Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Ефективність роботи практикуючого психолога значною мірою залежить від дотримання ним правил і норм професійної етики. Особливо це стосується шкільної практики, адже ні для кого не таємниця, що багато особистіших процесів, які протікають в учнів у цей період, мають незво-ротний характер. Шкільний психолог має справу з найтон-ипш об'єктом — внутрішнім світом дитини, підлітка. Його покликання — захищати інтереси школяра, сприяти розвиткові його особистості. І тут, звичайно, ніяк не обійтися без чітко окреслених меж, в яких контакти психолога з усіма учасниками навчально-виховного процесу залишаються теплими, бажаними, цілющими.
На жаль, далеко не всі проблеми, з якими стикається практикуючий психолог у школі, мають однозначне тлумачення і можуть бути точно регламентовані. Досить часто самі лише почуття та інтуїція підказують психологові найбільш правильне рішення в тій чи іншій ситуації або застерігають °го від поспішних і помилкових учинків. Отож суттєво важливе значення мають індивідуальна етична свідомість психо-
лога, його почуття відповідальності, професійна компетентність, особисті моральні властивості.
Шкільні психологи завжди повинні дотримуватися професійних етичних принципів і не дозволяти іншим впливати на себе з метою порушити ці принципи. Щоб уникнути таких неоднозначних ситуацій і сприяти більш ефективній діяльності психолога в системі освіти, у 1990 р. був прийнятий Етичний кодекс психолога (див. Додаток 3).
Етичний кодекс насамперед передбачає застосування таких загальних етичних принципів: повага до особистості, захист людських прав, почуття відповідальності, чесність та відвертість стосовно клієнта, обережність щодо використання методів і процедур, професійна компетентність, твердість у досягненні мети втручання, наукове обгрунтування останнього. Тобто мова йде про те, що всі люди мають право на особисту недоторканність та на її непорушність. Тому психологи повинні проявляти особливу обережність в тих аспектах своєї роботи (чи своєї натури), які можуть бути загрозою особистій недоторканності клієнта.
Психологи працюють на підставі наукових знань та набутого досвіду з метою поглибити уявлення людей про себе, сприяти самовизначенню особистості, покращити умови життя і навчання підростаючого покоління, зменшити кількість конфліктів і стресових ситуацій у школі. Щоб досягти цього, вони мають бути обізнаними з новими науковими й професійними дослідженнями у своїй галузі, постійно підвищувати власну компетентність. Але цього не досить. Справа в тому, що психолог, котрий практикує в системі освіти, повинен усвідомлювати свої сильні й слабі сторони, щоб реально оцінити, які завдання він може взяти на себе, а які ні. Слід також пам'ятати про те, що жодний кодекс не в змозі охопити всі можливі ситуації і дати рецепти поведінки професіонала, тому в своїй діяльності він повинен керуватися передусім глибоким психологічним розумінням суті різноманітних явищ, & взаємозв'язків і взаємозумовленості, особливостей поведінки всіх учасників навчально-виховного процесу, а головне — позитивною рефлексією власних дій і вчинків, котрі мають бути підкорені головній меті психологічної служби в школі — сприяти всебічному й гармонійному розвиткові особистості школяра, підвищувати психологічну готовність дітей до життя та праці
Усе це дає змогу визначити головний етичний пршппШ' який має пронизувати всю професійну діяльність пракгикук>-
II
ологів. рід був установлений ще Гіппократом сто-чЯХ ^лікарської етики — "Не зашкодь!" Цій заповіді мають впорядковуватися всі інші морально-етичні норми, до неї Ш^якчас повинні "приміряти" свої дії та вчинки практи-^очі психолога, в якій би сфері вони не працювали.
Тепер детальніше зупинимося на тлумаченні принципів,
. увійшли до Етичного кодексу психолога, та можливостях "застосування в межах шкільної практики. Одразу зауважимо що в умовах навчального процесу вони можуть набувати нових форм і специфічного змісту.
Відповідальність. Звичайно, кожному психологові добре відомо, що він несе особисту відповідальність за свою роботу ха її можливі антигуманні наслідки, за надійність використовуваних методик та об'єктивність обробки даних. Цей принцип є обов'язковим для фахівця в усіх напрямах його діяльності — психодіагностиці, психокорекції, психопрофілактиці тощо. З погляду застосування цього принципу в системі освіти слід наголосити на особливій відповідальності шкільного психолога перед дітьми, а також іншими учасниками навчально-виховного процесу — вчителями та батьками. Мова йде про те, що коли інтереси дитини, які насамперед має обстоювати психолог, вступають у протиріччя з інтересами інших дітей чи дорослих, психолог повинен виконувати свої функції з максимальною неупередженістю. Персональна відповідальність психолога перед дітьми полягає також у збереженні даних психологічних обстежень у таємниці або в пе-реданні їх третім особам лише з особистого дозволу самих дітей. На превеликий жаль, цей пункт часто порушується психологами.
