Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Питання для самоконтролю. Якими особистими якостями має володіти підприємець у сучасних умовах?



Якими особистими якостями має володіти підприємець у сучасних умовах?

Які ділові якості підприємця, на Ваш погляд, є вирішальними на сьогодні?

Чому є доцільним співробітництво з іншими підприємцями? Які існують форми партнерських зв’язків?

Яку роль грає споживач в процесі підприємницької діяльності?

Які існують форми залучення найманого робітника у комерційні інтереси фірми?

Яку систему оплати праці Ви вважаєте найбільш ефективною у сучасних умовах?

Які функції виконує держава при регулюванні підприємницької діяльності?

Яку роль може відігравати держава стосовно суб’єктів підприємництва?

Поняття ринкової ціни та види цін.

Проблема демпінгу. Необхідність антидемпінгового регулювання.

Як можна вирішити проблему оптимізації матеріаломісткості продукції?

Трудомісткість продукції. Основні напрями зниження трудомісткості продукції.

Назвіть головні напрями інноваційної діяльності підприємця. Наведіть приклади.

Яка роль та джерела інформаційного забезпечення підприємницької діяльності?

Які стадії виділяють у життєвому циклі товарів?

Роль маркетингу у підприємницькій діяльності.

Розкрийте сутність маркетингових концепцій: “ринок покупця”, “ринок продавця”. Наведіть приклади.

Сутність та призначення нематеріальних активів як об’єктів підприємництва.

У чому полягає концепція управління якістю продукції?

Як законодавчо захищається право власності на нематеріальні активи?

Структурно-логічні схеми для засвоєння матеріалу

МОДУЛЬ 2.

Тема 4. Суб’єкти підприємницької діяльності

1. Підприємець: особисті якості.


2. Партнер як суб’єкт підприємницького процесу.


3. Роль споживача в процесі підприємницької активності.


4. Найманий робітник як учасник підприємницького процесу.


5. Держава як суб’єкт підприємницької активності.


Тема 5. Об’єкт підприємницької діяльності


Ціна товару і витрати виробництва.


Основні напрями інноваційної діяльності підприємця
4. Загальне поняття про підприємницьку ідею і життєвий цикл товару.



5. Маркетинг у підприємництві.


ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 3

Організація та форми підприємницької діяльності

Тема 6. ФОРМИ ПАРТНЕРСЬКИХ ЗВ’ЯЗКІВ У ПІДПРИЄМНИЦТВІ

Перелік питань для розгляду та засвоєння

1. Схема підприємницьких дій з реалізації проекту.

- Поняття угоди та основні напрями співробітництва партнерів.

- Форми співробітництва у сфері виробництва.

- Форми співробітництва у сфері товарообміну.

5. Форми угод у сфері торгівлі.

6. Форми співробітництва у сфері фінансових відносин.

1. Схема підприємницьких дій з реалізації проекту

Підприємцю, особливо початківцю, при здійсненні проекту важливо уявляти схему конкретних дій з його реалізації.

Схема підприємницьких дій з реалізації проекту - це деталізований і конкретизований план дій підприємця, його взаємин як із ринком (маркетинг), так і з колективом працівників на підприємстві (менеджмент), а також із партнерами.

Якщо до цього розглядалися в основному проблеми, пов’язані з підготовкою підприємця до професійних дій, то тепер мова йтиме про партнерські зв’язки. Партнерів можна визначити як постачальників усього необхідного підприємцю для організації виробничого процесу (тобто для забезпечення належних умов реалізації проекту), а також як споживачів продукції.

Наприклад, в основі бізнес-проекту є виробництво дитячої іграшки з дерева. Розробляючи бізнес-план, підприємець формує схему дій. Підготовка такої схеми дозволяє виробити порядок практичних дій на економічному рівні, скоротити час підготовчого періоду, не залишити без уваги окремі аспекти, без яких реалізація проекту буде складною. Головне полягає в тому, що заздалегідь підготовлена схема може бути основою попереднього встановлення необхідних партнерських зв’язків.

Партнерські зв’язки - це такі договірні відносини, які встановлюються між декількома підприємцями та дають можливість кожному з них одержати плановий рівень прибутку за рахунок обміну результатами діяльності (купівля, поставка продукції), що виступають у товарній або грошовій формі.

Кожен підприємець зацікавлений у встановленні найбільш ефективних форм партнерських зв’язків. Визначити найліпшу форму відносин із партнером можна лише шляхом порівняльного аналізу різних варіантів. Схема підприємницьких дій дає можливість обрати найефективнішу форму взаємин із кожним партнером. Ця схема представляє собою розділ цілісного проекту на його окремі складові – отримання кредиту, пошук і найм на роботу фахівців, одержання необхідного устаткування, отримання сировини, взаємодія з партнером із приводу транспортування, поставки готової продукції.

2. Поняття угоди та основні напрями співробітництва партнерів

Головна складова схеми підприємницьких дій – це економіко-правова форма досягнення підприємницької мети. Під такою формою розуміється конкретний вид угоди, яка може бути прийнятною для партнера та відповідати меті підприємця.

