Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
В заклади початкової та середньої професійної освіти (професійні училища, коледжі, технікуми, ліцеї) приходять випускники загальноосвітніх шкіл після завершення навчання в 9-11 класах; в деяких випадках це можуть бути дорослі люди, які прагнуть отримати іншу професію, їх рівень освіти може бути як на рівні загальноосвітньої школи, так і вузівським.
Основне новоутворення, яке має бути сформоване до закінчення школи, - це психологічна готовність до особистісного та професійного, життєвого самовизначення.
Учні системи НПЗ або СПО стикаються з життєвими труднощами в рамках освітнього процесу, зумовленими несформованістю тих чи інших психологічних новоутворень.
Найчастіше виявляється, що в заклади початкової та середньої професійної освіти приходять випускники, що не володіють високими академічними досягненнями, що є наслідком недостатньо розвиненого теоретичного мислення, рефлексії, навичок навчальної діяльності. Фактично установи ПтаСПО змушені дублювати функції школи в організації освітнього процесу.
Психологічна служба будує різні моделі процесу підготовки професіоналів. Роль і місце сучасної психологічної служби установ ПтаСПО визначаються в рамках побудови системи професійної освіти, антропоцентрического по цілі, змістом і формами організації.
Психологічна служба в установах ПтаСПО забезпечує:
- Спадкоємність психологічного супроводу професійно особистісного становлення учнів;
- Формування у них необхідних соціально особистісних компетенцій в умовах освоєння корпоративних освітніх стандартів;
- Розкриття потенційних можливостей для професійної самореалізації та подальшої освіти.
Модель психолого освітнього супроводу процесу професійної підготовки за робітничими професіями, вистріваемая на оцінці ступеня вираженості професійно важливих ознак навченості та адаптивності претендентів, дозволяє ефективно вирішувати завдання підвищення навченості учнів і скорочення кількості відрахованих в процесі підготовки.
Для установ ПтаСПО була створена програма психолого педагогічного та професійно діяльнісного супроводу розвитку учнів.
Метою програми психолого педагогічного та професійно діяльнісного супроводу розвитку учнів є індивідуалізація підходу в освітньому процесі, що виступає в якості основного фактора ефективності навчальної та виховної діяльності.
Завдання реалізованої програми
1. Вивчити психологічні особливості учасників освітнього процесу.
2. Коригувати психологічні особливості учасників освітнього процесу, викликають труднощі соціальної адаптації.
3. Розвивати психологічні особливості учасників освітнього процесу, що формують здатності до самовдосконалення, саморозвитку, соціальної та особистісної активності.
Положення про психологічну службу в НВО
Загальні положення
1. Психологічна служба (ПС) є необхідним компонентом системи професійної початкової освіти. Доцільність її функціонування визначається нагальною потребою професійного училища в такій організації своєї діяльності, яка забезпечила б розвиток індивідуальних особливостей і творчого ставлення до життя учня і педагога.
Спираючись на свої професійні знання про вікові закономірності психічного розвитку, психічної діяльності та поведінки людини, їх залежності від особливостей взаємин учнів з педагогами і однолітками, організації навчально-виховного процесу, ПС забезпечує можливості для індивідуального підходу до учневі, визначає його здібності, причини можливих відхилень і шляхи їх психолого педагогічної корекції. Цим психологічна служба сприяє підвищенню ефективності навчально виховної роботи училища, формуванню соціально активної особистості.
2. Психолог ПС здійснює свою діяльність в тісному контакті з інженерно педагогічним колективом професійного училища. Найважливішою умовою ефективності роботи психологічної служби є правильне розуміння психологом і педагогом (вчителем, майстром) істоти їх професійної взаємодії. Взаємодоповнюваність позицій психолога, педагога, майстра в підході до учню, тісна співпраця на всіх стадіях роботи слід розглядати як необхідну умову плідної роботи служби.
3. Психологічна служба здійснює свою діяльність в тісному контакті з медичної, виробничої, виховної та іншими видами служб. Відносини з усіма фахівцями будуються на основі рівності і взаємодоповнюваності позицій.
4. Діяльність ПС здійснюється фахівцями, які отримали загальнопсихологічну і спеціальну психологічну підготовку в галузі соціальної, вікової, педагогічної, інженерної психології, психології праці, психодіагностики, психокорекції, активних методів соціально-психологічного навчання та психологічного консультування. Кваліфікація практичного психолога повинна бути підтверджена дипломом або свідоцтвом відповідного вищого навчального закладу.
5. У рішенні професійних завдань співробітники ПС керуються принципами гуманності, доцільності і конфіденційності.
6. Професійне керівництво діяльністю психолога здійснюється керівником ПС, адміністративне керівництво - керівником професійного училища або його заступником з виховної роботи.
Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 570 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!