Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Психологічна служба у дошкільному дитячому закладі



Лекція 1. Організація психологічних служб у освіті

Мета - ознайомлення зі специфікою організації психологічних служб у освіті.
Завдання:
1. Проаналізувати витоки виникнення психологічних служб у освіті.
2. Охарактеризувати особливості функціонування психологічних служб у освіті.
3. Описати актуальний стан психологічних служб у освіті та тенденції їх розвитку.

Психологічна служба у дошкільному дитячому закладі

Психологічна служба освіти активно розвивається в нашій країні і на даний час являє собою самостійну галузь психологічної науки і практики. Основи цього напрямку закладені в працях Б. Г. Ананьєва, Л. І. Божович, Л. С. Виготського, П. Я. Гальперіна, В. В. Давидова, А. В. Запорожця, А. М. Леонтьєва, М. І. Лісіної, Н. А. Менчинської, В. С. Мерліна, В. Н. Мясищева, С. Л. Рубінштейна, А. А. Смирнова, Б. М. Теплова, Д. Б. Ельконіна.
І. В. Дубровіна вказує, що основною метою психологічної служби у освіті є психологічне здоров'я учнів і вихованців, оскільки його основою виступає повноцінний психічний розвиток на всіх етапах онтогенезу.

Сучасний дитячий садок - це дошкільний навчальний заклад (ДОП), відвідуючи який діти засвоюють прийняті в суспільстві норми і правила поведінки, оволодівають соціальними навичками і різноманітними знаннями про навколишній світ, готуються до вступу до школи.

Структура традиційного дитячого садку включає в себе окремі групи для дітей молодшого (2-3 роки), середнього (3-4 років), старшого (4-5 років) дошкільного віку, а також підготовчі групи для дітей 5-6 років.

Існують також спеціалізовані дитячі садки для дітей з різними захворюваннями. Це дитячі садки, які працюють з дітьми, контактними з хворими на туберкульоз, мають віражену форму проби Манту; діти, що мають труднощі з опорно руховим апаратом; офтальмологічними захворюваннями; захворюваннями слуху. Тут, на відміну від звичайних садків, більш маленькі за чисельністю дітей групи, і значна частина часу відведена лікувальним і оздоровчим процедурам. Існують недержавні, приватні, дитячі садки.

Психолог прийшов у дитячий садок значно пізніше - (в 1988 р була введена ставка психолога в дитячих освітніх установах), - щоб допомагати вихователю в реалізації завдань навчання і виховання в тій їх частині, яка стосується оптимізації психологічних умов розвитку дітей.

Специфічні завдання психолога в дитячому садку:

- Діагностувати актуалізовану проблему дитини та скласти спеціальну програму роботи з ним, до якої залучаються батьки та вихователі;

- Реалізовувати власну розвиваючу програму, що не входить в загальну програму навчання і виховання в дитячому садку. Наприклад, розвиваюча програма підготовки дітей до навчання читанню, письму, адаптації до школи;

- Профілактика можливих порушень психічного розвитку дітей;

- Робота з психологічної освіти педагогічного колективу та батьків.

Основними видами діяльності дитячого психолога є: психологічне просвітництво, психологічна профілактика, психологічне консультування, психологічна діагностика, психологічна корекція.

Під психологічним просвітництвом розуміється залучення дорослих (вихователів, батьків) і дітей до психологічних знань. Основний сенс психологічного освіти полягає в тому, щоб:

- Знайомити вихователів, батьків з основними закономірностями й умовами сприятливого психічного розвитку дитини;

- Доступно роз'яснювати результати психологічних досліджень;

- Формувати потребу в психологічних знаннях і бажання використовувати їх в роботі з дитиною або в інтересах розвитку власної особистості;

- Досягти розуміння необхідності роботи психолога в дитячому садку й в інших навчально виховних установах.