Угода – це комерційний (з метою одержання прибутку) обмін цінностями між партнерами або об’єднання їх зусиль для досягнення комерційної вигоди. Це дія, спрямована на встановлення, зміну або припинення правовідносин юридичних і фізичних осіб в області господарської діяльності.

Розрізняють однобічні угоди (заповіт, дарування, доручення) і взаємні угоди, в яких приймають участь двоє або більше осіб. Угодою називають таку домовленість між підприємцями, в основі якої лежить комерційний інтерес. Угоду варто відрізняти від простої передачі. Якщо Ви передаєте Вашому партнеру окремий товар, а він Вам замість - гроші або інший товар, то це угода. Коли Ви передаєте йому товар, але замість не одержуєте нічого, то це передача. Якщо Ви домовляєтеся зі своїм партнером про те, що Ви будете виробляти напівфабрикати, а він із цих напівфабрикатів буде випускати товари, то це - угода. Якщо Ви в кооперації з іншим партнером домовилися зробити товар на тих же умовах, але не продати його, а передати (безкоштовно) у дитячий будинок, то це - передача.

Угоди можуть бути вигідними та невигідними, більше вигідними й менш вигідними. Відзначимо, що угоди з одним і тим самим товаром можуть мати різний ефект (вчора угода з даним товаром принесла прибуток 1 тис. грн., а сьогодні - вже 2,5 тис. грн.). Від чого залежить комерційна результативність угоди? Звичайно, від умов, які закладаються в процес підготовки та здійснення угоди, тобто в яку економіко-правову форму втілюється підприємницька мета і засоби її досягнення. З цього приводу говорять про форми партнерських зв’язків (і форми угод як зовнішнє оформлення зв’язків). Форма партнерських зв’язків завжди пропонується одним із партнерів (ініціатором угоди) іншому. Таким чином, підприємець у своїй практичній діяльності або повинен запропонувати конкретну форму співробітництва, або дати відповідь партнеру на його пропозицію про обрану їм форму співробітництва. Але для того, щоб запропонувати чи відповісти на пропозицію, необхідно досить чітко уявляти собі все розмаїття партнерських зв’язків у підприємництві.

Основні напрями співробітництва партнерів

Перш ніж розглянути конкретні форми партнерських зв’язків у підприємництві, відзначимо, що все їх розмаїття групується за чотирма основними сферами підприємницької діяльності (напрямами підприємницького співробітництва):

- співробітництво у сфері виробництва;

- співробітництво у сфері товарообміну (товарообмінні зв’язки);

- торгівля;

- співробітництво в сфері фінансових відносин.

Угода вважається укладеною, коли на кожну зі сторін покладають певні права та обов’язки. Правові наслідки укладеної угоди (права та обов’язки кожної сторони) починаються відразу після підписання договору, за яким кожна зі сторін добровільно приймає на себе певні зобов’язання (поставити товар, оплатити поставку тощо). Невиконання або неналежне виконання цих зобов’язань викликає необхідність застосування до винної сторони штрафних санкцій на користь іншої сторони.

Зміст і форма договору залежать від конкретного напрямку співробітництва підприємців (наприклад, договір обміну товарами буде відрізнятися від договору про співробітництво у сфері виробництва). У цілому вибудовується такий логічний ланцюжок: спочатку підприємець-ініціатор визначає сферу співробітництва з можливим партнером, потім шукає конкретну форму співробітництва, а після цього пропонує укласти договір.

3. Форми співробітництва у сфері виробництва

У цьому розділі мова йтиме про ситуацію, коли підприємці, укладаючи між собою договір (здійснюючи операцію), не розраховують на миттєву комерційну вигоду. Суть всіх форм, що лежать в основі такого співробітництва, зводиться до бажання партнерів скоординувати свої економічні інтереси, реалізація яких в умовах кооперації може обіцяти комерційну вигоду. Більш того, такі відносини можуть будуватися тільки на довгостроковій основі. Отже, то при виборі партнера підприємець повинен проявляти особливу обережність. Із різноманіття форм співробітництва слід виокремити такі.

Спільне підприємництво

Ця форма позначає організацію спільного (або змішаного) підприємства. Спільним підприємством (СП) називається таке підприємство, статутний фонд якого створений на основі пайових внесків двома або більше засновниками, один із яких - іноземна фізична або юридична особа.

При плануванні створення СП підприємець виробляє план дій. У плані передбачається:

визначення профілю майбутнього СП;

пошук партнера, готового до співробітництва при створенні СП;

підписання протоколу намірів;

підготовка варіантів можливих шляхів одержання іноземним партнером своєї частки прибутку СП;

формування паю, внесеного при заснуванні СП;

одержання дозволу на право бути засновником СП (якщо є потреба у такому дозволі), призначення директора (особи, відповідального за організацію СП);

підготовка проектів документів для реєстрації СП;

підписання договору про створення СП;

державна реєстрація СП;

реалізація домовленостей при створенні СП на практиці.

