![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Система наукових знань про освіту дітей з порушеннями слуху є складовою частиною спеціальної педагогіки.
Нормальна функція слухового аналізатора має особливу значущість для загального розвитку дитини. Стан слуху має вирішальний вплив на її мовленнєве і психічне становлення.
Медичні дослідження причин порушення слуху вказують на інфекційні захворювання, токсичні ураження, судинні розлади, механічні, акустичні або контузійні травми тощо. З урахуванням причин туговухість і глухоту підрозділяють на спадкову, вроджену і набуту.
Як вітчизняна, так і зарубіжна статистика свідчать, що число дітей з відсутністю або пониженням функції слуху постійно збільшується.
У зв'язку з цим необхідність існування і розвитку сурдопедагогіки є очевидною.
З медичною і педагогічною практикою тісно пов'язана диференціація контингенту осіб, що мають порушення слуху. Визнаючи важливість медичних класифікацій порушень слуху, сурдопедагоги завжди підкреслювали необхідність психолого-педагогічних класифікацій.
Р.М.Боскіс розробила наукове обґрунтування такої класифікації, запропонувавши критерії, які відображають своєрідність розвитку дітей з порушеннями слуху (ступінь ураження слухової функції; рівень розвитку мовлення при даному ступені ураження слухової функції; час виникнення порушення слуху).
Основою класифікації є такі положення.
1. Порушення слуху у дитини впливає на весь подальший хід її
психічного і мовленнєвого розвитку, призводить до виникнення цілої низки вторинних порушень, зокрема до порушення розвитку мислення, мовлення, пізнавальної діяльності.
2. Чим вищий рівень розвитку мовлення у дитини, тим більші можливості використання залишкового слуху. Здатність спиратися на залишки слуху, що підлягають зберіганню, більша у того, хто володіє мовленням.
3. Критерієм диференціації дітей з частковим порушенням слуху і глухих дітей є можливість використання слуху в спілкуванні. По цьому критерію проводиться розмежування туговухості і глухоти.
Глухота - це стійка втрата слуху, при якій неможливо самостійно опанувати мовленням і розбірливо сприймати його навіть на найближчій відстані від вуха. При цьому можуть бути збережені залишки слуху, що дозволяють сприймати гучні немовленнєві звуки і деякі звуки мовлення на близькій відстані.
Туговухість - це стійке пониження слуху, при якому можливе самостійне накопичення мінімального мовленнєвого запасу на основі залишків слуху, що збереглися, сприйняття мовлення хоча б на найближчій відстані від вушної раковини.
Важливо підкреслити, що в сурдопедагогіці замість терміну "туговухий" як правило використовують термін "слабкочуючий". Ступінь порушення слуху, час виникнення слухового порушення, педагогічні умови розвитку дитини після настання порушення слуху, індивідуальні особливості дитини відображаються на ступені і характері мовленнєвого розвитку.
Окрему групу відносно формування мовлення і його сприйняття складають пізніше оглухлі. Ці діти відрізняються тим, що до моменту настання у них порушення слуху вони володіли мовленням, що вже сформувалася.
На підставі педагогічної класифікації здійснюється диференційована спеціальна освіта для дітей, що мають різний ступінь порушення слуху і відповідний рівень мовленнєвого розвитку.
Як за кордоном, так і в Україні пропонуються дві основні педагогічні системи навчання глухих.
Новим напрямом у сурдопедагогіці є білінгвістичний підхід, який передбачає використання двох рівноправних і рівноцінних засобів освітнього процесу, - української мови в усній, письмовій і тактильній формі та української (або іншої) жестової мови. Обидві мови є рівними в спілкуванні між вчителями, що чують, і глухими учнями, батьками. В даний ч ас існує ще багато невирішених завдань в цій педагогічній сис-
темі: потрібно знайти оптимальне співвідношення жестової і словесної
мови в навчальному процесі, розробити дидактичні основи навчального
процесу на основі жестової мови, створити нову систему підготовки
сурдопедагогів для навчання глухих в умовах білінгвістичної педагогічної системи, розробити дидактичні і методичні підходи білінгвістичного навчання глухих дітей різного віку.
Другий напрям у навчанні глухих пов'язаний з навчанням їх словесній мові. Сурдопедагог, професор С.А.Зиков розробив нову комунікаційну систему. Глухі діти повинні в умовах навчання засвоювати мову як засіб спілкування, користуватися нею на всіх етапах навчання і в умовах соціальної взаємодії. Ця система передбачає, що засвоєнню мови повинно передувати практичне засвоєння словесних форм спілкування, у дітей треба розвинути "відчуття мови", яке може виникнути тоді, коли дитина знаходитиметься постійно середовищі, насиченому мовленням, Важливе місце в комунікативній системі навчання мовленню займає ідея розвитку спілкування як діяльності.
