Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Методи нормалізації критеріїв



Модель відносної поступки інваріантна до масштабу вимірювання критеріїв, проте, в більшості випадків доводиться використовувати інші моделі, що мають сенс лише в нормалізованому просторі критеріїв, оскільки найчастіше масштаби виміру критеріїв неоднакові і виникає необхідність проводити нормалізацію критеріїв, тобто штучно приводити їх до єдиної міри.

Більшість методів нормалізації ґрунтується на введенні поняття «ідеальної якості», тобто вектора, який має ідеальне значення ефективності уu. Тоді вибір оптимального рішення стає рівнозначним найкращому наближенню до цього ідеального вектора уu = (y 1 u, …, ymu). Різні методи отримуємо залежно від того, що вважати ідеальним вектором і в якому сенсі розуміють «найкраще наближення».

Часто замість дійсної величини критеріїв розглядаються або їх відхилення від ідеального значення D yj = yjuyj, або безрозмірна величина критерію , вочевидь , .

При вирішенні багатокритеріальних задач оптимізації використовуються обидва способи перетворення масштабу. Проте для нормалізації може бути використаний лише другий, оскільки він не залежить від масштабу вимірювання критеріїв, не утискає права якого-небудь з критеріїв і приводить всі критерії до єдиного масштабу [0,1].

Розглянемо, залежно від способу вибору уu, основні способи нормалізації.

Спосіб 1. Ідеальний вектор якості визначається заданою величиною критеріїв .

Цей випадок досить рідкий, тобто визначення заданої величини критеріїв, як правило, пов'язане з серйозними труднощами, а її аргументація дуже суб'єктивна, що приводить до суб'єктивного оптимального рішення.

Спосіб 2.Як ідеальний вектор ефективності береться вектор, компонентами якого є оптимум альні значення локальних критеріїв. Наприклад для задачі, де всі критерії максимізуються буде вірним:

.

Далі замість абсолютної величини критеріїв вводиться їх відносна безрозмірна величина

, .

Недоліком цього способу нормалізації є те, що він істотно залежить від максимального можливого рівня критеріїв, визначуваного умовами задачі. Перевага автоматично віддається критерію з найбільшою величиною локального оптимуму і рівноправність критеріїв порушується.

Той же недолік має і спосіб Севіджу (принцип найменшого жалю).

Тут ідеальний вектор має такий же вигляд, але простір критеріїв трансформується в простір відхилень.

, .

і подальший вибір здійснюється на основі принципу мінімаксу. Цей спосіб також суттєво залежить від масштабу вимірювання критеріїв.

Спосіб 3. Туткомпонентами ідеального вектора служать точні верхні границі (sup)(або для задач мінімізації точні нижні границі (inf)) локальних критеріїв, що визначені на просторі рішень Y, а саме

,

і вводяться відносні критерії за формулами:

, .

Цей спосіб нормалізації є найбільш справедливим і не зачіпає «прав» жодного з критеріїв. Він до того ж об'єктивний і не залежить від масштабу критеріїв. Проте дуже часто цей спосіб непридатний, оскільки границею критеріїв є нескінченність. Правда, в цьому випадку можлива наближена реалізація даного способу нормалізації шляхом задавання деякого, достатньо високого рівня критеріїв.

Спосіб 4. Тут компонентами yu є максимально можливі відхилення критеріїв в умовах даної задачі:

, ,

або без обмежень

, .

При цьому способі потрібна спеціальна перевірка умов інваріантності до початку координат і масштабам вимірювання критерію принаймні для деяких принципів компромісу.

Спосіб 5. Тут нормалізація проводиться на одиничному гіперкубі таким чином. Вважають , , j Î I, або , , j Î I.

В цьому випадку також можливі порушення умов інваріантності до початку координат і масштабу вимірювання критеріїв для цілого ряду моделей.

Як видно, успішне вирішення проблеми нормалізації багато в чому залежить від того, наскільки точно і об'єктивно удається визначити ідеальну якість рішень, а нормалізація, по суті справи, зводиться до деякої трансформації простору критеріїв, тобто до вибору зручної і «справедливої» топології, в якій задача вибору рішення по декільком критеріям набуває строгого і ясного сенсу.

Таким чином, перетворення, повинні задовольняти таким вимогам:

- враховувати необхідність мінімізації відхилень від оптимальних значень за кожною функцією цілі;

- мати спільний початок відліку і один порядок зміни значень на всій множині допустимих альтернатив;

- зберігати відношення переваги на всій множині альтернатив, порівнянних за вихідними функціями цілі.

Найбільш поширеними, виходячи з вищевикладених способів, є перетворення

(3.10)

(3.11)

Розглянуті способи нормалізації припускають однакову важливість критеріїв, але в більшості випадків критерії нерівнозначні і тому необхідно враховувати пріоритети критеріїв.





Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 1233 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...