Психологічна освіта може проходити у вигляді лекцій, бесід, семінарів.
Психологічна профілактика спрямована на збереження, зміцнення і розвиток психологічного здоров'я дітей на всіх етапах дошкільного дитинства. Цей напрямок передбачає контроль за дотриманням в дитячому садку (та інших дитячих установах) психологічних умов, необхідних для повноцінного психологічного розвитку і формування особистості дитини на кожному віковому етапі. Психологічна профілактика передбачає своєчасне виявлення таких особливостей дитини, які можуть призвести до певних складнощів, відхилень в інтелектуальному і емоційному розвитку, в її поведінці і відносинах.

Специфіка консультативної роботи в дитячому садку - максимальне сприяння психічному, особистісному розвитку кожної дитини. Співробітники дитячого саду звертаються до психолога з наступних питань: причини труднощів у засвоєнні дітьми програм навчання (підготовка до школи), небажання і невміння дітей займатися, емоційні, особистісні порушення, конфліктні відносини з іншими дітьми.

Батьки звертаються з проблемами: як готувати дітей до школи, відсутність у дітей виражених інтересів, погана пам'ять, неорганізованість, несамостійність, агресивність, підвищена збудливість або боязкість.

Для того щоб компетентно консультувати співробітників дитячого садку і батьків дітей, психолог повинен мати об'єктивні психодіагностичні дані щодо психічного статусу кожної дитини. Психодіагностика як напрям діяльності дитячого психолога в дошкільному навчальному закладі має наступні завдання:

- Оцінка рівня розвитку пізнавальних процесів (уваги, пам'яті, сприйняття, мислення);
- Характеристика особистісної сфери;

- Характеристика емоційної сфери;

- Опис особливостей взаємин у сім'ї та референтній групі.

Психологічна корекція та розвиваюча робота в дитячому садку проводиться індивідуально або цільовими групами по 2-3 людини. Індивідуально - для вирішення труднощів конкретної дитини в особистісній, емоційній, інтелектуальній сфері. Цільові групи можуть бути організовані таким чином: дитина і батьки; дитина, батько, вихователь; дитина і дитина.

Цільові мішені психокоррекционного впливу в дитячому садку:

- Підвищена агресивність у взаєминах дитини з іншими дітьми в групі;
- Тривожність, небажання розлучатися з матір'ю з приходом у дитячий садок, «ниючий» настрій протягом усього часу перебування в дитячому садку;

- Серйозне відставання за параметрами інтелектуального розвитку від вікової норми.
Психолог дитячого садка організаційно підпорядковується директору ДНЗ та / або його заступнику з виховної (методичної) роботи. Змістовно психолог керується вказівками та рекомендаціями психологів-методистів міських чи районних методичних центрів.

Психологи центру не тільки змістовно контролюють діяльність психолога в дитячому садку, а й надають йому методичну, організаційну допомогу.

Формальні характеристики робочого дня - тривалість, перша або друга половина дня, охоплення функціональних обов'язків - залежать від специфіки конкретної установи і можливостей адміністрації. У дитячому садочку з великою кількістю дітей можливе існування декількох ставок психологів і робота не тільки одного психолога, але й цілої психологічної служби.

Для ефективної роботи фахівця психолога або психологічної служби необхідний окремий кабінет. Він може бути зонований наступним чином: місце для роботи з документами, консультативна зона, ігрова зона.

Критеріями успішності роботи дитячого психолога можуть бути:
- Успішний розвиток дітей, освоєння ними необхідних знань, умінь і навичок відповідно до віку;
- Своєчасне виявлення і корекція відхилень у розвитку дітей;
- Відкриті уроки і заняття, відмічені батьками та педагогами як успішні;
- Загальний психологічний комфорт у колективі;

- Своєчасне складання інформаційної та звітної документації, що містить об'єктивні дані про результати досліджень, розвиваючої та корекційної роботи.

