Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Ландшафт складається із компонентів (природних або географічних). Це вода, повітря, гірські породи, ґрунти, живі організми. У системі організації речовини Землі геокомпоненти займають проміжне, зв’язуюче положення між простими дискретними тілами чи речовинами (мінерали, окремі організми, гази тощо) та ПК (геосистемами). Геокомпоненти є результатом взаємопроникнення і взаємодії якісно різних тіл, перша ступінь географічної інтеграції.
Водний компонент ландшафту — це не дистильована вода, а складні розчини та суміші, які утворює вода, у взаємодії з гірськими породами, газами повітря, живими організмами. Повітряний компонент — це не стерильно чиста суміш газів, а складна субстанція, яка містить пари води і тверді частинки, в тому числі й біогенного походження. Тверда речовина літосфери — первинні (магматичні) гірські породи — піддається гіпергенезу (механічному та хімічному перетворенню), насичується водою і атмосферними газами, живою речовиною. Отже, особливість природних компонентів полягає в тому, що в кожному з них присутні речовини інших компонентів. За цей рахунок природні компоненти набувають нових властивостей, яких не мають хімічно чисті та фізично однорідні речовини, що складають їх основу.
Природні компоненти утворюють вертикальну структуру ландшафту — впорядковане, ярусне їх розташування у ландшафті. Без кожного із компонентів ландшафт не може існувати. Ні один із компонентів не може замінити інший у функціонуванні ландшафту. У цьому сенсі вони рівнозначні, бо кожен з них виконує окрему специфічну роль у залежності від своїх властивостей. Виділяють три групи компонентів за їх специфічними функціями у ландшафті:
1) інертні (гірські породи зі властивим їм рельєфом) виконують роль фіксованої основи геосистеми;
2) мобільні (повітряні і водні маси, із порівняно слабкими силами зчеплення) виконують обмінні і транзитні функції, тобто здійснюють передачу речовин та енергії;
3) активні (живі організми або біота) виконують функцію саморегуляції, відновлення і стабілізації.
Біота залучає у кругообіг неорганічну речовину ландшафту. За цей рахунок підтримується склад повітря, газовий та іонний склад природних вод, перетворюються гірські породи, утворюється товща осадових порід, формуються ґрунти та постійно відтворюється їх родючість. Живі організми трансформують та накопичують сонячну енергію, продукують біомасу, перекачують через наземні рослини в атмосферу основну масу води шляхом транспірації тощо.
|
|
|
|
|
Взаємодія між компонентами відбувається у формі обміну речовиною та енергією. До них відносять: теплообмін, вологообмін, обмін мінеральних та неорганічних речовин.
Ландшафт формується під впливом зовнішніх по відношенню до нього чинників, вплив яких трансформується, опосередковується властивостями природних компонентів самого ландшафту. Ландшафт розглядається як ПТК з рівнозначним проявом як зональних, так і азональних ознак. Відповідно, його утворення слід пояснювати результат розподілу та перетворення екзогенної та ендогенної енергії.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 10574 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!