Компетентність. Основний зміст цього принципу полягає в тому, що практикуючий психолог повинен постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності, поповнювати свої знання про нові наукові досягнення в галузі його діяльності. Психолог має брати на себе лише ті завдання, для виконання яких він має відповідну освіту та володіє методами їх реалізації. У разі надсильності завдання він повинен попередити про це клієнта і передати вирішення його проблеми компетентному спеціалістові або допомогти людині налагодити контакт з професіоналами, які можуть забезпечити адек-^тну Допомогу.
Психолог не має права використовувати методи й проце-РИ які не пройшли достатньої апробації або не повністю
:1
відповідають науковим стандартам. У протилежному випадку він зобов'язаний попередити про це зацікавлених осіб і бущ особливо обережним у своїх висновках та рекомендаціях. При інтерпретації даних психологічного обстеження йому слід уникати пояснень щодо структури тесту чи його змістових проявів.
Психолог не має права передавати психодіагаостичні, психотерапевтичні чи психокорекційні методики для користування некомпетентним особам і зобов'язаний запобігати використанню методів психодіагностики професійно не підготовленими людьми.
При прийомі на роботу в навчально-виховний заклад психолог повинен попередити адміністрацію, що в межах своєї професійної компетенції буде діяти незалежно, а професійне втручання в його діяльність може здійснюватися лише органом психологічної служби, якому психолог методично підпорядковується. Також слід звернути увагу зацікавлених осіб на необхідність зберігати таємницю психологічних досліджень і дотримуватись етичних правил даного Кодексу.
Слід зазначити ще один нюанс, який стосується принципу компетентності. Якщо психолог має особисті проблеми, які заважають виконанню його фахових обов'язків і є показником професійної непридатності, він звертається за допомогою до інших фахівців і свідомо коригує власні недоліки.
Психолог не повинен давати індивідуальні поради і виголошувати судження, не маючи вірогідних знань про обстежуваного або ситуацію, в якій той перебуває.
Благополуччя клієнта, обстежуваного. Робота практикуючого психолога в системі освіти спрямована передусім на досягнення виключно гуманних цілей, які передбачають зменшення обмежень на шляху вільного інтелектуального й осо-бистісного розвитку кожної дитини.
Під час роботи з дітьми психолог суворо дотримується принципу добровільної участі дитини у стосунках з ним, утримується від зайвих обстежень та поспішних висновків, дуже обачно висловлюється щодо питань норми і патології.
Усю свою роботу психолог проводить на основі безумовної поваги гідності та недоторканності особистості дитини, активно захищає її права, визначені Загальною декларацією прав людини та Декларацією прав дитини. Він завжди керується принципом чесності й відвертості, виступає одним із головних захисників інтересів дитини перед суспільством, якщо вони кимось порушуються. Психолог також зобов'я-396
«ттй інформувати свої професійні об'єднання про помічені заний ^рущеннл прав дитини іншими особами та випадки юго ставлення до дітей.
І^яарепггі, останнє, що, на наш погляд, має певний стосу-' цього принципу. Психолог не повинен брати участь у
/що якимось чином обмежує розвиток дитини, її людську 1«ободу фізичну й психологічну недоторканність. Особи, по-° йені у цьому найтяжчому порушенні професійної етики, мають Позбавлятися права працювати з дітьми назавжди.
Конфіденційність. В Етичному кодексі цей принцип розглядається переважно з боку невтручання в особисте життя клієнта. Стосовно ж шкільної практики він більшою мірою пов'язаний із нерозголошенням даних психологічних досліджень. Психологи системи освіти ведуть дебати з приводу того, в якій мірі та в якому вигляді результати різних досліджень можуть бути пред'явлені самій дитині, і особливо, адміністрації школи та вчителям. Мова йде про ті випадки, коли у здійсненні психокорекційних програм беруть участь вчителі або інші фахівці (логопеди, медики). У таких випадках, на нашу думку, доречно порадити психологам застосувати відомий принцип "необхідності й достатності", міру яких знову ж таки має визначити сам психолог. Звичайно, в узагальненому вигляді та у формі рекомендацій результати досліджень можуть бути повідомлені й адміністрації школи (для вирішення стратегічних питань), і на батьківських зборах (з метою оптимізації сімейного виховання). Однак і тут психолог повинен бути впевнений, що його інформація буде використана виключно для досягнення корекційних цілей, а не на шкоду дитині.