«Мішенями» психологічного впливу психолога в дитячому садку повинні бути психологічні новоутворення, властиві дітям дошкільного віку:

- Формування ігрової діяльності: спільних ігор з однолітками, режисерської та рольової гри, гри за правилами;

- Розвиток довільності, здатності підпорядковувати свою поведінку певним завданням, правилам і вимогам;

- Формування наочно образного, наочно схематичного мислення;

- Розвиток елементарних форм словесно логічного мислення;

- Розвиток уяви, фантазії;

- Збагачення конкретно чуттєвого досвіду;

- Розвиток емоційної сфери: формування механізму емоційного передбачення, розвиток на цій основі емоційної регуляції дій;

- Розвиток емпатії, здатності до співчуття, співпереживання;

- Формування індивідуальної мотиваційної системи дитини, мотиваційної ієрархії, виділення домінуючих мотивів;

- Висока самооцінка як відображення прийняття з боку дорослих;

- Виникнення «первинних» моральних інстанцій, уявлень про добро і зло, почуття сорому.

Професійно важливі якості дитячого психолога: емпатійність, комунікабельність, відповідальність, усвідомлення меж своєї компетентності, дружелюбність, стресостійкість, порядність.
Робота психолога в дитячому садку вимагає кваліфікації фахівця з вищою психологічною освітою, що спеціалізується в галузі психології розвитку, педагогічної психології або клінічної психології.
Орієнтовна посадова інструкція педагога психолога ДНЗ.

1. Загальні положення

1.1. Педагог психолог призначається на посаду з числа осіб з вищою професійною освітою.
1.2. Підпорядковується завідуючому дитячим садом.

1.3. Приймається на посаду і звільняється з посади наказом завідувача.

1.4. Проходить медичний огляд 1 раз на півроку.

1.5. У своїй роботі керується нормативними документами, цією посадовою інструкцією та Правилами внутрішнього трудового розпорядку.

1.6. Дотримується трудової дисципліни.

2. Посадові обов'язки

2.1. Здійснює професійну діяльність, спрямовану на збереження психічного і соціального благополуччя вихованців.

2.2. Сприяє охороні прав особистості дитини відповідно до Конвенції про права дитини.
2.3. Визначає фактори, що перешкоджають розвитку дітей, і вживає заходів щодо надання дітям різного виду психологічної допомоги (психокорекційної, реабілітаційної та консультативної).
2.4. Надає допомогу дітям, батькам, педагогічному колективу у вирішенні конкретних проблем.

2.5. Проводить психологічну діагностику різного профілю і призначення

2.6. Складає психолого педагогічні висновки за матеріалами дослідницьких робіт з метою орієнтування педагогічного колективу, батьків в проблемах особистісного і соціального розвитку вихованців.

2.7. Веде документацію за встановленою формою і використовує її за призначенням.
2.8. Бере участь у плануванні та розробці розвиваючих і корекційних програм, освітньої діяльності з урахуванням індивідуальних і статево-вікових особливостей вихованців.

2.9. Здійснює психологічну підтримку творчо обдарованих вихованців, сприяє їх розвитку. Визначає ступінь відхилень (розумових, фізичних, емоційних) у розвитку вихованців, а також різного виду порушень соціального розвитку та проводить їх психолого-педагогічну корекцію.
2.10. Формує психологічну культуру вихованців, педагогічних працівників та батьків, у тому числі і культуру статевого виховання.

2.11. Консультує педагогів з питань практичного застосування психології, сприяє підвищенню соціально психологічної компетентності педагогів, батьків.

3. Педагог психолог повинен знати

3.1. Нормативні правові документи сфери освіти.

3.2. Загальну психологію, педагогічну психологію і загальну педагогіку, психологію особистості та диференційну психологію, дитячу і вікову психологію, соціальну психологію, медичну психологію, дитячу нейропсихологію, патопсихологію, психосоматику, основи дефектології, психотерапії, сексологію, психогігієну, психологію праці, психологічне консультування.
3.3. Правила і норми охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту.
3.4. Порядок надання першої медичної допомоги.

3.5. Порядок дій в екстремальній ситуації.

4. Права

4.1. Тривалість чергової відпустки - 42 календарних дні.

4.2. Тривалість робочого тижня - 36 годин.

4.3. Має права, передбачені Трудовим кодексом України.

5. Відповідальність

Несе відповідальність за виконання всіх обов'язків, покладених цією інструкцією.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 579 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...