Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Короткі теоретичні відомості. З першого питання з’ясовуємо розрізнення понять «професія» і «спеціальність»



З першого питання з’ясовуємо розрізнення понять «професія» і «спеціальність». Професію визначаємо як вид трудової діяльності, що виник у результаті суспільного розподілу праці та вимагає для її виконання здібностей, теоретичних знань і практичних навичок. Посаду розглядаємо як коло обов’язків, прав і відповідальність працівника. Спеціальність – це конкретний, історично складений вид праці (трудової діяльності), що систематично виконується спеціалістом і дає йому засоби існування, причому наявні у нього знання, уміння, навички удосконалюються в процесі роботи, але можуть бути недостатніми для іншої спеціальності; підтип професії, що визначається подальшим розподілом праці у її межах (наприклад, професія – лікар; спеціальність – терапевт, педіатр, дерматолог, уролог, стоматолог, хірург).

Отже, професія – це група споріднених спеціальностей.

Друге питання розпочинаємо з розгляду професійного самовизначення як поступового формування готовності індивіда до усвідомленої та самостійної побудови, коригування та реалізації перспектив власного професійного розвитку, знаходження особистісно значущого сенсу в конкретній професійній діяльності. Важливим є повне розуміння власних прагнень стосовно вибраної професії, уміння зіставляти свої (за В. Синявським):

- «хочу» – бажання, прагнення, інтереси, ціннісні орієнтації;

- «можу» – пізнавальні та інтелектуальні можливості (планування та розгортання програми, інформаційне забезпечення);

- «маю» – стійкі психофізіологічні, характерологічні та фізичні властивості (виконавча і регуляторна сторони діяльності особистості);

- «потрібно» – суспільний попит на професію, що вибирається.

У третьому питанні звертаємо увагу на різноманітність методів психологічного дослідження: спостереження за школярами на уроках, де фіксується ступінь активності учнів, а також їхні відповіді; бесіди, що проводяться з метою виявлення внутрішніх проблем учня та труднощів професійного вибору; анкетування; тести, метою яких є об’єктивне вимірювання психологічних особливостей особистості та поведінки. Необхідним є пояснення практичної спрямованості практикуму із загальної психології, оволодіння арсеналом запропонованих методик.

Робота з методиками: анкета визначення професійних намірів, диференційно-діагностичний опитувальник (за Є. О. Клімовим), визначення формули професії (за М. С. Пряжніковим), визначення типу особистості (за Дж. Холландом),тест структури інтересів і схильностей (СІС), питальник професійної готовності (ППГ) (за Л. Кабардовою), тест «Художник - Мислитель», тест «Чи комунікабельні ви?», опитувальник професійних установок підлітків (за І. М. Кондаковим), опитувальник «Якорі кар’єри» (за Е. Шейном).

Література: [2, 4, 7, 10, 14, 17, 24, 28].





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 349 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.151 с)...