У вітчизняній (і зарубіжній) сурдопедагогіці та сурдопсихології виявлені основні характеристики розвитку слабкочуючих дітей. Суть їх розвитку полягає в тому, що його першопричина - біологічна, а наслідки - соціальні.
Під час вступу до школи у слабкочуючих дітей часто виявляються такі порушення мовлення:
1) недоліки вимови;
2)обмежений запас слів;
3)недостатнє засвоєння звукового складу слова, яке виражається не тільки в неточностях вимови, але і в помилковому написанні слів;
4)неточне розуміння і неправильне вживання слів;
5) недоліки граматичної будови мовлення:
а) неправильна побудова речень;
6) неправильне узгодження речень;
6)обмежене розуміння усного мовлення;
7)обмежене розуміння прочитаного тексту.
Необхідність подолання порушення розвитку потребує соціального за своєю природою, цілісного впливу на особистість слабкочуючих учнів у спеціально організованому освітньо-виховному процесі. Спеціальним він є в тому сенсі, що спирається не тільки на досягнутий рівень розвитку, але і на компенсаторні можливості. Такий вплив передбачає створення особливих умов, які дозволять максимально підсилити компенсаторний фонд з метою подолання наслідків дефекту, виправлення порушеного ходу становлення особистості, її соціальних зв'язків, всіх сторін її психіки,
Завдяки спеціальному навчанню формується мовлення і понятійне мислення, словесна пам'ять, створюються умови для розширення можливостей компенсації дефекту як за рахунок розвитку і використання слухових даних, так і завдяки іншим аналізаторам, що підлягаючих зберіганню.
Школа для слабкочуючих і пізніше оглухлих дітей забезпечує своїм вихованцям загальноосвітню підготовку на цензовому рівні, що відповідає нормативним вимогам Державного освітнього стандарту. Відповідність цензовому рівню досягається при дотриманні особливої змістової і методичної спрямованості навчального процесу, в основу якого покладений корекційно-розвивальний принцип навчання.
У спеціальному педагогічному процесі повинна забезпечуватися полісенсорна основа навчання слабкочуючих дітей. У зв'язку з цим в навчальний процес включені: робота з розвитку навичок читання з губ (з опорою на зорову і слухо-зорову основу з залученням тактильно-вібраційної чутливості); спеціальні заняття з техніці мовлення, що формують рухову, кінестетичну базу мовлення в єдності з розвитком оп-тико-акустичних мовленнєвих уявлень; робота з розвитку і використання залишкового слуху.
Письмо і читання для слабкочуючих є найповноціннішим засобом оволодіння мовленням. Специфічна роль писемного мовлення і як засобу розвитку пізнавальної діяльності учнів.
Значна роль наочних засобів (сюжетних картин, макетів, муляжів, відеоматеріалів) у зв'язку з тим, що вони повинні не стільки ілюструвати навчальний матеріал, скільки наочно розкривати його зміст. Особливого значення набувають наочно-дієві засоби і прийоми, що допомагають формуванню уявлень і понять спочатку на наочно-образному, а потім і на абстрактному рівні узагальнень. До них відносяться цілеспрямоване створення ситуацій, інсценування, драматизація, пантоміма,
Всі ці засоби зазвичай використовуються у поєднанні зі словесними засобами навчання.
У загальноосвітній школі нерідко можна зустріти слабкочуючу дитину, яка зовні нічим не відрізняється від інших учнів. Але навіть незначний ступінь пониження слуху може слугувати перешкодою до засвоєння читання і письмової мови в звичайних умовах навчання. Наявними є типові відхилення в письмі слабкочуючих, порушення вимови в цих випадках не дуже помітні, але звертає на себе увагу деяка нечіткість артикуляції і своєрідний акцент, неповне оволодіння звуковим складом слова, що виражається в неточній вимові тих елементів слова, які повністю не охоплюються слуховим сприйняттям дитини.
Виявлене у дитини зниження слуху повинно бути компенсоване слухопротезуванням, дитина сидить у класі за першою партою праворуч від педагога спиною до вікна. її треба забезпечити педагогічною допомогою спеціаліста-сурдопедагога, а вчитель повинен дотримуватися певних вимог:
• не повертатися спиною до дитини, яка не чує, під час усних пояснень;
• завжди знаходитися обличчям до джерела світла;
• говорити в нормальному темпі, не підвищувати голос, не закривати руками нижню частину обличчя;
• стежити за тим, наскільки учень розуміє мову;
• постійно контролювати засвоєння програми навчання і надавати у разі потреби допомогу дитині.
Вчитель повинен допомогти дитині ввійти в колектив дітей, що чують, створити умови для налагодження дружніх стосунків.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 2704 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!