Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Інтерпретація одержаних результатів



Перший фактор (F1) – Нпв: нерішучість у професійному виборі –об'єднує вислови, що характеризуються відчуттям нерішучості, невпевненості, складнощів, пов’язаних з початком професійної діяльності. Таким чином, високі показники за цим фактором – 6-8 балів – свідчать про відсутність у респондента чітких уявлень і критеріїв, що стосуються професійного розвитку, погану інформованість про світ професій.

Відповідно при низьких значеннях, отриманих при відповідях на питання цього фактора – 0-3 бали – можна говорити про рішучість і упевненість професійного вибору.

Другий фактор (F2) – Рпв: раціоналізм професійного вибору –характеризується ґрунтовністю, раціоналізмом, розсудливістю, готовністю діяти за планом, після ґрунтовних роздумів, не імпульсністю. Це характерно для респондентів, які отримали високий показник за цим фактором – 6-8.

Протилежний полюс цього чинника – 0-3 бали – можна розглядати як показник імпульсного і безпідставного ставлення до питань професійного самовизначення.

Третій фактор (F3) – Опв: оптимізм відносно професійного вибору –пов'язаний з ідеалізацією, «юнацьким максималізмом», відчуттям власної обираності, з впевненістю, що абсолютно всі проблеми можуть бути легко розв'язані. Саме так сприймають себе респонденти, які набрали максимально можливу – 6-8 – кількість балів.

Протилежний полюс – 0-3 бали – свідчить про реалізм проф. вибору.

Четвертий чинник (F4) – ВС: висока самооцінка – при максимальній кількості балів – 6-8 – характеризується завищеною самооцінкою, вірою у свої сили і здібності, надмірною довірою до свого суб'єктивного враження, завзятістю і готовністю до подолання труднощів.

Низькі значення – 0-3 бали – за цим фактором можуть свідчити про занижену самооцінку і наявність невдалого досвіду розв'язання життєвих задач.

П'ятий фактор (F5) – Зпв: залежність у професійному виборі – об'єднує вислови, пов'язані з несамостійністю, податливістю, залежністю від інших, з соціальною незрілістю. Перш за все, це стосується респондентів, які набрали 6-8 балів за цією шкалою.

Протилежний полюс цього чинника – незалежність і самостійність у професійному виборі– притаманні респондентам з кінцевим показником 0-3 б.

9 Опитувальник «Якорі кар’єри»

(розробка Е. Шейна)

Ця методика хоч і не надає можливість для детального аналізу, але певною мірою структурує уявлення учнів про бажаний професійний шлях та специфіку бажаних для них стилів подальшої діяльності. Опитувальник заповнюється без обмеження часу, приблизно за 10 хвилин. Якщо в процесі роботи в учнів виникнуть питання, то ведучий заняття має дати роз'яснення.

Автор методики виділяє такі можливі кар’єрні орієнтації.

Професійна компетентність. Ця орієнтація пов’язана з наявністю здібностей та талантів у певній галузі (наукові дослідження, технічне проектування, фінансовий аналіз тощо). Людина з такою орієнтацією хоче бути майстром своєї справи; вона відчуває себе щасливою, коли досягає успіху в професійній галузі, та швидко втрачає зацікавленість роботою, що не дозволяє розвивати власні здібності.

Менеджмент. У цьому випадку першочергове значення мають орієнтації особистості на інтеграцію зусиль інших людей, повнота відповідальності за кінцевий результат і об’єднання різних функцій організації. Така робота вимагає міжособистісного та групового спілкування, емоційної врівноваженості, відповідальності.

Автономія (незалежність). Головна турбота особистості з такою орієнтацією – звільнення від організаційних правил, наказів і обмежень. Яскраво виражена потреба все робити по-своєму: самому вирішувати, коли, над чим і скільки працювати. Така людина не хоче підпорядковуватись правилам організації (робоче місце, час, фірмовий одяг).

Стабільність. Ця кар’єрна орієнтація зумовлена потребою в безпеці та стабільності, для того щоб майбутні життєві події можна було передбачити. Люди, орієнтовані на стабільність, можуть обіймати високі посади в організації, але, надаючи перевагу стабільній роботі, можуть відмовитися від підвищення, якщо воно пов’язане з виникненням можливих тимчасових незручностей.