При проведенні обстежень психологові слід знати, що діти підліткового і старшого шкільного віку мають право на індивідуальну психологічну консультацію за відсутності третіх осіб, включаючи вчителів, батьків та ін. Але психолог і не повинен перешкоджати тому, щоб обстеження чи консультування дорослої дитини за її бажанням проводилося за присутності інших. Про результати обстеження, як уже наголошувалося, психолог може повідомляти третіх осіб лише за згоди самих дітей. При цьому старші школярі дуже часто цікавляться своїми психологічними властивостями та вимагають від психолога даних діагностики. У таких випадках психолог може повідомити їм певну частину інформації, але обов'язково в ЩДивідуальному порядку і здебільшого стосовно питань самовиховання та профорієнтації. Зрозуміло, ці дані не повинні
матеріальний рівень сім'ї, специфічні економічно-географічні умови оточення, природжені патології тощо). Якщо до такої дитини будуть застосовуватися психокорекційні методи, це може спричинити негативні наслідки. У такому випадку психолог має діяти іншим чином: звернутися до відповідних організацій з конкретними науково обгрунтованими пропозиціями щодо вирішення проблеми та вимагати реальної допомоги у своїй роботі.
Трапляються випадки, коли учень, з яким необхідно проводити психокорекційну роботу, не бажає спілкуватися з психологом, уникає зустрічей з ним. Тут психолог має проявити наполегливість, причому в украй тактовній і ввічливій формі з урахуванням вікових та шдивідуальних особливостей даної дитини. Обов'язковою умовою успішного розв'язання проблеми є залучення авторитетних для даного учня вчителів, товаришів та його батьків.
Багато неприємних ситуацій виникає у зв'язку з розголошенням даних психологічного обстеження. Психологам слід постійно пам'ятати, що на побутовому рівні фізичні хвороби вважаються нещастям, яке не залежить від людини, тоді як психічні відхилення пов'язуються саме з особистісннми недоліками, винуватцем яких є сама людина або її близькі родичі Отож і приходять до школи батьки зі скаргами на те, що психолог сказав про якісь особисті недоліки їхньої дитини або критикував їхню манеру сімейного виховання. Неважко зрозуміти, що від цього падає авторитет не тільки даного психолога, а й узагалі психологічної служби як такої. Тут доречно нагадати один із іфинцшгів психологічного консультування — доброзичливе й безоцінкове ставлення до клієнта. В застосуванні до шкільної практики він має бути нормою щоденної поведінки психолога: не наклеювати ярликів, не ділити дітей на хороших та поганих і вимагати того ж від педагогів.
Таким чином, розглянувши морально-етичні принципи діяльності практикуючих психологів і деякі ситуації та випадки їх застосування у шкільній практиці, слід наголосити, що з етичного боку від шкільного психолога вимагається передусім глибоке розуміння суті навчальяо-виховного процесу, б ливсстей поведінки та взаємовідносин усіх його учасників.
й завдання
1. В чому полягає необхідність дотримання етичних прин
ципів практикуючими психологами?
2. Які загальні принципи входять до Етичного кодексу пси
холога?
3. Обгрунтуйте зміст головного етичного принципу психо
лога.
4. Які'особливості застосування принципів відповідальності,
компетентності, конфіденційності для психологів системи
освіти?
5. Перелічіть інші етичні принципи та розкрийте можливості
їх застосування у практичній діяльності.
6. Назвіть типові ситуації та випадки, в яких важливе значен
ня має дотримання психологом етичних норм.
Література
Лбрамова Г. С. Введение в практическую психологию. Москва, 1994.
Етичний кодекс психолога. Тернопіль, 1996.
Зтические стандарти для психолога // Вопр. психологии. 1990. № 5.
Профессиональньїй кодекс зтики для психологов // Там же. № 6.
Зтические принципи скандинавских психологов // Там же. 1989. № 1.
Овчарова Р. В. Справочная книга школьного психолога. Москва, 1993.
Рабочая книга школьного психолога / Под ред. И. В. Дубровиной. Москва, 1995.
10. ПРОБЛЕМИ
Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 2412 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!