Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Фінансування - це залучення необхідних коштів для покриття потреби підприємства в основному і оборотному капіталі



Джерела фінансування поділяються на власні та залучені кошти.

До залучених коштів належать:

· банківські кредити;

· позики інших підприємств;

· кошти від випуску векселів та інших боргових зобов'язань;

· кошти від емісії та реалізації цінних паперів, які належать підприємству;

· іноземні інвестиції.

Підприємствам завжди загрожує «криза ліквідності», тобто нестача коштів для сплати за фінансовими зобов'язаннями (погашення і сплата %-ків за позики), сплати рахунків постачальників, орендної плати та плати за комунальні послуги тощо.

Підприємствам може загрожувати навіть банкрутство, якщо вони не будуть спроможні сплатити свої договірні зобов'язання. Тому необхідно складати на підприємствах фінансові плани, щоб оцінювати поточні і майбутні фінансові потреби.

Фінансовий план, тобто доходи, витрати, очікувані фінансові результати в плановому періоді, за схемою, що відповідає положенням (стандартам) бухгалтерського обліку [П(с)БО] складається за видами діяльності:

· операційної,

· інвестиційної

· та фінансової.

Операційна діяльність - це основна діяльність підприємства, пов'язана із виробництвом і реалізацією продукції. У процесі планування визначається: дохід від реалізації продукції та інший операційний дохід (наприклад, реалізація інших оборотних активів та ін.).

Витрати, пов'язані з основною діяльністю, розраховують за функціями:

· виробництво - визначається виробнича собівартість продукції;

· управління - розраховуються необхідні адміністративні витрати: оплата праці управлінців, витрати на зв'язок, амортизація нематеріальних активів, представницькі витрати та ін.;

· витрати на збут продукції - витрати на тару, рекламу та дослідження ринку (маркетинг), оплата послуг збутових, посередницьких організацій та ін.

Інвестиційна діяльність - це вкладання капіталу у підприємницьку діяльність для одержання прибутку в майбутньому.

Фінансова діяльність - діяльність, яка призводить до змін розміру та складу власного та позикового капіталу підприємства. У процесі планування доходу та витрат, пов'язаних із цими видами діяльності (інвестиційної та фінансової), встановлюють:

· дохід від участі в капіталі (інвестиції, спільна діяльність);

· інші фінансові доходи (прибутки) - дивіденди, відсотки та ін.;

· фінансові витрати (відсотки за кредит та ін.);

· витрати від участі в капіталі (від інвестицій, спільної діяльності);

· інші витрати.

Підприємствам важливо знати стан своїх фінансових ресурсів не тільки за певний період часу, а й на певну конкретну дату. Для цього існує оперативне фінансове планування, яке включає розробку та виконання таких оперативних планів:

· оперативного фінансового плану (балансу надходжень і видатків коштів);

· платіжного календаря;

· податкового плану;

· касового плану.

Оперативний фінансовий план складають на рік із розбивкою по місяцях (табл. 11.1)

Таблиця 11.1

Оперативний фінансовий план на рік

Місяць Надход-ження Видатки Сальдо (1)- (2) Залишок на початок місяця Залишок на кінець місяця (3)+(4) Резерв Надлишок або дефіцит (5)+(6)
             
план факт план факт план факт план факт план факт план факт план факт
січень                            
лютий                            
берез.                            
і т.і                            

У процесі планування проводиться порівняння майбутніх грошових надходжень у кожному місяці з сумами, призначеними до сплати і, таким чином, виявляється надлишок надходжень або дефіцит, визначається, коли у підприємства виникають тимчасово вільні фінансові кошти, а коли воно має додаткову потребу в них. Це дає фінансовому менеджеру можливість тимчасово вільні фінансові кошти вкласти на депозитні рахунки комерційних банків або інвестувати в цінні папери для одержання доходів, а в періоди, коли виникає додаткова потреба, - забезпечити залучення коштів і таким чином підтримувати стан ліквідності підприємства.

Платіжний календар складають на квартал із розбивкою по місяцях або на місяць із розбивкою по декадах. У ньому визначають очікувані грошові потоки за всіма напрямами й термінами їх використання На кінець кожного місяця визначають залишок коштів або їх нестачу. Надлишок грошових коштів свідчить про фінансову стійкість та платоспроможність підприємства.

У податковому календарі вказують перелік податків та дати їх сплати.

Касовий план є планом обігу готівки через касу підприємства. Своєчасна забезпеченість готівкою характеризує стан фінансових відносин між підприємством і трудовим колективом. До каси підприємства гроші надходять з розрахункового рахунка і призначаються для виплати заробітної плати працівникам у встановлений термін та інших виплат. Розрахунки надходжень і виплат проводяться при складанні касового плану.

В умовах самостійності підприємства можуть не складати окремо податковий і касовий плани, а включати їх позиції у платіжний календар.





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 1947 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...