Протокол про наміри - це документ, що підписується сторонами про напрямок і зміст майбутнього співробітництва, який не має правової чинності, а лише свідчить про бажання сторін продовжити контакти в майбутньому. Невиконання умов протоколу не викликає ніяких правових наслідків.

Пай засновника, внесений у статутний фонд СП, може включати:

залишкову вартість будинків, споруд, комунікацій, переданих СП;

кадастрову оцінку землі вартість земельної ділянки), переданої у користування СП;

грошову оцінку переданої СП технології, наукових розробок тощо (грошову оцінку інтелектуальної власності).

Кадастр - це реєстр, що містить відомості про оцінку та середню прибутковість об’єктів (землі, будинків, промислів), які використовуються для обчислення податків. У земельному кадастрі ділянки землі групуються залежно від якості, місця розташування і використання. Земельні кадастри складаються фінансовими органами та затверджуються місцевими органами влади.

Для багатьох підприємців певну складність представляє грошова оцінка інтелектуальної власності, тобто результатів розумової діяльності, здатних принести економічний ефект (наприклад, новий метод обробки сировини збільшить продуктивність праці та поліпшить якість товару, принесе сумарний грошовий ефект у розмірі 100 тис. грн.).

Відзначимо, що грошова оцінка інтелектуальної власності та ефект від неї - різні поняття. Грошова оцінка інтелектуальної власності - це її ціна. Для об’єктивного виявлення цього показника створюється експертна комісія (із представників різних сторін, а також з експертів у галузі інтелектуальної власності). Грошова оцінка проводиться з урахуванням витрат на розробку інтелектуальної власності; рідкості або унікальності предмета; ефекту, принесеного можливим використанням у виробництві інтелектуальної власності. Після цього сторони самостійно ухвалюють рішення щодо продажу (передачі) і купівлі інтелектуальної власності. Грошова оцінка такої власності може виступати як пай (частина паю) у статутному фонді СП (так само, як вартість будинків та інших матеріальних цінностей).

Виробнича кооперація

Виробничою кооперацією є така форма співробітництва, при якій кожен із партнерів виконує свою частку робіт у рамках єдиного виробничого процесу (циклу); дохід, одержуваний по закінченні виробничого циклу та реалізації товару, ділиться між партнерами у точній відповідності до внеску кожного партнера у загальний обсяг робіт. Розглянемо приклад єдиного виробничого процесу - виробництво меблів. У циклі задіяні два партнери, кожен із яких виконує свою частку робіт (рис. 6.1).


Рис. 6.1. Єдиний виробничий цикл (виробництво меблів)

1 стадія - виробництво напівфабрикатів для меблів (партнер А).

2 стадія - виробництво меблів з отриманих напівфабрикатів (партнер Б).

3 стадія - реалізація готових меблів (партнер В).

Важливою складовою частиною цієї форми відносин є не продаж напівфабрикатів партнером А партнеру Б, а передача напівфабрикатів з метою їх подальшої обробки та доведення до повної готовності для споживання (реалізації). Розрахунки між партнерами здійснюються після реалізації партнером Б готового до споживання товару. Щоб уникнути непорозумінь сторони на початку домовляються про частку кожного партнера в загальному обсязі робіт, пов’язаних із виробництвом товару, що становить предмет договору. Помітимо, що ніхто не зможе точно визначити внесок кожної сторони в загальний обсяг робіт. Ці величини завжди договірні, проте передбачається, що в їх основі лежать об’єктивні фактори. Мінімально припустимий розмір частки кожного з партнерів визначається на основі підприємницьких розрахунків. За результатами такої домовленості грошовий ефект, одержуваний партнером Б після реалізації товару на ринку, ділиться між партнерами.

Так, Ви зі своїм партнером домовилися, що будете разом виробляти меблі (на умовах кооперації). При цьому Ваш обов’язок буде зводитися до обробки сировини та виробництва напівфабрикатів, а обов’язок Вашого партнера - виробництво меблів (тобто товару, готового до споживання) із Ваших напівфабрикатів. Ви також домовилися, що Ваша частка у загальних витратах і обсязі робіт - 40%, а частка партнера - 60%. Партнер, зробивши товар, продає його на ринку, а грошовий ефект, тобто отриману суму, він розділить у пропорції: 40% - Вам, 60% - собі.

Така система партнерських зв’язків відрізняється високою ефективністю, оскільки веде до збігу економічних інтересів партнерів. Обидва партнери розуміють, що 40 % або 60% від 20 тис. грн., більше 40 або 60% від 10 тис. грн. Тому партнери будуть діяти таким чином, щоб товари реалізовувалися по якомога більшій ціні, також в їх інтересах - піклуватися про якість та інші показники, важливі для ринку.

Лізинг

Лізинг - це особливий вид оренди, орендних відносин (найчастіше застосовується у випадках, коли об’єктом оренди виступає устаткування).

