Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
1. Таблиця складається з таких елементів: а) номер; б) тематичний заголовок; в) головка (у верхній частині); г) боковик (у лівій частині таблиці); д) прографка (графи); е) підсумкова частина (не завжди наявна).
2. Спосіб розміщення матеріалу в таблиці (вертикально-горизонтальний) зумовлює наявність граф (інколи їх називають ще колонками й стовпчиками) та рядків. Графи – відмежовані вертикальними лініями елементи таблиці, класифіковані чи названі в головці таблиці. Рядки утворюються горизонтальними лініями, що йдуть від боковика, де вони називаються, нумеруються. Графи з рядками створюють комірки, де власне й розташований матеріал (текстовий чи цифровий).
3. У таблиці матеріал не може бути повторений, тому важливо правильно скласти таблицю, тобто визначити логіку підпорядкованості (родових і видових співвіднесень або цілого й частини). Родовидові співвіднесення формуються підпорядкуванням головки (її заголовків і підзаголовків граф) боковику, тому що в ньому розташовують зміст таблиці.
4. Таблиця повинна мати назву, визначену її темою і змістом. Назва має бути точна, лаконічно сформульована. Якщо таблиця велика за обсягом і займає кілька сторінок, то назву на них не повторюють, лише зазначають: «Продовження табл. 2» чи «Закінчення табл. 1». У продовженні таблиці на наступних сторінках допускають заміну заголовків граф нумерацією арабськими цифрами. Нумерацію граф і рядків таблиці застосовують тоді, коли на них треба робити посилання в тексті документа.
Якщо таблиця не має самостійного значення, тобто потрібна як узагальнювальний, підтверджувальний чи ілюстративний матеріал, то її розташовують по ходу читання основного тексту і, зазвичай, не називають.
5. Таблиці, якщо їх більше однієї в документі, нумерують арабськими цифрами. Система нумерації може бути:
а) наскрізна – Таблиця 1; Таблиця 2 і т. д.;
б) індексаційна – номер таблиці складається з номера розділу й порядкового номера таблиці, відокремлених крапкою, наприклад: Таблиця 3.4 – це означає: четверта таблиця третього розділу.
6. На таблицю, виводи обов'язково робимо посилання в тексті, зазначаючи номер таблиці в круглих дужках, наприклад: (див. табл. 4).
7. Залежно від розміру таблицю розміщують:
– безпосередньо після тексту, до якого вона належить;
– на наступній сторінці;
– у додатку.
8. Заголовки граф наводять переважно в називному відмінку однини без довільного скорочення слів. Множину застосовують:
– коли серед текстових показників графи є такі, що стоять у множині;
– коли значення заголовка передається лише в множині;
– коли слово в однині не вживається.
Якщо в сусідніх рядках графи текст повторюється, то його замінюють словами «Те саме», які в разі подальшого повторення тексту заміняють однією парою лапок, коли текст не вміщується в один рядок.
9. За відсутності відомостей ставлять три крапки або зазначають: Немає відом. Якщо немає й не буде змоги проставити в комірці таблиці відомості (їх не існує), то ставлять тире. Залишати комірку порожньою не можна.
10. Якщо треба пояснити, доповнити, прокоментувати якісь табличні дані, роблять підтабличні примітки, пов'язуючи їх з таблицею за допомогою примітки чи знака виноски.
11. Не дозволено заміняти лапками:
– цифри й знаки;
– позначення одиниць величин;
– літерні абревіатури;
– серійні номери, марки машин, механізмів, матеріалів та ін.;
– скорочені позначення нормативних документів із номерами тощо.
Таблиці (виводи) характерні економністю мови й високим ступенем унаочнення. Крім того, вони є одним із засобів формалізації текстів, де панує штучна знакова система. Це поліпшує ефективність роботи та зменшує витрати часу.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1019 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!