![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
У момент народження мозок людини являє собою досить незрілий орган, на формування якого потрібно не менше двадцяти двох місяців (з моменту зачаття), тобто дев'ять місяців вагітності і майже весь перший рік життя. До трьох місяців дитина повинна виразно реагувати на такі зовнішні подразники, як звук брязкальця {повертає голову), материнський голос (повертає голову і посміхається у відповідь на посмішку) і ін. Крім того, дитина сама намагається вимовляти деякі ізольовані звуки (частіше голосні, що не потребують складної роботи мовленнєвого апарату). Якщо цього не відбувається, варто негайно звернутися до лікаря на предмет детального обстеження, куди входять такі процедури: загальний аналіз крові і сечі (на предмет загального стану організму), результати аналізу крові на фенілкетонурію, УЗІ головного мозку й ін.
До половини першого року життя дитина опановує вимовляння деяких найбільш легких приголосних. До таких відносяться вибухові звуки (б, п, д). Приголосні вимовляються в сполученні з вже засвоєними голосними, але поки що це відбувається не осмислено.
Необхідно пам'ятати, що діти розвиваються по-різному. Буває, що
фізичний розвиток випереджає розумовий, і навпаки. Дитина, яка багато часу проводить у фізичних іграх, певно, опанує мовлення трохи пізніше. Крім того, дуже багато залежить і від умов життя маляти. Якщо йому приділяється багато уваги, якщо батьки з ним спілкуються, якщо словниковий запас батьків досить широкий, а слововживання правильне, то в переважній більшості випадків оволодіння мовленням відбувається швидко і без серйозних утруднень. Якщо ж однорічна дитина не сприймає мовлення на слух, не намагається вимовляти ізольованих звуків і звукосполучень, не розуміє простих висловлювань, то це вважається симптомом більш серйозних проблем.
Дитина починає самостійно будувати розгорнуті речення до трьох років, хоча не є патологією як занадто раннє мовлення (у півтора року), так і запізнене (але не пізніше чотирьох). При цьому необхідно пам'ятати, що через різні умови життя і виховання діти розвиваються по-різному. Тому основним критерієм оцінки мовленнєвого розвитку дитини є не продуктивна мовленнєва діяльність (побудова речень, активне говоріння й ін.), а рецептивна (ступінь розуміння слів і їхніх значень). Менш говіркі діти надалі з більшою легкістю опановують навички письма, ніж їх комунікабельні однолітки. Умови, в яких виховується дитина, також мають велике значення. Необхідно, щоб дитина з самого раннього віку чула правильне мовлення, не зіпсоване імітацією нібито дитячої мовлення (сюсюкання, гаркавість). Незабаром дитина починає копіювати ту манеру мовлення, яку вона чує частіше, і тому неправильне мовлення дорослих призводить до порушень, що, не будучи серйозними, проте важко піддаються корекції. Крім правильності, необхідні ще компоненти - виразність, чіткість вимовляння і багаторазовість повторень.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 548 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!