Предметом договору лізингу може бути неспоживна річ, визначена індивідуальним ознаками та віднесена відповідно до законодавства до основних фондів. Не можуть бути предметом лізингу земельні ділянки та інші природні об’єкти, єдині майнові комплекси підприємств та їх відокремлені структурні підрозділи (філії, цехи, дільниці).

Суб’єктами лізингу можуть бути [6]:

лізингодавець - юридична особа, яка передає право володіння та користування предметом лізингу лізингоодержувачу;

лізингоодержувач - фізична або юридична особа, яка отримує право володіння та користування предметом лізингу від лізингодавця;

продавець (постачальник) - фізична або юридична особа, в якої лізингодавець набуває річ, що в наступному буде передана як предмет лізингу лізингоодержувачу;

інші юридичні або фізичні особи, які є сторонами багатостороннього договору лізингу.

Використання лізингу має значні переваги. При організації виробництва (або при його перебудові) немає потреби в значних інвестиціях, якщо устаткування отримується на умовах лізингу. Більш того, при лізингу використовується товарна форма орендних платежів (поставки товару, що виробляється на орендованому устаткуванні). Це класичний лізинг. Існує сучасна форма лізингу, коли орендні платежі вносяться в грошовій (а не в товарній) формі. Така форма взаємин партнерів має іншу назву - фінансова оренда, або фінансовий лізинг.

Лізинг слід відрізняти від подібних, на перший погляд, форм фінансування. Лізинг припускає не тільки можливість використання позикових коштів, але й особливі майнові відносини. Таким чином, лізинг являє собою особливу форму майнових відносин, що передбачає не тільки передачу устаткування в тимчасове користування, але й можливість продажу устаткування користувачу після закінчення строку договору.

Відносини, що виникають у зв’язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями Цивільного кодексу України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, поставку з урахуванням особливостей, що встановлюються цим Законом.

Відзначимо, що по закінченню виплати (у формі орендних платежів) повної (залишкової) вартості орендованого устаткування право власності переходить від одного партнера до іншого (до того, хто орендував і сплачував орендні платежі). Ця обставина найчастіше і виступає як найбільш привабливий момент таких відносин.

Історичне коріння виникнення лізингу походить ще до середніх століть. Так, венеціанські купці вже у XI ст. використовували цю форму відносин, коли здавали в оренду морські якорі. Існує також думка про зародження такого роду відносин в часи давньої держави Шумер. Однак, тільки з 1877 р., коли телефонна компанія “Bell” започаткувала не продавати, а здавати в оренду свої телефонні апарати, поняття “лізинг” стало використовуватися в діловому світі.

Першою компанією, для якої лізинг став предметом основної діяльності, була “Юнайтед Стейтс лізинг корпорейшн”, створена у 1952 р. у Сан-Франциско. Сьогодні лізинг широко застосовується в усьому світі.

Види лізингу

Фінансовий лізинг - це така форма відносин, при яких лізингодавець отримує устаткування з для наступної його передачі користувачу (лізингоодержувачу). Вартість такого устаткування (плюс відсотки за наданий кредит) вертається лізингодавцю частинами у вигляді платежів лізингоодержувача.

Зворотний лізинг - різновид фінансового лізингу, коли власник устаткування продає його лізинговій компанії, з якої укладає угоду про лізинг цього устаткування, тобто виступає лізингоодержувачем. Ця форма збігається з іпотечною позикою. Причому продавець власності, що став її орендарем, одержує у своє розпорядження від покупця взаємно погоджену суму від угоди купівлі-продажу, а покупець виступає вже як орендодавець. Важливо, що фірма, яка володіла раніше цією власністю, ставши орендарем, продовжує користуватися своєю колишньою власністю на нових, специфічних умовах лізингу.

При зворотному лізингу орендна плата встановлюється за схемою: сума платежів має бути достатньою для повного відшкодування інвестору всієї суми, що була виплачена їм при покупці, а також забезпечувати середню норму прибутку на інвестований капітал.

У періоди загальноекономічного або галузевого зниження ділової активності, коли підприємство зазнає тимчасових труднощів з отримання норми прибутку на необхідному рівні (не нижче, ніж у конкурентів), операції в рамках зворотного лізингу допомагають зупинити падіння рентабельності та стабілізувати фінансові результати. Таким чином, зміцнюючи своє фінансове становище за рахунок додаткового залучення ліквідних коштів, підприємство підстраховується від непередбачених наслідків на випадок падіння курсу акцій.

Оперативний (сервісний) лізинг являє собою короткострокову оренду устаткування послідовно декількома лізингокористувачами. Комп’ютери, ксерокси, факси та інші види інформаційної й оргтехніки, а також літаки і автомобілі відносяться до основних видів устаткування, що є об’єктом оперативного лізингу.

Піонером активного впровадження оперативного лізингу в США вважається компанія IBM - провідна фірма на ринку комп’ютерної техніки та оргтехніки, а також корпорацію “Мак-Доннел Дуглас”, що спеціалізується в області виробництва літаків для цивільної авіації. Ці фірми лідирують у своїх галузях не тільки на американському, але й на світовому ринку.

