Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Опис типів особистості за Д. Холландом



Реалістичний тип – переважно чоловічий, несоціальний, емоційно стабільний, орієнтований на сьогодення. Його представники займаються конкретними об’єктами та їх практичним використанням. Надають перевагу професіям, які потребують моторних навичок, спритності, конкретності: механік, електрик, інженер, агроном, садівник, токар, водій, будівельник тощо. Характерними є переважно невербальні інтелектуальні здібності. Психомоторні навички переважають над математичними та мовними здібностями.

Інтелектуальний тип – орієнтований на розумову працю, несоціальний, аналітичний, раціональний, незалежний, оригінальний. Переважають теоретичні, частково практичні здібності. Роздумам про проблему надає більшу перевагу у порівнянні з заняттями по реалізації пов’язаних з нею рішень. Подобається вирішувати завдання за допомогою абстрактного мислення. Інтелектуал, надає перевагу науковим професіям: ботанік, астроном, фізик, математик тощо. Має високорозвинені як гуманітарні, так і математичні здібності.

Соціальний тип – ставить таку мету і завдання, які дозволяють йому встановлювати тісний контакт із навколишнім середовищем. Має комунікативні вміння й потребує соціальних контактів. Рисами його характеру є комунікабельність (здатність до спілкування), бажання повчати й виховувати, гуманність. Перевагу надає навчанню й лікуванню, в основному – це лікарі, вчителі, психологи. Намагається триматися осторонь від інтелектуальних проблем. Активний, залежний, йому притаманна пристосованість. Проблеми розв’язує, спираючись в основному на емоції, почуття та вміння спілкуватися, має хороші гуманітарні, але відносно слабкі математичні здібності.

Конвенціональний тип – надає перевагу структурованій діяльності. З навколишнього середовища вибирає мету, завдання й цінності, які формуються із звичаїв та обумовлені станом суспільства. Відповідно до цього його підхід до проблем має стереотипний, практичний і конкретний характер. Спонтанність і оригінальність йому не притаманні. Певним чином йому притаманні ригідність, консервативність і залежність. Надає перевагу професіям, які пов’язані з канцелярією та розрахунками: машинопис, бухгалтерія, економіка. Він уміє добре спілкуватися і має хороші моторні навички. Водночас це слабкий організатор і керівник. Його рішення залежить від людей, які його оточують.

Діловий тип – вибирає мету і завдання, які дозволяють йому виявити енергію, оптимізм, імпульсивність, потяг до пригод. Надає перевагу «чоловічим», керівним ролям, у яких він може задовольнити свої потреби у домінантності й визнанні. Це – керівник, директор, репортер, дипломат, журналіст. Не подобаються заняття, пов’язані з ручною працею, а також ті, що потребують посидючості, великої концентрації уваги й інтелектуальних зусиль. Надає перевагу вербальним завданням, які пов’язані з керівним статусом і владою. Агресивний, діловий. Його загальні та інтелектуальні здібності посередні, до певної міри вищими є вербальні здібності.

Артистичний тип – ухиляється від чітко структурованих проблем та видів діяльності, які пов’язані з великою фізичною силою. У спілкуванні з оточуючими спирається на свої безпосередні відчуття, емоції, інтуїцію та увагу. Йому притаманна гнучкість, незалежність рішень. Це асоціальний, оригінальний тип з рисами жіночності. Надає перевагу заняттям творчого характеру: музиці, літературі, живопису, фотографії тощо. Гуманітарні здібності переважають над математичними. Для осіб цього типу характерні виняткові здібності сприйняття та моторики. Уже в молодості для них характерний високий життєвий ідеал, який визначається акцентуванням особистого «Я».

5 Тест структури інтересів і схильностей (СІС)

Показниками вираженості інтересів і схильностей у студентів є став­лення до конкретних шкільних предметів, занять, їхні захоплення, інфор­мація з певних тем. Методика СІС-240, розроблена Тбіліським центром профорієнтації молоді 1992 р., дає змогу виявити інтереси й схильності до таких видів діяльності й дисциплін: філософії, економіки, філології, історії, юриспруденції та права, медицини, математики, фізики, хімії, біології, інформатики й обчислювальної техніки, географії. Тест містить 120 висловлювань (по 10 на кожний вид діяльності, при­чому 5 висловлювань стосуються теорії, а 5 — практики, що дає змогу виявити практичну й теоретичну складові інтересу до виду діяльності).

Підліткам пропонується уважно прочитати висловлювання й вибрати з них ті, які становлять для них інтерес, причому враховувати спеціальні знання і вміння не потрібно, головне — інтерес і привабливість самої діяльності.

Свій вибір підлітки фіксують у спеціальних бланках.

Максимальний показник за кожним видом діяльності — 10 балів (по одному балу за кожне висловлювання).

0 — 3 бали — інтереси відсутні або виражені дуже слабко;

4 — 6 балів — інтереси середньо виражені;





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 2077 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.07 с)...