Служіння. Основними цінностями даної орієнтації є «робота з людьми», «служіння людству», «допомога людям», «бажання зробити світ кращим» тощо. Людина з такою орієнтацією має можливість продовжувати працювати в цьому напрямі, навіть якщо їй доведеться змінити місце роботи. Вона не буде працювати в організації, яка недоброзичлива до її цілей і цінностей, і відмовиться від просування чи переведення на іншу роботу, якщо це не дозволить їй реалізувати головні цінності життя.

Виклик. Основні цінності при кар’єрній орієнтації цього типу – конкуренція, перемога над іншими, подолання перешкод, вирішення важких завдань. Людина орієнтована на те, щоб «кинути виклик». Процес боротьби і перемога більш важливі для людини, ніж конкретна галузь діяльності чи кваліфікація. Новизна, різноманітність і виклик мають для людей з такою орієнтацією дуже велику цінність, і якщо все йде досить просто, вони починають нудьгувати.

Інтеграція стилів життя. Людина зорієнтована на інтеграцію різних сторін способу життя. Вона не хоче, щоб у її житті домінувала тільки сім’я або тільки кар’єра, або тільки саморозвиток. Вона прагне до того, щоб усе це було збалансовано. Така людина більше цінує своє життя в цілому, ніж конкретну роботу, кар’єру чи організацію.

Підприємництво. Людина з такою орієнтацією прагне створити щось нове, вона хоче мати свою марку, свою справу, своє фінансове благополуччя. Для неї головне створити свою справу, побудувати її так, щоб це було продовженням її самої, вкласти туди душу. Підприємець продовжуватиме свою справу, навіть якщо він спочатку буде терпіти невдачі і йому доведеться серйозно ризикувати.

Для визначення бажаного стилю професійної діяльності необхідно оцінити твердження опитувальника та обробити одержані результати за наданою нижче інструкцією.

Інструкція. Опитувальник, який ви зараз заповнюватимете, виявляє ваші переваги у виборі професійного шляху і побудові кар'єри. Вам необхідно відповісти на 41 питання за 10-бальною шкалою: 1 бал – «абсолютно неважливо» або «абсолютно не згоден», 10 балів – «виключно важливо» або «повністю згоден». Відповідь внесіть до «бланку відповідей» в клітинку з відповідним номером. У самому опитувальнику, будь ласка, позначок не робіть.

Текст тверджень опитувальника. Наскільки для вас важливо:

1. Будувати свою кар'єру в межах конкретної наукової або технічної сфери.

2. Здійснювати спостереження і контроль над людьми, впливати на них на всіх рівнях.

3. Мати можливість робити все по-своєму і не бути обмеженим правилами якої-небудь організації.

4. Мати постійне місце роботи з гарантованим окладом і соціальною захищеністю.

5. Використовувати своє уміння спілкуватися на користь людям, допомагати іншим.

6. Працювати над проблемами, які видаються майже нерозв'язними.

7. Вести такий спосіб життя, щоб інтереси сім'ї та кар'єри були врівноважені.

8. Створити і побудувати щось, що буде цілком вашою справою, реалізацією вашої ідеї.

9. Продовжувати роботу в галузі вибраної спеціальності, ніж отримати вищу посаду, не пов'язану з цією спеціальністю.

10. Бути першим керівником в організації.

11. Мати роботу, не пов'язану з режимом або іншими організаційними обмеженнями.

12. Працювати в організації, яка забезпечить вам стабільність на тривалий період часу

13. Застосовувати свої уміння й здібності для того, щоб зробити світ кращим.

14. Змагатися з іншими і перемагати.

15. Будувати кар'єру, яка дозволить вам не зраджувати вибраний спосіб життя.

16. Створити нове комерційне підприємство.

17. Присвятити все своє життя вибраній професії.

18. Посісти високу керівну посаду.

19. Мати роботу, яка надає максимум свободи й автономії у виборі часу виконання, характері занять тощо.

20. Залишатися на одному місці проживання, ніж переїхати у зв'язку з підвищенням.

21. Мати можливість використовувати свої уміння і таланти для служіння важливій меті.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 818 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.497 с)...