У цілому, оперативний лізинг передбачає відносно широке коло партнерських відносин між орендодавцем і орендарем в області фінансування, а також обслуговування, ремонту, налагодження орендованого устаткування. Це перша особливість даного типу лізингу. Орендодавець, який бере на себе налагодження, ремонт техніки та професійне навчання фахівців замовника, забезпечує оптимальну ефективність використання устаткування. Видатки орендодавця на всі види сервісу включаються в платежі за лізинговою угодою.

Іншою важливою особливістю оперативного лізингу є те, що він не заснований на принципі повної амортизації, тобто відшкодування повної вартості устаткування. Лізингова угода охоплює в цьому випадку більш короткий період, чим строк амортизації устаткування. Орендодавець передбачає або пролонгацію строку лізингу (але вже на інших умовах), або продаж орендованого устаткування по залишковій вартості. При цьому не виключається можливість реалізації устаткування на сторону - третім особам. Перепродаж майна на вторинному ринку наприкінці терміну дії лізингового договору є зручним механізмом збільшення прибутку при належному технічному сервісі та знанні ринку обладнання.

Нарешті, відмітною характеристикою оперативного лізингу є включення в лізинговий контракт умови про право орендаря достроково припинити оренду і повернути устаткування. Це надзвичайно важлива умова для орендаря, тому що він страхується на випадок непередбаченого морального старіння техніки, а також може вчасно позбавляється від орендованого майна, якщо в ньому немає потреби.

Для орендодавця включення в договір умови про можливість дострокового припинення клієнтом оренди важливо, але неоднозначно. Надаючи клієнтам більш привабливі умови, орендодавець підвищує свою конкурентоспроможність, розширює ринок. Але одночасно зростають вимоги до освоєння передової технології й моделей устаткування до ретельної, науково обґрунтованої розробки програм фінансування як на короткостроковій, так і на довгостроковій основі.

Лізинг із повною виплатою - довгострокова форма взаємин партнерів, у результаті якої лізингоодержувач поступово виплачує повну вартість устаткування, переданого за лізингом, і суму додатково-прибуток лізінгодавця.

Лізинг із частковою виплатою – це форма договірних відносин, при якій лізінгодавець повертає собі тільки частину вартості обладнання та отримує прибуток за надані послуги. Необхідний розмір прибутку в такому випадку досягається шляхом укладання подібних договорів.

Ліведж-лізинг (ліверидж-лізинг) - форма відносин, при якій у якості лізінгодавця виступає об’єднання декількох компаній, фірм, установ. Використовується при реалізації великих проектів.

Лізинг із додатковими зобов’язаннями - форма договірних відносин, при якій лізінгодавець бере на себе додаткові зобов’язання (наприклад, технічне обслуговування, ремонт устаткування, страхування тощо).

Чистий лізинг - форма взаємин партнерів, при якій лізінгодавець тільки передає устаткування, а всі проблеми з його експлуатацією, лягають на лізінгоотримувача.

При укладанні контактів на оренду машин (обладнання) нерідко використовують інші форми угод:

рейтинг - оренда машин і устаткування на короткостроковий період;

хайринг - оренда машин і устаткування на середньостроковий період;

лізинг - довгострокова оренда машин і устаткування.

Умови лізингової угоди (договору лізингу)

При лізинговій формі відносин взаємодіють дві сторони: лізінгодавець і лізингоодержувач (або користувач), які укладають між собою договір особливого роду (договір про лізинг, лізинговий договір).

Основою лізингової угоди є головні етапи розроблювальної схеми підприємницьких дій. Логіка розробки такої схеми буде обов’язково містити наступні елементи (за умов оренди устаткування, що вже було у користуванні):

- Визначення повної вартості устаткування, яке представляє собою предмет лізингової угоди. Ця величина найчастіше є договірною величиною, так як важко з’ясувати точну вартість устаткування на момент його придбання (змінюються ціни, діють знижки). Припустимо, сторони зійшлися на тому, що повна вартість устаткування на момент придбання склала 100 грошових одиниць.

- Сторони визначають повний нормативний строк експлуатації переданого устаткування. Цей показник найчастіше є також договірною величиною та визначається на основі загальноприйнятого у практиці. У нашому випадку припустимо, що сторони визначили повний нормативний термін служби устаткування - 5 років.

- Після цього сторони визначають залишковий нормативний термін служби устаткування. Припустимо, сторони домовилися про те, що повний нормативний строк служби устаткування становить 5 років, але 3 роки воно вже функціонувало у лізінгодавця. Отже, залишковий нормативний строк його служби становить 2 роки (5-3).

- Тепер сторони мають можливість визначити залишкову нормативну вартість устаткування. Розрахунки здійснюються за формулою: повна вартість устаткування мінус накопичена амортизація. У нашому прикладі річна норма амортизаційних відрахувань становить 20 грошових одиниць (100:5), а за 3 роки роботи устаткування у лізінгодавця накопичений амортизаційний фонд склав 60 грошових одиниць (20×3). Отже, залишкова вартість устаткування складе 40 грошових одиниць (100-60).

