![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Найбільш простим і широко поширеним інструментом для обробки різьби є різьбовий різець. Нарізування різьби різцем забезпечує високу точність і низьку шорсткість обробленої поверхні, вищу продуктивність в порівнянні з фрезеруванням.
Працездатність різьбових різців залежить від величини геометричних параметрів їх різальної частини. Найчастіше геометричні параметри різьбових різців розглядатися в інструментальній системі координат, це лише приблизно характеризує процес різання: у чистових різьбових різців інструментальний передній кут gi приймається рівним нулю і його передня площина співпадає з осьовою площиною деталі. Форма різальної кромки такого різця тотожна профілю западини нарізуваного різьблення в осьовому перетині. Тому різальні кромки теоретично точного різця будуть прямолінійними. На бічних різальних кромках інструментальні задні кути an у стрижньових різців задаються в поперечному перетині (рис. 2.20.).При відомих задніх кутах an в поперечному перетині визначимо їх величини в нормальному до різальної кромки перетині. На рис. 2.20 зображена різальна частина різьбового різця в системі площин проекцій П1/П2. Площина П1 йде паралельно передній площині і інструментальній основній площині Рvи.
Рисунок 2.20 – Геометрія параметрів стержневого різьбового різця.
Площина П2 йде паралельно вершинній різальній кромці. Положення бічної різальної кромки АЕ характеризується кутом профілю оброблюваного різьблення.
У досліджуваній точці А різальної кромки задня площина задається двома прямими АВ і АС. Положення прямий АС визначається інструментальним заднім кутом an в поперечному перетині. Вводиться система площин проекцій П1/П3. Площина П3 проводиться паралельно нормальної січної площини РH. За правилом зміни площин проекції визначаються проекції А3С3В3 точок АВС на площину П3. Кут між прямій А3С3 і слідом Рі3 інструментальної площини різання на площину П3 буде інструментальним заднім кутом aни в нормальному до різальної кромки перетині. Інструментальний передній кут, величина якої характеризується положенням прямої А3В3, буде в нормальному до різальної кромки перетині рівний нулю. Аналізуючи графічне рішення матимемо:
(2.172)
Поряд із стрижньовими різцями обробка різьби проводиться круглими фасонними різцями, які є простими у виготовленні та допускають велике число переточувань. Переточування круглого різьбового різця проводиться по передній площині. При нарізуванні різьби передню площину круглого фасонного різця суміщають з осьовою площиною різьблення (рис. 2.21.). Інструментальний передній кут gин в нормальному до різальної кромки перетині прийнятий рівним нулю. На бічних різальних кромках інструментальні задні кути anр задаються в подовжньому перетині.
У різних точках різальної кромки круглого фасонного різьбового різця інструментальні задні кути anр в площині перпендикулярної осі різця будуть різними.
Рисунок 2.21 – Геометрія круглого різьбового різця в інструментальній системі координат.
Величина інструментального заднього кута anв у вибраній точці різальної кромки буде рівна:
(2.173)
де anв - прийнята величина інструментального заднього кута у вершинній точці різальної кромки;
Q - радіус різця у вершинній точці різальної кромки;
Qx - радіус різця в досліджуваній точці різальної кромки.
У системі площин проекцій П1/П2 та П1/П3 зображена досліджувана точка А бічної різальної кромки і лінія АС, дотична до кола радіусу Qx, тобто дотична до задньої поверхні. Положення прямолінійної бічної різальної кромки АВ характеризується кутом e/2, якою вимірюється в площині П1, що йде паралельно інструментальній основній площині Pvи. Дві прямі АВ і АС визначають положення задньої площини в досліджуваній точці А різальної кромки. Площина П3 проведена паралельно нормальній інструментальній січній площині РH. Тому кут між прямою А3С3 і слідом інструментальної площини різання Рn3 на площині П3 буде інструментальним заднім кутом aNi в нормальному до різальної кромки перетині.
Аналізуючи графічне рішення матимемо:
(2.174)
Статичне геометричні параметри різальної частини різьбових різців.
При нарізуванні різьби інструмент щодо заготовки здійснює гвинтовий рух. Гвинтовий рух є сукупністю прямолінійно-поступального руху, направленого уздовж осі заготовки, і обертання навколо осі заготовки. Швидкість `V прямолінійно-поступального руху і кутова швидкість обертання w зв'язані залежністю:
(2.175)
де "Р" - параметр гвинтової поверхні різьби, рівний:
(2.176)
де Н - крок різьби.
У системі площин проекцій П1/П2 (рис. 2.22.) зображаємо прямолінійну різальну кромку АВ, яка лежить в осьовому перетині різьби і йде паралельно площині П1. Положення проекції A1B1 різальної кромки на площину П1 характеризується кутом рівним 0,5e. У досліджуваній точці А різальної кромки зображається проекція вектора швидкості різання, яка розташовується на прямій АС.
Рисунок 2.22 – Статичні геометричні параметри різальної частини різьбового різця.
Вектор швидкості прямолінійно-поступального руху в дійсну величину зображається в проекції на площину П1, а вектор швидкості обертання - на площині П2. Вводиться система площин проекцій П1/П3. Площина П3 проводиться перпендикулярно різальній кромці. На площині П3 визначається положення слідів інструментальної площини різання Рni і статичній площині різання Рnс. Дані площини різання йдуть перпендикулярно площини проекцій П3. Тому кут між слідами цих площин рівний куту tn між ними, виміряному в нормальному до різальної кромки перетині.
На величину кута tn зростають інструментальні передні кути giн при переході до статичних передніх кутів gnс, при їх вимірюванні в нормальному до різальної кромки перетині і відповідно зменшуються задні кути. На протилежній бічній різальній кромці різця кут 0,5e матиме негативне значення і відповідно негативне значення матиме і кут tn. Тому на другій бічній різальній кромці передні кути, при переході від інструментальних кутів до статичних, зменшуватимуться на величину tN, а задні кути відповідно збільшується. Аналізуючи графічне рішення матимемо:
(2.177)
(2.178)
де Ra – радіус досліджуваної точки різальної кромки.
(2.179)
Для вершинної кромки матимемо:
(2.180)
(2.181)
Таким чином на вершинній кромці даного різьбового різця статичні геометричні параметри рівні інструментальним геометричним параметрам.
Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 1439 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!