POSLEDNÍ FÁZE MLADÉHO PALEOLITU

POSTGRAVETTIEN (kolem 16 000 let)





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 784 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...