Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Фінська школа менеджменту — одна з наймолодших у світі. Вона є важливим фактором економічних успіхів країни. Найвідоміпіими авторами сучасного фінського менеджменту є Тімо Санталайнена, Еєро Воутілайнена, Пертті Порреніє, Йоуко X. Ніссена та ін. Вони сформували концепцію менеджменту, яка спрямовує управлінців на результативність. Управління за результатами еволюційно змінило систему управління за цілями. Фінські спеціалісти розглядають управління як взаємодію між керівниками та підлеглими, гармонійне поєднання всіх ресурсів з метою виконання завдань та досягнення цілей організації.
Управління за результатами — сукупна система управління, мислення і розвитку, за допомогою якої досягаються цілі, визначені та узгоджені всіма працівниками організації.
Така система забезпечує ефективне використання творчих здібностей, умінь, потенціалу працівників, їх кваліфікації. Вона стимулює трудову діяльність, сприяє досягненню конкретних результатів. Праця в такій системі не є примусовою, її зміст та результати визначаються в процесі управління персоналом організації.
Особливості керуючої системи у фінському менеджменті. Донедавна у Фінляндії вважалося, що керівник повинен орієнтуватись на максимізацію трудового внеску підлеглих працівників. Такого керівника характеризували:
— постійний вплив на підлеглих і колег;
— використання традиційних принципів управління;
— намагання використовувати авторитарний стиль;
— застосування ринкових технологій навіть у нестандартних ситуаціях;
— привласнення чужих ідей;
— постійна турбота про власну кар'єру;
— вузька спеціалізація;
— несприйняття критики;
— уникнення прямих контактів з підлеглими;
— уникнення ризику тощо.
Поява нового типу керівника, націленого на результати, характеризується активною спрямованістю управлінців на досягнення ефективності. Такому менеджерові властиві:
— врахування в управлінській діяльності факторів внутрішнього та зовнішнього середовищ;
— формування продуманих принципів управління;
— делегування значної частини повноважень і відповідальності підлеглим;
— застосування ситуаційного підходу;
— врахування обставин, що впливають на організацію;
— створення підлеглим можливостей для самореалі-зації;
— заохочення підлеглих до сприйняття високих цілей;
— ефективне використання робочого часу;
— намагання постійно отримувати різносторонні знання, навички, вміння;
— готовність до ризику та відповідальності тощо;
— демократизація стилю керівництва.
Фінська школа підготовки та перепідготовки менеджерів за останні два десятиліття досягнула міжнародного рівня. При цьому успішну діяльність керівника забезпечують:
— вміння досягати мети;
— висока працездатність і дисциплінованість;
— здатність відповідати за свою роботу;
— уміння приймати ризиковані рішення;
— готовність до змін та розвитку;
— використання демократичного стилю управління, який базується на співпраці й турботі про працівників;
— вміння швидко приймати рішення і стратегічно мислити;
— здатність впроваджувати внутрішні та зовнішні зміни, управляти ними і ефективно використовувати їх;
— налагодження системи соціального захисту;
— постійне самовдосконалення, хороша фізична та психологічна підготовка;
— уміння правильно розподіляти і використовувати час;
— здатність до мотивування себе та підлеглих тощо.
Особливості керованої системи у фінському менеджменті. Функціонування керованої системи організації грунтується на усвідомленні того, що в умовах управління за результатами ініціативний і творчий персонал є найціннішим ресурсом. При цьому вихідними є такі положення:
— кожна людина прагне досягнути успіху в роботі;
— працівники у своїй основі є доброзичливими та володіють різноманітними здібностями;
— більшість працівників прагне до відповідальної роботи;
— працівники краще виконують ту роботу, яка їм подобається і є цікавою;
— працівники постійно прагнуть розвиватись і самовдосконалюватись;
— у кожного працівника є невикористаний потенціал і творчі здібності.
З метою максимального використання творчих здібностей працівників менеджери лише окреслюють їм рівень результативності, якого необхідно досягнути, після чого підлеглі самостійно обирають шляхи та засоби виконання завдань і досягнення цілей.