Можна по-іншому визначити залишкову вартість - як суму амортизаційних відрахувань, що підлягають внесенню в амортизаційний фонд протягом залишкового нормативного терміну служби устаткування. Щорічна норма амортизаційних відрахувань - 20 грошових одиниць, залишковий нормативний термін служби встаткування - 2 роки (5-3). Отже, сумарні амортизаційні відрахування (вони дорівнюють залишковій вартості устаткування) складають 40 грошових одиниць. Таким чином, користувач (лізингоодержувач) має платити лізінгодавцю 40 грошових одиниць, і після цього може розраховувати на те, що устаткування перейде до його власності.

- Тепер сторони визначають ціну товару, що буде передаватися лізингоодержувачем лізінгодавцю як орендні платежі. Ціна товару визначається на основі практики - залежно від поточних цін на такий самий або аналогічний товар. Скажімо, сторони домовилися, що ціна товару становить 5 грошових одиниць.

- Таким чином, лізингоодержувач зобов’язаний поставити лізінгодавцю 8 товарних одиниць (40:5) як оплату за устаткування (виплата залишкової вартості устаткування).

- Сторони також домовляються, протягом якого строку ці 8 товарних одиниць повинні мають бути поставлені. Іншими словами, протягом якого строку буде діяти лізингова угода.

У нашому випадку можлива поставка усіх 8 товарних одиниць протягом року. Через рік при виконанні цієї умови устаткування перейде у власність лізінгоотримувача. Звичайно, можливі різні варіанти. Приміром, права власності можуть перейти від однієї сторони до іншої через рік, але лізингоодержувач зобов’язався постачати товар лізінгодавцю протягом двох чи трьох років. У такому випадку всі товари, що поставляються понад 8 товарних одиниць, оплачуються лизингодавцем на звичайних умовах.

Крім цих умов, сторони обов’язково повинні обговорити всі інші випадки, які можуть вплинути на взаємини сторін або на ефективність угоди. Стосовно приклада, в договір можуть бути внесені умови, що регулюють взаємини сторін із ряду приводів. У таких умовах зазначається, яка зі сторін і за чий рахунок здійснює:

транспортування устаткування від лізінгодавця до лізінгоотримувача;

установку обладнання;

навчання персоналу (якщо потрібно);

поставку запчастин;

поточний і капітальний ремонт.

Франчайзинг

Франчайзинг (від франц. “франшиза” - пільга, привілей) - розповсюджена у світі форма партнерських зв’язків і ділового співробітництва. Сутність франчайзингу зводиться до наступного: головна - найчастіше велика, авторитетна і відома споживачам компанія укладає договір із дрібним самостійним підприємством про надання йому права на випуск певних товарів і їх збут, а також надання послуг під торговельний маркою даної компанії.

Активно використовують франчайзинг такі відомі компанії, як “Макдональдс”, “Піца Челентано”, “Два гуся” та ін. Уперше така бізнес-форма була використана у 50-х роках ХХ ст. американськими автомобільними і нафтовими компаніями.

При такій схемі відносин беруть участь дві сторони:

франчайзер - головна компанія, яка передає певні права, включно із правом користування торговельною маркою;

оператор - дрібна компанія, яка за договором одержує від франчайзера певні права. Важливо відзначити, що оператор виступає як незалежний виробник, є юридичною особою, має свій розрахунковий рахунок, самостійний баланс, тобто веде справу на свій “страх і ризик”.

Однак оператор веде свій бізнес від імені франчайзера, тобто користується його торговельною маркою. Ця форма співробітництва особливо ефективна для новостворених підприємств, оскільки авторитет вже напрацьований франчайзером, майже не потрібно витрачати кошти на рекламу, споживач вже звик до торговельної марки, а отже - до товару або послуги.

Франчайзер, як правило, укладає договори не з одним, а з кількома операторами, створюючи розгалужену мережу торговельних і промислових підприємств, які знаходяться в сильній залежності від нього. Залежність операторів від франчайзера зводиться до договірних зобов’язань, за якими оператор обіцяє виконувати всі правила торгівлі або виробництва, встановлені на фірмі-франчайзі, тобто гарантує фірмове обслуговування (до дрібниць, наприклад використання єдиної уніформи робітників, як у мережі “Макдональдс”).

Договір між франчайзером і оператором, містить крім зазначених інші положення про платежі. З огляду на те, що протилежною стороною у таких договірних зв’язках виступає новостворюване або малопотужне підприємство, франчайзер передбачає ряд моментів.

- Він вимагає від оператора виплати первісної одноразової винагороди за право виступати на ринку від його імені, але при цьому обґрунтовує величину такого внеску залежно від сфери діяльності (у США внесок коливається від 2,5 тис. дол. - агенції з нерухомості до 150 тис. дол. - компанії з прокату автомобілів). Такий внесок може надходити частинами.

