![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Наука про виховання і навчання дітей з порушеннями зору - тифлопедагогіка. Залежно від ступеня порушення зору вони поділяються на сліпих і слабкозорих. В осіб з порушеннями зору виникають специфічні особливості діяльності, спілкування і психофізичного розвитку.
Втрата зору формує своєрідність емоційно-вольової сфери, характеру, тілесного досвіду, У людей, які не бачать виникають труднощі в грі, навчанні, оволодінні професійною діяльністю. Своєрідність поведінки сліпих позначається на розвитку в них негативних рис характеру: невпевненості, пасивності, схильності до самоізоляції, в інших випадках - підвищеній збудливості, дратівливості, що переходить в агресивність. Формування пізнавальних процесів відбувається нормально, але в інтелектуальній діяльності переважає розвиток абстрактного мислення.
В умовах спеціального навчання формуються адекватні прийоми і способи використання слухового, шкіряного, нюхового, вібраційного і інших аналізаторів, що становлять сенсорну основу розвитку психічних процесів.
Система компенсаторної перебудови на первинному етапі навчання створює умови для правильного відображення навколишнього світу в наочно-дієвій формі, а у міру накопичення соціального і побутового досвіду - і в словесно логічній формі за допомогою систем аналізаторів, що підлягають зберіганню в організмі сліпої дитини.
Великого значення в сприйнятті і пізнанні навколишньої дійсності у
сліпих і слабкозорих набуває дотик. Тактильне сприйняття забезпечує отримання комплексу різноманітних відчуттів і допомагає визначати форму, розміри, встановлювати пропорційні відносини.
Разом з дотиком у сліпих і слабкозорих в різних видах діяльності важливу роль відіграє слухове сприйняття і мовлення.
За допомогою звуків сліпі і слабкозорі можуть вільно визначати наочні і просторові властивості навколишнього середовища. Високий рівень розвитку просторового слуху у осіб з порушеннями зору обумовлений необхідністю орієнтуватися в умовах різноманітного звукового поля.
Успішність оволодіння різними видами діяльності залежить від високого рівня розвитку наочно-образних уявлень, просторового мислення, просторового орієнтування. Для сліпого через порушення можливості сприймати і аналізувати простір завдяки зору, складно витримувати напрям, визначати своє місце в просторі, долати або обходити перешкоди.
Сліпота і слабкозорість мають і соціальні наслідки. Домашнє виховання і навчання дитини при порушенні зору має свої особливості.
Школи для сліпих і слабкозорих є складовою частиною єдиної державної системи спеціальної освіти і функціонують на основі принципів, властивих цій системі навчання і виховання.
Школи для сліпих і слабкозорих дітей повинні виконувати такі функції: навчально-виховну, корекційно-розвивальну, санітарно-гігієнічну, лікувально-реабілітаційну, соціально-адаптаційну і профорієнтаційну. Для навчання і виховання дітей з порушеннями зору є розвинена мережа спеціальних шкіл. При деяких загальноосвітніх школах є класи охорони зору.
Школи для сліпих і слабкозорих (спеціальні (корекційні) школи III і IV видів) складаються з трьох ступенів: І ступінь - початкова школа, II ступінь - неповна середня школа, III ступінь - середня школа.
На І ступені виявляються індивідуальні можливості вихованців. Ко- рекційна спрямованість освітнього процесу здійснюється на уроках з загальноосвітніх предметів, а також на заняттях з соціально-побутового орієнтування, розвитку зорового і дотикового сприйняття, з просторового орієнтування, ритміки, лікувальної фізкультури, логопедії, з формування навичок спілкування. Це сприяє набуттю вихованцями специфічних умінь і навичок, прийомів самоконтролю і самоперевірки, здійснюються заняття з елементарного соціально-побутового орієнтування. Заповнюються прогалини дошкільної освіти, розширюються знання про навколишній світ специфічними для даної категорії вихованців способами.
На II ступені загальної освіти проводиться робота з подальшого формування корекційно-компенсаторних навичок відповідно до віку
вихованців, продовжуються корекційні заняття, збільшується обсяг занять з розвитку навичок спілкування, соціально-побутового та просторового орієнтування, що сприяє їх соціальній реабілітації, адаптації і інтеграції в середовище зрячих.
На III ступені загальної освіти завершується навчання з загальноосвітніх предметів (відповідно до навчальної програми), удосконалюються навички вихованців з орієнтування в просторі і створюються умови для свідомого і активного включення їх в життя суспільства.
Навчання вихованців з порушеннями зору здійснюється з широким використанням тифлоприборів і спеціального устаткування з урахуванням структури зорового дефекту, ступеня і характеру порушення зору. При цьому навчання незрячих базується на використанні дотикового і зорово-дотикового сприйняття. Основою навчання є система Брайля.
Використовується нестандартний дидактичний матеріал і особливі засоби наочності, що дозволяють розширити межі доступності навчальної і іншої інформації.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 958 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!