Процес управління за результатами починається з планування, яке поділяється на стратегічне, річне та планування графіків роботи. Стратегічне планування полягає у визнанні ідеї результативного підходу в діяльності організації, аналізі сильних і слабких внутріорганіза-ційних сторін та зовнішніх умов. При цьому розробляють прогноз на 10—15 років, визначають цілі на 3—5 років, формуючи на цих засадах стратегію управлінської діяльності (наприклад, підвищення конкурентоспроможності). Річне планування зосереджене на основних аспектах ресурсного забезпечення, інвестиціях, надходженнях, витратах. На рівні індивіда планується використання часу для довготривалих, систематичних та одноразових робіт.
Усі види планування спрямовані на визначення ключових результатів, які поділяють на такі групи:
— результати комерційної діяльності (доходи і оборот підприємства, покриття видатків, рентабельність,
інвестиції, змінні та постійні витрати тощо);
— результати функціональної діяльності (кількість і якість виробленої продукції (наданих послуг), ефективність використання енергії та сировини, рівень використання виробничих потужностей та ін.);
— результати підтримки (внутрішні: атмосфера в організації, використання робочого часу і засобів комунікації, ототожнення працівників з організацією; зовнішні: характеристика підприємства, номенклатура й асортимент продукції (робіт, послуг), відносини зі споживачами, органами державної влади, конкурентами, постачальниками тощо).
Процес планування налагоджено так, що навесні передбачають результати, яких необхідно досягнути в майбутньому році, а восени розробляють заходи щодо їх досягнення.
Організування полягає у спрямованості справ і діяльності людей на досягнення ключових результатів. При цьому керівники повинні забезпечити оптимальний рівень делегування повноважень та відповідальності. Система управління за результатами, передбачаючи задоволення потреб соціальних, у причетності, самовираження, поваги, успіху та інших, фактично вирішує проблему мотивування.
Значну увагу у фінському менеджменті зосереджують на контролюванні кінцевих та проміжних результатів, рівні виконання передбачених планами заходів. За такої системи управління двічі на рік проводять бесіди, дискусії щодо оцінки досягнутих результатів на всіх рівнях організаційної структури управління. Керівник та його підлеглі визначають, наскільки обґрунтовано були доведені ключові показники, чи сприяють вони досягненню цілей, а відтак оцінюють відповідність завдань необхідному рівню (завищеному чи заниженому), перевіряють досягнуті результати. На засадах формування в колективі спільної думки про досягнуті результати розглядають причини, що завадили досягненню ключових показників, вивчають можливості досягнення вищих результатів у майбутньому. Це здійснюється в умовах регулювання. Досягнення кожного ключового результату і виконання завдання оцінюється окремо, на підставі чого роблять висновки, що безпосередньо впливають на реалізацію функції регулювання. Залежно від виявлених недоліків регулювання здійснюють негайно, після деяких з'ясувань чи наступного року.
У системі управління за результатами найпоширенішими є такі методи менеджменту:
— стратегічний та річний план;
— план використання робочого часу;
— план кар'єри;
— план ключових результатів і цілей окремих працівників та ін.
Щодо керівництва, то система управління за результатами потребує, щоб керівник був демократичним, гнучким, здатним до співпраці, приділяв особливу увагу результату, довіряв працівникам, делегував їм значну частину повноважень, створював можливості для досягнення успіху та просування за службовою ієрархією. Робота такого керівника, на відміну від традиційних методів керівництва, що ґрунтуються на наказах, полягає у впливі на поведінку та дії підлеглих через їх мотивацію. Важливими при цьому є такі джерела впливу, як особиста здатність до управління, авторитет, що ґрунтуються на професіоналізмі та готовності до співпраці, а значення формального статусу зменшується.
Отже, фінський менеджмент, базуючись на концепції управління за результатами, значну увагу концентрує на визначенні ключових результатів; відповідній організації роботи з високим рівнем делегування повноважень та відповідальності; мотиваційних механізмах, закладених у самій системі; контролюванні поточних і кінцевих, планових та випадкових результатів; серйозному ставленні до регулювання. У системі управління за результатами персонал є пріоритетним ресурсом, який володіє значним потенціалом, здібностями, прагненням до самореалізації та здатний самостійно формувати засоби для досягнення ключових показників. У цій системі також виділено новий тип орієнтованого на результативність керівника.
Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 3186 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!