- Франчайзер допомагає оператору вирішити проблеми капіталовкладень. Він передає оператору устаткування, технологію, видає кредит (звичайно строком на 2-3 роки на пільгових умовах) або звертається у банк за кредитом для оператора (або до банку звертається оператор, але поручителем є франчайзер).

- Франчайзер встановлює норматив поточних відрахувань від прибутку (звичайно 2-3%) або поточних платежів (розмір їх залежить від галузі та прибутковості підприємства). У договорі можуть передбачуватися інші форми платежів (наприклад, за рекламу).

За умовами договору франчайзер зобов’язується забезпечити весь комплекс робіт для організації виробництва оператора:

поставка устаткування;

передача технології;

поставка сировини;

навчання персоналу;

надання послуг з бухгалтерського обліку тощо.

Оператор зобов’язується дотримуватися вимог щодо якості товарів або послуг, їх оформлення, тобто до всього, що пов’язано з престижем торговельної марки.

Договір, як правило, носить довгостроковий характер, і може бути розірваний франчайзером у будь-який момент, якщо оператор порушить умови договору, що призведе (може привести) до падіння авторитету фірми-франчайзера або негативно позначиться на престижі торговельної марки, зменшить число споживачів.

Проектне фінансування

Ця форма партнерських зв’язків у підприємництві може бути віднесена до сфери фінансово-кредитних відносин, але оскільки в її основі - виробництво, то її слід розглянути окремо.

Проектне фінансування являє собою форму партнерських зв’язків у випадках:

а) коли одна сторона бере на себе зобов’язання фінансувати реалізацію підприємницького проекту іншої сторони, а інша сторона зобов’язується реалізувати проект;

б) коли одна сторона, що має розроблений проект, пропонує іншій стороні взятися за його практичну реалізацію та зобов’язується фінансувати всі роботи з цього проекту.

В обох випадках друга сторона зобов’язується повернути наданий їй кредит в товарній формі, як і при лізингу (товарами, які будуть вироблятися у проекті). Тому проектне фінансування і лізинг відносять до компенсаційних угод (компенсація проводиться у товарній формі).

Наприклад, Ви маєте права на заготівлю та обробку деревини. Вам доволі невигідно заготовляти і продавати дерево як сировину. Невигідно тому, що Ви продаєте сировину та одержуєте економічний ефект (його коефіцієнт –1,0), то при заготівлі деревини, її первинній обробці і продажу такого напівфабрикату (з первинною обробкою) цей коефіцієнт зросте до 1,7-1,8. А якщо Ви заготовляєте сировину, її робите первинну обробку та виробляєте напівфабрикати, то коефіцієнт економічного ефекту збільшується до 3,5-3,6. Отже, вигідніше всього постачати напівфабрикати. Але у Вас бракує виробничих потужностей. У цьому разі можна зайнятися пошуком партнера, який був би зацікавлений в одержанні напівфабрикатів і фінансував би Ваш проект зі створення виробничого комплексу. У свою чергу, Ви б повертали кредит у формі поставки напівфабрикатів на суму кредиту разом із відсотками за користування кредитом.

Суттєвим моментом при такій формі відносин є те, що права власності на об’єкт проектування зберігаються підприємцем, якого фінансує його партнер.

Ліцензування

Основними суб’єктами такого роду відносин виступають ліцензіар (власник певних прав) та ліцензіат (той, котрому ці права передаються - на постійній або тимчасовій основі).

Ліцензія - це документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання-ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов. Відносини, пов’язані з ліцензуванням певних видів господарської діяльності, регулюються законом.

Ліцензіар укладає угоду з ліцензіатом, за якою останньому можуть передаватися права на використання технології, товарного знака, патенту, торговельного секрету тощо в обмін на гонорар або ліцензійний платіж. Передача таких прав полегшує ліцензіару вихід на новий ринок, а ліцензіату не доводиться починати все “з нуля”. Правда, при таких взаєминах права контролю над виробництвом з боку ліцензіара істотно звужуються у порівнянні, скажімо, зі спільним підприємством (СП).

При підготовці ліцензійної угоди необхідно враховувати, що досить часто в таку угоду входять також субпостачальники ліцензіара. Справа в тому, що багато ліцензіарів самі не виробляють усі компоненти готового продукту, купують їх у субпостачальників, які виготовляють їх на основі креслень (специфікацій) ліцензіара. Окремі субпостачальники розробили свою власну технологію та мають ноу-хау для виробництва компонентів, які невідомі ліцензіару. Оскільки ліцензіар не має такої технології, вона не може бути частиною ліцензійної угоди з покупцем. Проте, потенційний ліцензіат потребує технології для всіх компонентів продукту, разом з тими, які ліцензіару доводиться купувати самому. У цьому випадку ліцензіар може купити всі необхідні ліцензії у субпостачальників або посприяти партнеру в одержанні цих ліцензій.

Коли ліцензіар бере на себе обов’язки передати всю технологію й ноу-хау, він має бути впевнений, що субпостачальники не проти продати свої ліцензії. Якщо формулювання у контракті нечітке, ліцензіати можуть думати, що ліцензіар узяв на себе повні зобов’язання.

Часто виникає необхідність захисту ноу-хау, які не можуть бути запатентовані. Ліцензіар може захистити свої права, не розкриваючи своїх ноу-хау під час переговорів і давши точне формулювання умов таємності підсумковій угоді. Краща тактика переговорів - не розкривати ноу-хау як можна довше, конкретизуючи лише необхідне для ведення переговорів. Крім того, багато фірм взяли за правило на початку переговорів просити партнера підписати документ, який зобов’язує зберігати таємницю. Потенційний ліцензіат погоджується не передавати секретну інформацію, отриману під час переговорів, будь-якій іншій стороні. Однак компанії можуть піти на розкриття ноу-хау, коли вони переконані в укладенні угоди на сто відсотків. Розкриття ноу-хау є ризикованим при невпевненості ліцензіара, що потенційний ліцензіат справді хоче придбати ліцензію та паралельно не веде переговори з конкурентами.

Якщо компанія має складну технологію, яку нелегко скопіювати, то вона може надати можливому ліцензіату опціон. У такому випадку ліцензіат сплачує суму премії протягом обмеженого періоду часу, коли він може вивчати документацію, необхідну для прийняття рішення. Ця сума не повертається, якщо можливий ліцензіат відмовляється від угоди. Якщо він погоджується на угоду, сума премії використовується як первісний внесок. Ряд фірм - власників цінної технології наполягає на сплаті внеску за видачу секретної інформації до початку переговорів і розкриття ноу-хау. Інколи компанії розкривають лише саме необхідне для того, щоб зацікавити можливого ліцензіата, але притримують інформацію, щодо виробництва основних компонентів, які випускаються тільки ними.

Одним зі шляхів захисту секретів компанії є підписання двох окремих угод: 1) ліцензійної угоди, яка містить мінімум технічної інформації; 2) угоди про ноу-хау, яка включає всю технічну документацію (плани, креслення та інші дані, необхідні для випуску продукту). Ці угоди набувають сили після сплати внеску за передачу секретної інформації.

Незапатентовані ноу-хау слід захищати з особливим застереженням про захист таємності. Це зобов’язує ліцензіата не розголошувати технічну інформацію, отриману від ліцензіара. Ліцензіат має зробити все для збереження таємності та використовувати ліцензійні ноу-хау, іншу секретну інформацію лише для ознайомчих цілей. Також ліцензіар приймає на себе суворі зобов’язання щодо документів та іншої конфіденційної інформації ліцензіата.

Концесія

Концесія представляє собою договірну форму взаємин підприємця з державним або муніципальним органом влади про оренду господарських об’єктів, що перебувають у монопольній власності держави або муніципалітету. Об’єктом такого договору можуть бути родовища корисних копалин, природні багатства (лісові масиви, озера тощо), а також заводи, фабрики. Предмет договору - експлуатація об’єкта договору на умовах угоди.

По суті, концесія - це форма довгострокової оренди з метою інтенсивного освоєння природних ресурсів, господарських об’єктів за допомогою іноземного капіталу, що дозволяє державі розраховувати на значну частку прибутку та одержання в майбутньому застосованої концесіонером технології виробництва та управління. Концесіонер - це підприємець, який вступає у відносини довгострокової оренди як орендар.

Концесія відноситься до форм залучення іноземного капіталу в національну економіку, так як однією з договірних сторін є іноземний підприємець.

Управління за контрактом

Ця форма відносин зводиться до того, що один із підприємців передає іншому ноу-хау в галузі управління, а другий підприємець забезпечує необхідний капітал. Цей метод широко застосовується американською фірмою “Хілтон” при організації роботи готелів в інших країнах. Практично при цьому відбувається експорт управлінських послуг, а не капіталу.

Підрядне виробництво

Це форма підприємницьких відносин, при якій фіксується обов’язок одного з партнерів здійснювати цільове виробництво товару, який становить предмет договору, і його доставку замовнику. Так, фірма “Метро Кеш енд Кері Україна” при організації торгових центів здійснює пошук місцевих виробників, які випускають для неї товари за замовленням (наприклад ТМ “ARO”).

4. Форми співробітництва в сфері товарообміну

Під товарообмінними операціями розуміються такі операції, коли в основі відносин партнерів лежить рух конкретних товарів (перехід прав власності від одного партнера до іншого), але при цьому виключається грошова форма розрахунків (розрахунки здійснюються в товарній формі: товар за товар). Такі операції використовуються підприємцями як у внутрішніх зв’язках, так і у відносинах із закордонними партнерами. Товарообмінні операції (особливо в сфері зовнішньої торгівлі) часто називають зустрічною торгівлею.

Зустрічна торгівля являє собою сукупність окремих видів угод, які націлені на досягнення балансу взаємних поставок товарів (із використанням товарних поставок при закупівлі певних товарів). Різновидами зустрічної торгівлі є такі угоди: бартер (бартерні угоди), зустрічні поставки, комерційна тріангуляція.





Дата публикования: 2015-11-01; Прочитано: 486 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.031 с)...